3 клас Дата
Тема: Повторення. Повсякденні справи.
Мета:
Обладнання: підручник О.Д. Карпюк, тематичні малюнки, картки для роботи.
Хід уроку
І. ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ ІНШОМОВНОГО МОВЛЕННЯ
Greeting and Aim 1. Привітання й повідомлення теми та мети уроку.
T: Good morning children! How do you do? Today we will revise the words and grammar material on our topic.
Phonetic 2. Фонетична зарядка.
Відпрацювання окремих звуків [ð], [ǽ], [b]- вимовляння скоромовок.
[b] Betty Botta bought some butter
But she said my butter bitter.
[ǽ] A black cat sat on a mat And atle a fat rat
[ð] І have a mother
І have a father
І have a sister
І have a brother
Mather, father, sister, brother
Hand in hand with one anоther
Warming up 3. Уведення в іншомовну атмосферу.
T: Let’s sing a song “He likes chicken”
ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ
Vocabulary Revision and Practice 1. Повторення та відпрацювання лексичного матеріалу.
1) Учні відпрацьовують назви фруктів і овочів та їжі за малюнками.
Т: Let's look at the small pictures. What fruits and vegetables can we see here? What colour is it?
What food can we see?
Ps:The cucumber is green.
2) Учні знаходять переклад до поданих слів.
Т: Find the translation
3) Учні читають слова та перекладають їх англійською.
Т: Read and translate.
- яблуко;
- хліб;
- банан;
- сік;
- огірок;
- лимон;
- салат;
- цибуля;
- чай;
- помідор;
- молоко;
- капуста;
- суп;
- апельсин;
- вода;
- кава;
4) Учні беруть малюнки та співвідносять їх до артикля а/an або займенника some.
Т: Choose and say.
Speaking 2. Формування навичок мовлення.
1) Гра « What fruits/vegetables do you like? ».
T: Now tell me please, what fruits/vegetables do you like?
P1: I like apples.
T (звертаючись до іншого учня): What fruits/vegetables does she like?
P2: She likes apples. And I like bananas.
P3: She likes bananas. And I like tomatoes.
2) Складання діалогів «At the table». Учні в парах розігрують сценку «За обідом»: просять передати продукти й дякують за допомогу.
T: Imagine that you are at the table. Make the dialogues using the pattern.
Physical Activity 3. Фізкультхвилинка.
The Hokey Pokey
You put your right hand in,
You put your right hand out,
You put your right hand in,
And you shake it all about,
You do the hokey pokey
and you turn yourself around
That what it's all about.
2) left hand
3) right foot
4) left foot
5) head
6) butt
7) whole self
Grammar Revision and Practice 4. Відпрацювання граматичного матеріалу, вживання частотних прислівників: usually, always, sometimes, never.
1) Учні читають та перекладають речення, звертаючи увагу на прислівники.
T: Read and translate.
2) Аудіювання.
Учні двічі слухають діалог і заповнюють таблицю.
T: Listen to the interview with Ron McCan and fill in the table.
Ron McCan… |
usually |
never |
always |
sometimes |
gets up at 7. |
|
|
|
|
gets up at 6. |
|
|
|
|
starts work at 8. |
|
|
|
|
has breakfast. |
|
|
|
|
has porridge for breakfast. |
|
|
|
|
has coffee for breakfast. |
|
|
|
|
has tea for breakfast. |
|
|
|
|
has milk for breakfast. |
|
|
|
|
has sausage sandwiches for breakfast. |
|
|
|
|
has cheese sandwiches for breakfast. |
|
|
|
|
makes his breakfast. |
|
|
|
|
The Interview
Writing 5. Формування навичок писемного мовлення.
Учні доповнюють речення про себе.
T: Complete the sentences about yourself.
I usually get up at ____ o’clock in the morning. I always have ______________________ for breakfast. I never drink _____________. Sometimes I eat _______________________ for lunch. I usually have __________________ for dinner but I never drink ________________. I always go to bed at ____ o’clock.
ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ
Homework 1. Домашнє завдання.
Скласти свій овочево-фруктовий раціон.
Summarizing 2. Підведення підсумків уроку.
Відбувається як бесіда за схемою T-P1-P2-P3.
T: What topic did we discuss? What grammar did you practice? What did you like best of all at the lesson today? You have done much work today. Thank you! Your marks are … .
MY FRUIT AND VEGETABLES DIARY
|
Breakfast |
Lunch |
Dinner |
Monday |
|
|
|
Tuesday |
|
|
|
Wednesday |
|
|
|
Thursday |
|
|
|
Friday |
|
|
|
Saturday |
|
|
|
Sunday |
|
|
|
1 . . . . butter
|
2 . . . . apple
|
3 . . . . egg
|
4 . . . . biscuit
|
5 . . . . milk
|
6 . . . . orange
|
7. . . . bread |
8. . . . plum |
9. . . . mushroom |
10. . . . coke |
11. . . . pizza |
12. . . . tea |