Конспект уроку з англійської мови для 4-го класу на тему: "Shopping"

Про матеріал

отримати сертифікат

Перегляд файлу

Тема:            У магазині іграшок.  At the Toyshop.

Мета:             Активізувати вивчений лексичний матеріал за темою уроку.

Розвивати навички читання з метою загального розуміння тексту.

                        Навчити учнів моделювати ситуацію «У магазині».

                        Вчити учнів будувати речення за схемами.

                        Виховувати культуру поведінки та ввічливе ставлення до людей.

 

Обладнання: Підручник, зошит,  роздатковий матеріал.

 

ХІД УРОКУ

І.   ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ ІНШОМОВНОГО МОВЛЕННЯ

1. Привітання.

Т: Good morning, dear pupils!

I am glad to see you.

Ps: Good morning, dear teacher!

We are glad to see you too.

 

2. Повідомлення теми й мети уроку.

Т: My dear friends, the theme of our lesson is Shopping. At the Toyshop.  So today we are going to speak about different things we can buy there.  So let’s start the lesson, are you ready?

 

3. Уведення в іншомовну атмосферу.

I‘m going to the shop

I want to buy a big lollipop.

And I want some sugar and tea

Would you like to go with me?

T: Listen the rhyme and repeat after me. What is this rhyme about?

 

IІ. Основна частина уроку

 

  1. Введення нового лексичного матеріалу.

Вчитель вводить нові лексичні одиниці уроку, називаючи їх і показуючи учням малюнки, діти повторюють слова та закріплюють нову лексику.

T: Look at our  new words, listen, repeat after me .

Complete the sentence “ I need…” with our new words.

I need a mug. I need a bookmark. I need a teddy. I need a toy car. I need a magnet. I need a postcard.


   2.Аудіювання  учнями тематичного тексту.

T: Listen to the text and write “true/false”

A Shopping Day

Today is Saturday. This is the day when we do the shop­ping.

My favorite place to go is the toyshop. It is very big. There are many  toys there. I always ask my mum for a new toy or a bookmark. My favourite toy is a toy car.

  1. Today is Sunday. 2. My favourite place to go is the toyshop. 3. It is little. 4. My favourite toy is a toy car.

 

3.Warming up. Фізична розминка.

T : Let’s do some physical exercises. Stand up, please. Repeat after me, please.

Hands up! Clap! Clap!

Hands down! Shake! Shake!

Hands to the left! Clap! Clap!

Hands to the right! Clap! Clap!

 

4.Вдосконалення навичок діалогічного мовлення. Visiting “ A Toyshop”

T: Let’s play a game. I am a shop assistant and you are the customers. You have to go to me and buy one things. You can use such wordcombinations. Look at the blackboard.

Sh: Good morning! Can I help you?

Customer: Can I have this …, please? How much is it?

Sh: It’s … pounds.

C: Thank you. Here you are.

Sh: Thanks. Bye.

 C: Bye.

 

5. Читання. Reading.

T: Listen the rhyme and read after me. Ex.5,p,81.

 

 

 

 

ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ

 1. Домашнє завдання.

Т: Повторити ЛО

Write

2. Підведення підсумків уроку.

T: Did  you like our lesson? What  was the most interesting to you?

3. Закінчення уроку.

T: Thank you very much for the lesson. Your marks are …

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

AT THE TOYSHOP

Відкритий урок

4 клас

 

                         D:\презентації виховна\презентації\картинки\картинки з телефона\Картинки\3fd34c0618.jpgD:\презентації виховна\презентації\картинки\картинки з телефона\Картинки\133534_a1f637d099.jpg

 

 

 

 

                                                                                        СЕРГІЙЧУК Л.О.

ВЧИТЕЛЬ АНГЛ.МОВИ

 

 

2015-2016