Тема: «Харчування»
Підтема: «Їжа. Правила здорового харчування»
Мета:
-навчальна: повторити та активізувати лексичний матеріал з теми, продовжувати формування у учнів навичок аудіювання, роботи в парах та групах;
-розвивальна: розвивати вміння швидкого мислення, навички монологічного і діалогічного мовлення і використання знань граматики: злічувані та незлічувані іменники, структура there is/there are, some/any;
-виховна: виховувати повагу до різноманіття смаків та вподобань, пропаганда здорового харчування.
Обладнання: підручник О. Карп'юк "Англійська мова 5 клас" , аудіозапис тексту та пісні, food flashcards, постер "What is there in the fridge", картки для роботи в парах; матеріал для виготовлення постерів.
Хід уроку
І. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення
1) Привітання. Уведення в іншомовну атмосферу
Teacher: Good morning, dear children! Nice to see you today!
The weather is good,
The morning is bright.
How are you?
Pupils: We are all right!
2) Повідомлення теми та мети уроку.
Т: The theme of our lesson is "Food. Rules for Healthy Eating" Today we are going to speak about food, listen to the text about different eating habits, review how to use the construction there is/there are and some/any, make up dialogues in pairs and create posters about the rules of healthy eating.
But first, let's review Classroom Rules. They will help us in our work.
Be a good listener.
Follow directions.
Raise your hands to speak.
Be kind to others.
Do your best and work hard.
3) Phonetic exercise
T: Let`s practice the sounds.
[i:] - sweet, tea, meat, cheese, eat. I eat cheese and meat.
[ai] - rice, ice cream, like. I like ice-cream.
[i] - biscuit, crisps, fish, chicken, milk, drink. I drink milk with biscuits.
4) Warm-up.
- How do you like your coffee?
- Hot, hot.
- How do you like your ice-cream?
-Cold, cold.
- One scoop or more?
- I can eat four.
ІІ. Основна частина уроку
1) Vocabulary Review
T: Let's do "Give me 5" activity. Give me 5 fruit (vegetables, drinks, sweet things, products made from milk, tasty things, (un)healthy food)
Потім учитель пропонує учням по черзі описати овочі чи фрукти. Інші здогадуються, що було описано.
e.g. It is red. It is round. We make ketchup from it. (Tomato)
It is small and round. It is red. It grows on the tree.(Cherry)
It is big and green. It doesn't grow on a tree. It is the biggest berry. (Watermelon)
It is long. It is orange. Rabbits like it very much.(Carrots)
2)Grammar Review
Повторення злічуваних та незлічуваних іменників. На дошці у хаотичному порядку розташовані зображення продуктів харчування. Учні по черзі виходять до дошки і розподіляють їх у дві колонки: there is some i there are some . Потім складають речення.
e.g. There are some apples.
There is some butter.
3) Grammar Practice. Pair Work.
З допомогою food flashcards учні розподіляються на пари. Кожна пара отримує роздатковий матеріал - картки "What is there in the fridge". Їхнє завдання - спочатку підписати продукти, які є в холодильнику і скласти з ними речення з допомогою констукції there is some i there are some.
Наступне завдання - кожна пара складає і говорить речення, чого немає у холодильнику
e.g. There isn't any meat in the fridge.
Потім кожна пара складає діалог (Як прикладом учні користуються № 3 с. 106 підручника)
A: Is there any water in the fridge?
B: No, there isn't. (But there is some lemonade)
A: Are there any bananas in the fridge.
B: Yes, there are.
4) Singing a song "I would like some ..."
5) Physical Exercises
Учні за вчителем промовляють антоніми і показують їх рухами:
big - small, tall - short, up - down, right - left, long - short, go - stand, open - close, fast - slow, loud - quiet.
6) Listening № 2b page 103
a) Pre-listening activity
T: Look at the pictures of food products on page 103 and name healthy food(unhealthy food)
b) While-listening activity
Pupils listen about two girls Pam and Mia and what they have got for their meals.
Time for Breakfast
In the morning Pam eats cornflakes with milk and honey. There are two boxes of cereal on the table and some fruit.
Mia usually skips her breakfast. She gets up late, washes her face, takes her school things and runs to school. No time for breakfast.
Time for Lunch
During the break Pam opens her lunch box. There is a cheese sandwich with brown bread, a carton of yoghurt and an apple in it.
In Mia's lunch box there is a big sandwich with a lot of butter and ham. There is a piece of pie, a carton of cocoa and a candy bar.
Time for Dinner
Pam and her mum usually have dinner at 6 o'clock. They often have cooked fish, some vegetables and a big bowl of salad.
Mia and her family often go to a fast food restaurant. They eat hamburgers and chips. They drink coke. Mia always takes some ice-cream too.
c) Post-listening activity
№ 3 page 103 - answer the questions after the text:
Then pupils come to conclusion who of the girls eats healthy food.
7)Discussion
T: What do you like to eat for breakfast(lunch, dinner). Do you prefer healthy or unhealthy food? Why? Give the examples.
8)Group work
З допомогою food flashcards учні розподіляються на групи. Завдання кожної групи - створити постер " Rules for Healthy Eating"
По закінченню роботи кожна група захищає свій постер.
ІІІ. Заключна частина уроку.
1) Homework
T: Your home task for the next lesson is to write what you eat for breakfast, lunch and dinner.
2) Summing-up Activities
Dear children! You have worked well today. Now I want to give some marks.
Do you like today`s lesson? Why?
What healthy rules do you remember?
Thank you very much. Good luck. Have a good day.