Урок у 9 класі 'Body Clock - Біологічний годинник' за НМК Solutions Intermediate

Про матеріал
Розробка уроку в 9 класі на тему 'Body Clock - Біологічний годинник' до уроку 3F 3 модуля "The Human Body" (НМК Solutions Intermediate). Урок розширено за рахунок використання додаткових матеріалів (відео та завдань до нього) для підвищення інтересу до теми. Презентація до уроку викладена окремо.
Перегляд файлу

План-конспект уроку англійської мови у 9 класі за НМК Solutions Intermediate                

Тема: Біологічний годинник (Охорона здоров’я)

Цілі: ознайомити учнів із новими лексичними одиницями з теми (здоровий спосіб життя), розвивати навички аудіювання та читання з опорою на відеоряд та тематичну лексику, розвивати вміння розпізнавати лексичні одиниці в тексті, аналізувати інформацію з тексту та відео, критично її осмислювати та персоналізувати; вживати нові лексичні одиниці в усному монологічному мовленні.

Очікувані результати: на кінець уроку очікується, що учні зможуть розпізнавати нову лексику з теми «Охорона здоров’я», вживати її в усному монологічному мовленні в контексті надання порад собі та друзям щодо здорового способу життя та організації власного дня.

 

Обладнання: НМК Solutions Intermediate (Oxford Univ.Press), електронна презентація, відеозапис, інтерактивна дошка, аудіозапис.

Хід уроку

  1. Warm-up.

Tell students how you slept last night, e.g. Usually I sleep deeply, but last night I kept waking up. When I got up this morning, I felt tired.

In pairs, students describe how they slept last night.

Ask Ss questions (ex.1 p.36):

1 What time do you usually go to bed

a) on weekdays

b) at the weekend?

2 What time do you usually get up

a) on weekdays

b) at the weekend?

3 Have those times changed much since you were younger?

  1. Listening \ watching the video (The Circadian Rhythm and Your Biological Clock).
  1.       Introduce some of the vocabulary from the video.
  2.      Before watching, ask Ss to watch the video and answer the following questions:
  • What is a circadian rhythm?
  • How long does the circadian rhythm last?
  • What problems may occur in case of the circadian rhythm disruption?
  1.       Watch the video, then check understanding by answering the pre-vide questions.
  1. Reading.
  1.       Go through the Reading Strategy together. Then ask students what they could do to match a question with a paragraph. (They could look for the same words, words in the same word family or for associated words.)
  2.      Students read the text and then answer the question.
  3.       Check answers as a class. (ex.2 p.36)
  4.      Ask students to read the instructions carefully. (ex.3 p.36) (With a weaker class, ask students to underline the key words in each question that will help them to match it with the correct part of the article).
  5.       Students then read the article and match the paragraphs with the questions.
  6.        Check answers as a class.
  7.      Ex.4 p.36: Pre-teach lark /lɑːk/ (a small brown bird with a pleasant song, noted for its early rising) and owl /aʊl/ (a nocturnal bird with large eyes that hunts small animals at night).
  8.      Students read the questions, scan the text for the answers and write the answers in their notebooks.
  9.        Check answers as a class.

KEY

(Possible answers)

1 A young child needs about an hour more sleep than an adolescent.

2 ‘Larks’ like to go to bed early and get up early. ‘Owls’ like to go to bed late and get up late.

3 Because your blood is thicker and your blood pressure is higher in the morning.

4 Between 3 p.m. and 6 p.m.

5 How much you eat is more important.

6 Because they give off blue light, which keeps you awake.

 

  1. Speaking.

Ask Ss to think about the video that they watched at the beginning of the lesson and compare it with the text they have read. Then ask them the following questions:

         What new facts have you learnt from the text that were not present in the video?

         What words and\or phrases did you meet both in the video and in the text?

         Which facts mentioned in the text do you feel are true for you?

         What advice would you give yourself and your friend to improve your lifestyle?

 

  1. Feedback.
  2. Homework: WB p.35 ex.1; use the new vocabulary and write a paragraph with pieces of advice on how to improve their lifestyle and make their body clock work more effectively.

 

 

 

 

 

docx
Додано
3 червня
Переглядів
42
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку