Урок "Україна - наша Батьківщина"

Про матеріал

Даний урок - урок-узагальнення з теми "Україна" у 8 класі. Урок з використанням мультимедійного комплексу та інноваційних і інтерактивних методів навчання

Перегляд файлу

Тема: Ukraine is our Motherland. (Україна – наша Батьківщина)

 

Підтема: Урок узагальнення з теми «Україна – наша Батьківщина»

 

Мета: активізувати країнознавчі знання й мовні уміння учнів;

            розвивати навички усного ситуативного мовлення, колективної

            роботи, роботи в парах, міні групах; розширювати світогляд

            учнів, формувати соціокультурну компетенцію; виховувати

            любов до рідної землі, почуття патріотизму.

 

Тип уроку: урок узагальнення та систематизації знань учнів

 

Обладнання: карта України, глобус, вишиванка, вишитий рушник,

                         мікрофон, ноутбук, проектор, мультимедійна дошка,

                         презентація “Ukraine is our Motherland”  

 

 

 

Хід уроку

 

І Початок

1. Організаційний момент.

2. Warming up (TCl)

 T: Children! Look here. This is a globe. What do you associate with it?

 P1: seas

 P2: countries

 P3: oceans

 P4: travelling

 

 

II Основна частина

Мотивація навчальної діяльності

 T: Brainstorming( Мозковий штурм) Travelling is very popular nowadays. Answer: Why do people travel?

 P1: Some people travel for pleasure

 P2: Some people want to see the world

 P3: Some want to learn more about different countries, people, traditions etc.

 T: Modern life is impossible without travelling. We often get tired of the same surroundings and daily routine. That’s why the best way of relaxation is travelling to any country. (Video 1)

 

Повідомлення теми, мети уроку.

 

Step1 – The geographical position of Ukraine (робота з картою України)(слайд 2)

Step 2 – Correct the wrong facts about Ukraine (слайд 3)

  1. Ukraine is situated in the north-eastern part of Europe.
  2. The geographical position of Ukraine is very favourable for the development  of its relations with countries of  Africa.
  3. Ukraine is only an agricultural country
  4. Ukraine has only the deposits of iron.
  5. The main branches of industry are machine and ship-building.
  6. Ukraine isn’t a member of the UNO.

Step3 – Complete the sentences (слайд 4)

1.  It occupies the territory of about … square kilometers.

  1. Our country is divided into … regions and …
  2. The population of Ukraine is about ….
  3. The country is inhabited by the Ukrainians and representatives of more than

  nationalities.

 

Step 4 – Бесіда з учнями про Запорізьких козаків (TCl) (слайд 5)

T: Ukraine’s history knows a lot of brave and courageous people who loved their native land and fought for its independence. The most famous were Zaporizhian Cossacks. Answer the questions:

  1. What does the word “Cossack” mean?
  2. What military organization did they unite into?
  3. Was Zaporizhska Sich the first democratic formation in Europe?
  4. What do you know about Zaporizhian Cossacks?

Step 5 – mini project “The National Symbols of Ukraine” (робота в малих групах) (слайди 6-9)

Step 6 – Synchronous translation – синхронний переклад ( робота в парі)

 “A snowball tree is a poetic and plant symbol of Ukraine” (слайд 10)

 

P1: Every country has its symbol of plant. In our country it’s a snowball tree.

    There are many songs and poems about this tree. It’s very popular in medicine

    of our country. The berries of this tree symbolize the courage of our people. This

    plant is the symbol of our native land and parent’s home. In people’s legends

   the berries of this tree are filled with blood.

P2: Кожна країна має свої символи-рослини. Внашій країні – це калина.

      Є багато пісень та віршів про це дерево. Воно дуже популярне в медицині

      нашої країни. Ягоди цього дерева символізують мужність нашого

      народу. Ця рослина – символ нашої рідної землі і батьківського дому.

Step 7 – Ukrainian embroidery (розповідь вчителя про українську вишивку)

(слайд 11)

 

 

 

 

 

 

Step 8 – Kyiv is the capital of Ukraine (слайд 12)

  1. Answer the questions about founders of Kyiv (cлайд 13) (Т – Cl)
  2. Гра «Мікрофон» (Вчитель – інозмний репортер бере інтерв’ю у мешканців Києва про їхнє місто) (слайд 14)
  3. Робота в парах Р – Р

Did you go to Kyiv by bus or by car? – We travelled by bus.

Kyiv is a beautiful city, isn’t it? – Yes, it is.

Is Kyiv popular with tourists? – Yes, of course.

What is Kyiv famous for? – It’s Famous for its sights…    

  1. Mini project “Sights of Kyiv” (робота в групі) (слайди 15 – 18)

 Step 9 – Video 2 “Welcome to Ukraine” (зі слайду 19)

 

*** Фізкультхвилинка***(слайд 20)

 

Step 10 – Ukrainian cuisine (T- Cl) (слайд 21)

  1. Answer the question “What are the main ingredients of Ukrainian

 dishes?”

  1. Лексична гра «Анограми» (слайд 22)
  2. Listening “Guess the name of Ukrainian dishes” (уявна ситуація: мешканка Британії полюбляє українські страви, але вона не памятає назви цих страв. Вона описує їх, а учні мають вгадати їх назви.)

(слайд 23)

  • This is a favourite Ukrainian food. We use it in many forms: uncooked, fried, smoked, salted (salo)
  • They can be filled with potato, cabbage, mushrooms, meat, apples, berries. They are served with sour cream (varenyky)
  • They should be eaten hot. This is a rule. (halushky)
  • This dish is made with a variety of fillings wrapped in cabbage leaves (holubtsy)
  • It’s a tasty drink of fried fruit and berries. (uzvar)
  • This Ukrainian soup is famous in many countries. To prepare it you need a head of cabbage, meat, beetroots, carrots, tomatoes, greens, spices. (borshch)

Step 11 – Ukrainian holidays (T –P1,P2 etc) (слайд 24)

  1. Match the names of the holidays with their dates (слайд 25)

* the 1st of January       * Constitution Day

* the 24th of August      * Christmas

* the 9th of May            * New Year’s day

* the 7th of January     * Victory Day

* the 28th of June          * Independence day

* the 14th of October     * the Day of Ukraine’s Defender

  1. Make up the sentences in the Present Indefinite Active and Passive Voice

Step 12 – Test “Outstanding people of Ukraine” (choose the right variant) (слайди 26 – 27)

      1… is the first spaceman of Independent Ukraine

  1. Yurii Gagarin  b)Leonid Kadeniuk

      2… is a famous scientist in the field of electric welding

                a) Koroliov           b) Paton

     3… is the first Ukrainian artist who won the Eurovision Song Contest

                a) Ruslana            b) Tina Karol

Step 13 – A brilliant Ukrainian poet and artist Taras Shevchenko (слайд 28)

  1. Translate into English (слайд 29)

 -   Сьогодні у світі 1384 памятники Т.Шевченку.

 -  В Україні – 1256 памятників і за кордоном – 128(в 35 країнах)

       -Пам’ятники Шевченку є в:

Росії -30              США – 9

Білорусії – 6        Канаді – 9

Молдові – 4         Аргентині – 3

Польщі – 5          Франції – 3 та ін.країнах

  1. Демонстрації фото деяких пам’ятників  (слайди 30 – 32)

Step 14  - T: You see our country is a wonderful place to travel to and to live

                       in. It’s the best place in the planet. Make up the provebs  (слайд 33)

                 P1: There is no place like home.

                 P2: East or west home is best.

                 P3: Every bird likes its own nest.

Step 15 – T: At the last of our lesson I want to say the following: love your country when it is in trouble, love it when it’s happy. Today all Ukrainians pray for their native land and believe in its peaceful future. (демонстрація презентації у супроводі пісні “Pray for Ukraine” зі слайду 33)

 

ІІІ Заключна частина

  1. Підсумки
  2. Оцінювання

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

doc
До підручника
Англійська мова (8-й рік навчання) 8 клас (Несвіт А.М.)
Додано
13 лютого 2018
Переглядів
1233
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку