Урок Тема: Україна напередодні Першої світової війни
Мета: Порівняти плани Антанти та Троїстого союза щодо України; охарактеризувати становище українського населення на початку війни та пояснити ставлення українських політиків до війни; охарактеризувати діяльність Головної української Ради та Спілки визволення України; розвивати в учнів вміння та навички аналізувати та оцінювати історичні події і явища; виховувати учнів у дусі толерантності
Тип уроку: урок вивчення нових знань
Обладнання: зошити, підручники, історичні атласи, ілюстративний матеріал, роздатковий матеріал, мультимедійна презентація, таблиця.
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань
Перегляд відео «Україна напередодні Першої світової війни»
Бесіда за запитаннями
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Отже, наш сьогоднішній урок присвячено трагічним сторінкам історії нашої держави – «Україна напередодні Першої світової війни». Ми поговоримо з вами про місце українців у цій шаховій партії, яку розігрують між собою провідні держави світу, дізнаємося про причини виникнення війни, а також про ставлення українських політичних сил до неї.
План
1.Україна в стратегічних планах ворогуючих блоків
2. Ставлення українських політиків та населення до війни
3. Головна українська рада
4. Союз визволення України
1.Україна в стратегічних планах ворогуючих блоків
Кожен з учасників війни мріяв у разі перемоги поділити завойовані землі на власний розсуд. Велике місце у планах відводилось українським землям.
Робота з підручником (с. 10-11)
Під час опрацювання матеріалу підручника учні складають таблицю:
Блок |
Країна |
Території, на які претендували |
Четвертний союз |
Німеччина |
Донецький басейн з Одесою, Кримом та Приазов’ям |
Австро-Угорщина |
Решта українських земель у складі Російської імперії, на які не претендувала Німеччина (Волинська та Подільська губернії) |
|
Антанта |
Росія |
Східна Галичина, Закарпаття, Північна Буковина |
|
Румунія |
Бессарабія з Хотинським повітом та Північна Буковина |
2. Ставлення українських політиків та населення до війни
Війна обумовила глибоку кризу українського національного руху. В ньому відбувся розкол у двох площинах.
Між українським суспільством ворогуючих сторін зросла пропасть. В межах Російської та Австро-Угорської імперії відбувся розкол на прибічників та противників війни.
Робота з підручником (с.11)
Опрацювавши матеріал підручника дати відповіді на запитання
3. Головна українська рада
Митрополит Української греко-католицької церкви Андрей Шептицький у зверненні 21 вересня сказав:
«Ми з Божої волі злучені з Австрійською державою і династією Габсбургів, спільна наша доля і недоля. Коли військо нашого цісаря побідить – чекає нас краща і ліпша будучність. До крові будьте вірні цісарю»
Робота з підручником (с. 12-13)
5 травня 1915 року на установчих зборах у Відні ГУР було реорганізовано у Загальну українську раду (ЗУР) з метою поширення впливу на українські землі у складі Російської імперії.
Перегляд відео «Створення легіону Українських січових стрільців»
4. Союз визволення України
Варіант І Робота з підручником (с. 14)
Варіант ІІ Розповідь
У серпні 1914 р. було засновано СВУ у Львові з метою допомогти поразці Російської імперії та відродженню незалежної Української незалежної держави, надання рівних прав та собод представникам всіх національностей та самостійності української церкви.
Для реалізації своєї мети СВУ
Більшість українських політиків Наддніпрянщини відносились до СВУ негативно.
V. Узагальнення
Робота з документом
У разі воєнного зіткнення Росії й Австро-Угорщини ідеолог українського консервативно-монархічного руху В’ячеслав Липинський передбачав для України такі перспективи:
«Якщо на території України не відбудеться жодних змін і війна закінчиться розширенням Австрії у бік Адріанополя, Україна заплатить за цей конфлікт кров’ю українських солдатів з російської та австрійської армій і постане ще більш ослабленою.
Якщо Росія у війні з Австрією захопить Східну Галичину й Буковину, для українського національного руху це буде катастрофою. Якщо Австрія окупує частину Правобережної України, захоплена територія опиниться у такому самому становищі, у якому перебувала тоді Східна Галичина: тобто неминуче стане об’єктом польської експансії».
VІ. Домашнє завдання.