Гімназія № 5 міста Новомосковська
Урок з української мови
«Дослідження слів, які означають назву предметів »
Акіменко Ольга Володимирівна
вчитель початкових класів
«старший учитель» Гімназії № 5
м. Новомосковськ
2022
Урок: українська мова
Клас: 2
Тема. Дослідження слів, які означають назву предметів (іменники).
Мета: навчати учнів розпізнавати іменники за питаннями хто? що?; поглиблювати знання учнів про слова – назви предметів; розвивати вміння ставити запитання до слів; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати працелюбність.
Обладнання: мультимедійна презентація , картки для роботи в парах,картки для роботи в групах, малюнки для гри «Лото назв», назви стежинок, ялинка, горобина, шишки, ягідки горобини для зимової картини, музичний супровід фізкультхвилинки.
ХІД УРОКУ
І. Організація класу
Вже дзвінок нам дав сигнал:
Працювати час настав.
Тож і ми часу не гаймо,
Урок мови починаймо.
Чи цікаво вам дізнатись,
Що сьогодні може статись?
Ну то сідайте зручніше
Попрацюємо скоріше.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
Сьогодні у нас урок – дослідження.
( вивчити, порівняти, зіставити, обрати )
А що можна досліджувати на уроці української мови? (звуки, речення, слова)
Завдання для дослідження:
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.
Слайд 2.
“Не просто слухати, а чути. Не просто дивитись, а бачити.
Не просто відповідати, а міркувати. Дружно і плідно працювати”
В кожну пору він чарівний.
Навесні він світлий, дивний
Влітку має гарну вроду
І дарує прохолоду.
Восени він поетичний
Кольоровий і незвичний.
А зимою він чудовий
Мовчазний, а ще казковий. (Ліс)
Молодці! Ви впоралися. Ось ворота відчинилися.
Слайд 3.
Ось подивись,будь ласка,
У лісі всюди казка,
Вона блукає лісом.
Прислухайся, будь ласка,
У лісі всюди казка!
Слайд 4
Ми з вами опинились в лісі. Будемо подорожувати зимовим лісом:
Щоб запам’ятати нашу подорож , урок починаємо без зупинки, з каліграфічної хвилинки.
Ми на стежині каліграфії.
Слайд 5
Л л ліс
( Перевіряю написане, роздаю ягідки горобини )
ІV. Повідомлення теми та мети уроку.
Сьогодні ми познайомимося з їх новою назвою «іменник» і дізнаємося , чому одні іменники відповідають на питання що?, а інші – хто?
Слайд 6. ( Діаграма)
– Отже, розпочинаємо наше дослідження.
V. Вивчення нового матеріалу.
Назустріч нам поспішає хлопчик іменник . Слайд 7.
Він дуже допитливий. Кого б не зустрів, в усіх запитує : « Хто це? Що це?» Він хоче нам розповісти, чому він має таку назву «іменник». Слайд 8
Є на світі звичайна і незвичайна країна Предметія. Звичайна тому, що живуть у ній предмети і речі, люди і тварини. А незвичайна тому, що у ній тільки два міста: Хто? і Що?
У місті Хто? живуть люди і тварини. Вони – є істоти. Слайд 9.
У місті Що? – всі інші предмети. Вони – є неістоти.
Керує країною незвичайний король – Іменник. Так назвали його після того, як він почав давати назви, клички, імена всім, хто жив у країні І от, зібравшись на велику раду, вирішили жителі країни називатися іменем свого короля – іменниками.
Робота з підручником. Слайд 10
А) Виконання вправи 279, (по варіантах)
Б) Робота з правилом на сторінці 107
– Прочитаємо, розповідаємо. ( За правильну відповідь грона горобини)
Ось ми і вийшли на стежинку відпочинку.
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА: музичний супровід.
VІ. Закріплення та узагальнення нового матеріалу.
Пройдемо вузенькою стежинкою парами.
ПЕРЕВІРКА – Слайд 12.
( За правильну відповідь роздаю грона горобини)
– Розгляньте малюнки на дошці.
– Самостійна робота:
Завдання: прочитати текст, списати виділене речення, підкреслити назви істот (1-й варіант), та неістот (2-й варіант).
Росла в лісі горобина. Вона була дуже добра і щедра. Кожного року деревце віддавало свої ягідки маленьким пташкам: горобцям, голубам. Горобинка дуже любила пташок. А вони у відповідь зігрівали її взимку, розносили її насіння далеко у нові краї.
ВЗАЄМОПЕРЕВІРКА. Слайд 14
VІІ. Підсумок уроку.
– Зробимо останній крок. Підсумуємо урок.
– Повертаємось додому по стежинці підсумковій.
(За правильні відповіді роздаю грона горобини)
Щоб запам’яталась наша подорож , прикрасимо зимове дерево своїми дарунками-результатами.
Дякую вам за роботу. Я вважаю , що вам буде що розповісти вашим друзям, батькам про нашу подорож.
Слайд 17. МОЛОДЦІ !