Тема. Звуки [л],[л]. Буква Л «ел». Розвиток зв’язного мовлення: текст-опис.
Мета: вчити учнів правильно вимовляти звуки [л], [л′], позначати їх літерами Л, л («ел»); закріплювати вміння розрізняти функціональне значення звука і букви, виробляти навички звуко-буквеного аналізу слів; розвивати уміння добирати заголовок до тексту, відповідати на запитання за змістом прочитанного; виховувати уважність, спостережливість, інтерес до читання
Обладнання: презентація, відео «Розповідь про лисицю»; підручник «УРАЇНСЬКА МОВА БУКВАР», авт. І.О. Большакова, М.С. Пристінська; зошит для письма і розвитку мовлення
Хід уроку
I.Організація класу.
Сядьте гарно, не крутіться
І гостям всім посміхніться,
Щоб нові знання здобути,
Всім уважним треба бути!
Налаштуємося на роботу:
Обійняли себе;
Погладили по голівці
ІІ. Основна частина
2. Гра «Яку букву з’їла мишка?»
-Діти, мишка-буквоїдка останнім часом полюбляє їсти одну букву. Спробуйте прочитати слова. Якої букви бракує?(Букви ел)
- астівка - е - ека
ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку
-Як ви гадаєте, яка буква буде найшановнішою сьогодні на уроці??
-Так, діти, сьогодні ми пригадаємо як пишуться букви Л л, а також закріпимо вміння читати слова і текст, відповідати на запитання.
-Для чого нам потрібно вчитися писати та читати?
-Давайте пригадаємо все, що ми знаємо про літеру «ел»
(Буква Л є велика і мала, друкована і рукописна, може позначати твердий та м’який звук)
ІV. Вивчення нового матеріалу
Ла(лапа, ласка, лампа)
Лі (ліс, літо)
Ло (лото, лопата)
Ли (лимон, лис)
2. Загадка
-До котика і мишки завітала гостя, а хто вона, дізнаєтеся, коли відгадаєте загадку:
Я руда, низького росту,
Хитра я і довгохвоста.
На курей я вельми ласа —
В них таке смачненьке м’ясо…
Вовку-брату я сестриця,
А зовуть мене…(Лисиця)
Отже хто завітав до котика й мишки? Лисичка
3.Робота за підручником
- Що відбувається на малюнку? Чому ви так думаєте?
- Як ви думаєте, чим живиться лисичка?
- Чи може бути таке в природі, щоб мишка пригощала лисичку сиром?
4. Демонстрація відео «Розповідь про лисицю»
https://youtu.be/U4qxVuNeIac?si=dEOLq67dKLzLks-Q
- Давайте переглянемо відео, щоб дізнатися про лисичку більше
- Що ви дізналися про лисичку?
Звуковий аналіз слова (лисиця)
На яке питання відповідає слово?
Лисичка пропонує вам прочитати слова, які вона приготувала для вас.
1-2 стовпчик - учні самостійно
Вибіркове читання
Знайдіть і прочитайте слово в якому перший склад – ле(лелека)
за першим складом – ли (липа)
- Знайдіть і прочитайте «зимове» слово (бурулька)
- Знайдіть слово-підпис до малюнка (Лялька)
- Чи відповідає йому звукова схема в підручнику?
РУХАНКА- ялинка
Лисичка живе в лісі і пропонує нам відпочити з ялинкою
• Показове читання вчителем
- Навіщо лисиці такий хвіст?
- Що вас здивувало?
- Коли холодно, що робить лисичка?
- На кого вона полює?
-Чим може поласувати?
- Чи можемо ми з допомогою тексту уявити лисичку?
(Діти, коли ми читаємо текст, у якому нам щось описують, то цей текст називають описом)
- Який заголовок можна підібрати до тексту?
6. Завдання на розподіл за малюнком
Розподіли слова на дві групи відповідно до питань ХТО? ЩО?
(підручник стр.14, завдання 3)
ГІМНАСТИКА ДЛЯ ОЧЕЙ
Демонстрація і порівняння великої і малої рукописних букв.
- Розгляньте малу і велику букви л .
- Що у них спільного, а що відміного?
Пояснення написання рядкової букви л.
Починаємо писати близько до нижньої рядкової лінії перший елемент, заокруглюємо його, торкаючись рядкової, і ведемо праворуч угору до верхньої рядкової. Звідси, не відриваючи руки, ведемо похилу вниз до нижньої рядкової і заокруглюємо праворуч майже до середини рядка.
Пишемо під такт: «раз-і-два-і».
Велика буква «ел» пишеться так, як маленька, лише більшого розміру. Висота її досягає міжрядкової лінії.
Другий рядок – прочитайте слова, запишіть
Завдання : що ти знаєш про лисицю ( зошит)
Вправа «Випадкове колесо» https://wordwall.net/uk/resource/67019856
Ось і завершується наш урок. Ми ще не один раз будемо зустрічатися з буквою «ел»: читати та писати слова з нею.