Ррозглянути травми органів черевної порожнини; з'ясувати симптоми пошкодження органів черевної порожнини, небезпеку та наслідки; вчити надавати першу допомогу при травмах черевної порожнини; розвивати спостережливість, виховувати почуття відповідальності за життя людини, почуття взаємодопомоги.
«Захист Вітчизни» 10 клас Урок № Дата
Тема. Ушкодження органів черевної порожнини (закрита травма живота)
Мета: розглянути травми органів черевної порожнини; зясувати симптоми пошкодження органів черевної порожнини, небезпеку та наслідки; вчити надавати першу допомогу при травмах черевної порожнини; розвивати спостережливість, виховувати почуття відповідальності за життя людини, почуття взаємодопомоги.
Тип уроку: засвоєння нових знань
Хід уроку
І.Організаційний момент
ІI. Мотивація навчальної діяльності
Ритм сучасного життя, коли треба постійно поспішати, щоб встигати «дуже важливе місце» і бути там «в потрібний час», вдосконалення засобів пересування, технологій, які нас оточують та без яких ми вже не уявляємо наше життя і т. д.
Все це несе з собою не тільки позитивні, але і негативні штрихи і таїть чимало небезпек, одна з яких — травматизм.
Враховуючи ритм життя сучасного міста, а також небезпеки, що криються в ньому, не дивно, що травма живота залишається однією з актуальних проблем екстреної хірургії. Нажаль у повсякденному житті трапляються випадки, коли людина через неуважність, незнання, недотримання правил безпеки отримує травми безпосереднього удару в живіт, при падінні з висоти, від здавлювання тіла при обвалах, від дії повітряної й водяної вибухових хвиль. У таких випадках виникають закриті ушкодження, які характеризуються цілістю шкірних покривів.
Від уміння правильно і завчасно надавати першу долікарську допомогу часто залежить здоров’я, а в окремих випадках і життя потерпілого.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
Закрита травма живота небезпечна тим, що її зовнішні ознаки можуть бути відсутніми, а внутрішні органи пошкоджуються.
Так, травми, летальних наслідків знаходяться на третьому місці, після онкологічних і серцево-судинних захворювань, а смертність від них займає 10% серед всіх випадків. Співвідношення травм між чоловіками і жінками 4 : 1. А що стосується причин непрацездатності людей активного віку і дітей, то травма тут взагалі стоїть на першому місці.
Особливiстю “травматичної” епiдемiї мирного часу є наростання частоти закритих пошкоджень живота. Серед рiзних видiв травм, пошкодження живота складають вiд 0,5 до 20%, а по вiдношенню до всiх хворих з травмами живота 1,4%. По даним 70% потерпiлих були у вiцi вiд 20 до 40 рокiв.
Травми живота взагалі — це величезна група важких пошкоджень внутрішніх органів, які в більшості випадків становлять загрозу для життя пацієнта.
Коли мова йде про відкритих травмах, наприклад, вогнепальних або ножових пораненнях і т. д., то без уваги залишити їх неможливо, і алгоритм дії передбачає негайне звернення в хірургічний стаціонар, щоб виконати ревізію рани і ранового каналу, первинну хірургічну обробку і так далі.
Якщо ж говорити про закритих (ще їх називають тупими) травмах живота, то тут алгоритм дій передбачити досить складно і він дуже і дуже індивідуальний, як у випадку кожного пацієнта, так і у випадку кожної травми.
Труднощі виникають вже на первинному етапі діагностики, адже при таких травмах пошкодження шкірних покривів, синців і саден, може і не бути, до того ж наслідки травми можуть проявитися не відразу, а через деякий час. Цей «світлий проміжок», коли безпосередньо після травми людина відчуває себе «начебто непогано і його ніби нічого особливо не турбує», присипляє пильність хворих. І часто, коли пацієнт звертається за допомогою, ефективність її виявляється вже значно нижче тієї, яка могла б бути, якщо б її, цю першу допомогу, надали в перші години після травми.
Наприклад, хворий потрапляє в стаціонар через 12 годин після тупої травми живота, в результаті якої стався розрив кишечника, про який він, природно, не підозрював. Дванадцять годин — питається, багато це чи мало? Виявляється, в даному випадку ситуація вже критична і втрачені величезні шанси на сприятливий розвиток подій, оскільки за цей час розвивається перитоніт з усіма її важкими наслідками.
З приводу труднощів у діагностиці можна додати і такий момент.
Люди поступають в стаціонар у різних станах, але дуже часто вони не зовсім адекватні.
Які причини їх виникнення.
Найчастіше причиною звернення в стаціонар з приводу закритої травми живота є дорожньо-транспортні пригоди. На другому місці можна назвати, напевно, «побутові» випадки отримання травм, наприклад, від ударів, отриманих у бійці, від падінь. Ну і, на третьому місці — травми, отримані на робочому місці, наприклад, те ж падіння з висоти або удар копитом в живіт великої тварини.
Чим загрожує людині закрита тупа травма живота.
Ускладнень, які можуть загрожувати, за великим рахунком два:
Гострий перитоніт, який може розвинутися у результаті розривів порожнистих органів;
Шок, що розвивається при ушкодженнях паренхіматозних органів і великих судин.
Ці ускладнення можуть бути, як окремо, так і разом.
Закритi травми живота подiляють на 3 групи:
1. Пошкодження черевної стінки.
2. Пошкодження органiв черевної порожнини:
а) порожнистих;
б) паренхiматозних.
3.Пошкодження заочеревинного простору.
Звертають увагу те, що iзольованi пошкодження черевної стiнки у хворих з закритою травмою живота складають 40,5%. Цим пояснюється обов”язкова госпiталiзацiя всiх потерпiлих з даною патологiєю.
Розрізняють слідуючі пошкодження:
До iзольованих вiдносяться пошкодженння одного якого-небуть органа, до множинних – пошкодження його у декiлькох мiсцях. До полiтравм вiдносять пошкодження механiчною силою двох або декiлькох органiв рiзних порожнин або одночасне пошкодження внутрiшнього органа i опорно-рухового апарата. Комбiнованими є пошкодження живота i iнших областей тiла, визванi дiєю двох або декiлькох пошкоджуючих факторiв.
При закритих травмах органів живота можуть ушкоджуватися порожнисті і паренхіматозні органи.
При ушкодженні порожнистих органів (шлунка, кишківника, сечового міхура) бувають удари, роздавлення, неповні й повні розриви всієї товщини стінки органа. Порожнистий орган, наповнений рідиною або роздутий газами, розривається легше, ніж порожній.
Ушкодження паренхіматозних органів живота (печінки, селезінки, нирок, підшлункової залози) бувають без порушення і з порушенням цілості капсули (тріщини, розриви, відриви й роздавлення).Найчастіше при закритій травмі ушкоджується печінка, потім селезінка й нирки. Рідко ушкоджується підшлункова залоза. Шлунково-кишковий тракт може бути ушкоджений в будь-якій ділянці, починаючи від шлунка й закінчуючи прямою кишкою.
Травми живота діляться на відкриті та закриті.
У свою чергу відкриті травми подрозділяються на непроникаючі і проникаючі.
Поранення живота можуть давати ушкодження внутрішніх органів.
До пошкоджень органів черевної порожнини можна віднести:
Несильний забій травмує зазвичай шкіру. Якщо ж травма сильна, забій супроводжується пошкодженням м'язів і глибоким пошкодженням внутрішніх органів - селезінки, печінки, нирок.
Таке пошкодження викликає зазвичай важку внутрішню кровотечу. Результатом травми порожнистих органів очеревини шлунка, сечового міхура, кишечника, жовчного міхура - буває розрив органу. При розриві вміст органу виливається в порожнину очеревини, через що зазвичай розвивається бактеріальна інфекція.
Сильні забиття черевної порожнини можуть закінчитися летальним результатом, якщо в ушкодження залучені кровоносні судини або якщо внутрішні органи серйозно пошкоджені. Небезпека спочатку виходить з внутрішньої кровотечі і шоку, а потім - від можливого інфікування.
Симптоми пошкодження органів черевної порожнини
Симптомами поверхневого забиття є:
При отриманні травми черевної порожнини людина відчуває:
Як можна допомогти потерпілому?
При пораненнях живота алгоритм дій досить простий - негайно звернутися за медичною допомогою в черговий хірургічний стаціонар, оскільки навіть без пошкодження внутрішніх органів, необхідно виконати первинну хірургічну обробку рани і накласти шви. Шви можна накладати не пізніше 8:00 після отриманої травми, так як через більш тривалий проміжок часу висока ймовірність нагноєння рани.
V. Узагальнення та систематизація знань
1. Назвіть причини виникнення травм живота.
2. Чим загрожує людині закрита травма живота?
3. Назвіть симптоми пошкодження органів черевної порожнини.
4. Як можна допомогти потерпілому?
VІ. Підведення підсумків уроку
VІІ.Домашнє завдання
Опрацювати конспект. Підготувати повідомлення на теми: струс мозку, деформація черепа.
1