Дати загальні уявлення про синдром тривалого здавлювання, політравму та втрату свідомості, небезпеку та наслідки; вчити діяти за алгоритмом при наданні першої допомоги при цих пошкодженнях; розвивати спостережливість, виховувати почуття відповідальності за життя людини, почуття взаємодопомоги.
Урок № Захист Вітчизни 10 клас
Тема. Синдром тривалого здавлювання. Політравма, отримана внаслідок ДТП. Причини та наслідки втрати свідомості. Оцінка стану свідомості людини
Мета. Дати загальні уявлення про синдром тривалого здавлювання, політравму та втрату свідомості, небезпеку та наслідки; вчити діяти за алгоритмом при наданні першої допомоги при цих пошкодженнях; розвивати спостережливість, виховувати почуття відповідальності за життя людини, почуття взаємодопомоги.
Тип уроку: комбінований
Хід уроку
І.Організаційний етап
ІІ. Актуалізація опорних знань
Фронтальна бесіда:
1. Що таке травматичний шок?
2. Що може стати причиною шоку?
3. Які ознаки при цьому, яка перша допомога надається при шоці?
Ознаки. Блідість, холодний піт, розширені зіниці, короткочасне знепритомнення, прискорене дихання і пульс, зниження артеріального тиску. За важкого шоку — блювання, спрага, попелястий колір обличчя, посиніння губ, мочок вух, кінчиків пальців, можлива зупинка дихання і кровообігу.
Допомога.
Слід пам'ятати, що шок легше попередити, ніж лікувати, тому при наданні першої допомоги травмованим необхідно виконувати 5 принципів профілактики шоку:
ІІІ.Мотивація навчальної діяльності
За статистикою, причиною смерті працівників на шахтах України найчастіше виступають вибухи гірничого газу, наслідки тяжких опіків та травматичний токсикоз.
Часто в історії хвороби людини, який впав з пристойної висоти або потрапив в автокатастрофу, можна спостерігати такий термін, як політравма. Що це таке і чому так важливо надати долікарську допомогу хворому?
Під час аварій і катастроф нерідко кінцівки та інші частини тіла людини протягом тривалого часу здавлюють зруйновані конструкції або уламки споруд, транспортні засоби тощо. У цьому випадку відбувається сильне здавлювання і навіть розтрощення м’язів. На поверхні шкіри сліди від здавлювання не завжди помітні, але м’язи та інші тканини, що лежать глибоко, можуть бути пошкоджені, внаслідок чого розвивається змертвіння з подальшим усмоктуванням продуктів порушеного обміну речовин – так званий синдром травматичного здавлювання (СТЗ)
Синдром тривалого здавлювання (СТЗ) (травматичний токсикоз, м’язово-нирковий синдром) – надзвичайно тяжке пошкодження, яке може виникати при тривалому здавлюванні тканин через усмоктування продуктів порушеного обміну речовин.
Пусковим механізмом СТЗ є звільнення від здавлювання – декомпресія. В перші години після декомпресії стан постраждалого може бути задовільним і не викликати у сторонніх тривоги. Це може привести до недооцінки тяжкості пошкодження, неповноцінного надання допомоги й до загибелі постраждалого.
Відразу після декомпресії на кінцівці видно:
Усунути причину здавлювання.
Неприпустимо:
- вивільняти кінцівку, що здавлена, без попереднього накладання джгутів та прийому постраждалим великої кількості рідини;
- зігрівати здавлені кінцівки.
4. Політравма.
Два і більш травматичних пошкоджень різних органів і тканин іменуються як політравма.
В його основі лежать порушення місцевих і загальних адаптаційних процесів, гомеостазу.
Такий стан небезпечно тим, що воно не проявляє себе повною мірою. Явними можуть бути тільки зовнішні пошкодження:
Перша допомога
Людина, далека від медицини, не зможе надати в повному обсязі медичну допомогу жертві, яка постраждала внаслідок автомобільної аварії, нещасного випадку на виробництві і т. п. Однак перша допомога при політравмі повинна бути зроблена. Безпосередньо до приїзду бригади лікарів перехожий чи знайомий чоловік повинен провести такі нескладні маніпуляції з постраждалим, які полегшать йому стан:
Ніяких інших маніпуляцій проводити не варто. Адже людині, далекій від медицини, неможливо буде зрозуміти, який з видів политравм отримано. Це може визначити лише лікар, і то тільки після ретельного огляду пацієнта.
Симптоми непритомності:
запаморочення з дзвоном у вухах; потемніння в очах;
різка слабкість;
нудота, нудота, нестача повітря;
холодний піт;
оніміння кінцівок;
блідість шкіри;
відчуття порожнечі в голові,
дихання стає рідкісним, поверховим;
пульс слабкий;
падіння артеріального тиску.
Причини непритомності:
Причин втрати свідомості багато, вони різноманітні і в багатьох випадках при втрати свідомості остаточно встановити причину непритомності буває важко.
В основі виникнення втрати свідомості лежить
Що робити при втрати свідомості? (робота з роздатковим матеріалом)
Перша допомога при втрати свідомості (при непритомності) полягає в наступному:
V. Закріплення вивченого матеріалу
Розв’язання ситуаційної задачі.
При обвалі шахтарю придавило породою праву ногу. Його звільнено від завалу через 4 години. Постраждалий блідий, просить пити, на біль не жаліється. Кінцівка холодна на дотик, чутливість шкіри знижена, пульс на артеріях стопи не прослуховується, шкіра бліда. Яку допомогу необхідно надати постраждалому?
VІ. Підведення підсумків уроку
VІІ.Домашнє завдання
Опрацювати конспект. Повторити вивчену тему, підготуватися до контрольної роботи.
1