Узагальнення та систематизація знань з теми «Будова атома . Періодичний закон і періодична система хімічних елементів»
Цілі уроку:
Навчаюча
Розвиваюча
Виховна
Тип уроку: урок узагальнення і систематизації знань з використанням інтерактивних технологій.
Обладнання:
Форми роботи на уроці:
Хід уроку
І. Організація класу.
Доброго дня. В історії світової науки багато відомих учених. Серед них Д. І. Менделєєв, посідає одне з перших місць. Відкриття періодичного закону дало початок новому етапу в розвитку хімії. В березні 2020 року ми відмічали 151 рік з дня відкриття Періодичного закону та створення Періодичної системи хімічних елементів. Саме будові атома, Періодичному закону і Періодичній системі присвячений наш урок.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Гра «Так – ні»
1. Властивості хімічних елементів, а також утворених ними простих і складних речовин, перебувають у періодичній залежності від заряду ядра атома.
2 Горизонтальні ряди Періодичної системи називаються групи.
3 Елементи першої групи мають назву група лужних металів.
4 Номер періоду показує кількість енергетичних рівнів у атомі хімічного елемента.
5. Елементи восьмої групи мають назву група галогенів.
6. Порядковий номер елемента дорівнює кількості нейтронів у його атомі.
5 Орбіталь ― це область простору, де ймовірність знаходження електрона вища за 30%.
6 На Р-підрівні максимально може знаходитись шість електронів.
7. В періодах властивості хімічних елементів послідовно змінюються від металічних до неметалічних. Неметалічні властивості посилюються.
8. Номер групи показує кількість електронів на зовнішньому енергетичному рівні в атомах елементів головних підгруп.
9.Група ─ це вертикальний стовпець, у якому розташовані подібні за властивостями хімічні елементи.
10. Орбіталі різної форми позначають буквами s,р,d,f.
Відповіді: 1 + 2 - 3 + 4 + 5 - 6 + 7 + 8 + 9 + 10 +
ІІІ Узагальнення та систематизація знань
(Проведення уроку – узагальнення)
1 Зупинка «Знайди елемент»
Визначити про який елемент іде мова. Робота з П.С.
1. Хімічний елемент з зарядом ядра +15
Фосфор
2. Хімічний елемент 3 періоду, VII групи
Хлор
3. Хімічний елемент з A(г)=75.
Арсен
4. Хімічний елемент 3 періоду, у якого на останньому рівні 4 електрони.
Карбон
5. Хімічний елемент, навколо ядра атома обертається 26 електронів.
Ферум
6. Хімічний елемент з електронною формулою
1s2 2s2 2p6 3s2 3p’
Алюміній
7. Хімічний елемент, до складу ядра якого входять
30 протонів, 30 електронів, 35 нейтронів
Цинк
8. Хімічний елемент з зарядом ядра +76
Осмій
2. Зупинка „Математична”
За даними формулами знайти хімічний елемент
а – кількість нейтронів в атомі Літію;
b – протонне число атома Фосфору;
c – загальна кількість електронів в атомі Карбону
e – порядковий номер елемент.
Відповідь: Нітроген
3. Зупинка «Плутанина»
Із слів скласти речення, які характеризують властивості атома.
1. Атома, позитивно, ядро, заряджено.
(Ядро атома позитивно заряджено)
2. Нейтронів, ядро, і, складається, атома, протонів, із.
(Ядро атома складається із протонів і нейтронів)
3. Ядро, визначається, маса, і, мас, протонів, атома, нейтронів, сумою.
(Маса ядра атома визначається сумою мас протонів і нейтронів)
4. Дорівнює, в, число, електронів, атомі, протонів.
(Число електронів в атомі дорівнює числу протонів)
5. Числом, ядра, заряд, протонів, атома, визначається.
(Заряд ядра атома визначається числом протонів)
4. Зупинка „Атом – як багато в цьому слові...”
Учням пропонується записати схеми розподілу електронів в атомах наступних хімічних елементів:
5.Зупинка „Розсипані словосполучення”
Знайди відповідність між термінами і означеннями
термін |
означення |
1 таблиця |
а. малий |
2 підгрупа |
б. Натрій |
3 період |
в. Менделєєв Д.І |
4 галоген |
г. Аргон |
5 лужний метал |
д. Барій |
6 лужноземельний метал |
е. Титан |
7 інертний газ |
є. головна |
8 d– елемент 4 періоду |
ж. Аргентум |
9 халькоген |
з. Хлор |
10 благородний метал |
и. Телур |
Відповіді : |
в, є, а, з, б, д, г, е, и, ж. |
6 Зупинка „Що об”єднує ці слова”?
7 Зупинка „Зайве слово”
З’ясуйте ознаку за якою об’єднані в один ряд дані терміни та викресліть зайвий.
б) Магній, Карбон, Алюміній, Ферум.
б)HCl, H2O, HI, HBr.
3.1 Віртуальна лабораторія
(Хімічний експеримент «Дослідження щільності води»)
3.2 Цікаво знати!
8. Зупинка „Хто швидше? ”
Скласти назви елементів з букв
( Б, О, Л, Д, М, С, Р, Х, Й). (Br, Cl, I )
9. Зупинка „Вгадай мене” (ребуси)
(Магній, Аурум, Ферум, Бор, Кальцій, Йод, Хлор, Натрій, Ферум, Цинк, Сульфур, Хлор, Бром, Калій,
Літій, Бром, Барій, Йод).
ІV. Підведення підсумків уроку - узагальнення.
Хочу завершити урок рядками з віршу російського поета С.Щипачова:
Другого ничего в природе нет
Ни здесь, ни там, в космических глубинах:
Все – от песчинок малых до планет –
Из элементов состоит единых.
Как формула, как график, трудовой,
Строй Менделеевской системы строгий.
Вокруг тебя творится мир живой.
Входи в него, вдыхай, руками трогай.
Тут мало оптикой поможешь глазу,
Тут мысль пытливая всего верней.
Пылинку и увидишь-то не сразу
Глубины мирозданья скрыты в ней.
Будь то вода, что поле оросила,
Будь то железо, медь или гранит,
Всё страшную космическую силу,
Закованную в атомы, хранит.
ІV. Домашнє завдання
Повторити вивчену тему , підготувати повідомлення на тему «Життя і діяльність Д.І. Менделєєва»