Тема: Узагальнення знань учнів за темою «Звуки і букви»
Мета: узагальнити вивчений матеріал про звуки і букви; збагачувати словниковий запас учнів; формувати навички грамотного письма; виховувати любов до рідного краю.
Хід уроку
I. Організаційний момент
Учитель
Добрий день, другий клас!
Дуже рада бачить вас!
Учні
На урок прийшли ми знову
І навчатися готові!
II. Актуалізація опорних знань
1 Хвилинка каліграфії
Ки Че Ба Ук щи їв єм ча ах пл
Українці, Батьківщина, Київ
Від рідної землі віє теплом, від чужої — холодом.
— Доберіть до слова Батьківщина споріднені слова. Визначте корінь.
— які слова, близькі за значенням до слова Батьківщина, ви знаєте?
— Скільки звуків у слові Батьківщина? Скільки букв?
— Чому кількість звуків і букв однакова в цьому слові, хоча знак м’якшення звука не позначає?
— Скільки звуків і букв у словах Київ та Україна? чому букв менше, ніж звуків?
— Які ще букви можуть позначати два звуки?
— У яких випадках букви я, ю, є, ї завжди позначають два звуки? Наведіть приклади таких слів.
— А чи можуть дві букви позначати один звук? Наведіть приклади таких слів.
— як ви розумієте зміст прислів’я?
— Підкресліть у прислів’ї слова — назви ознак, протилежні за значенням.
2 Словникова робота
1) Гра «Загадки діда Буквоїда».
— які голосні пропущено?
— Запишіть утворені слова.
м тр ср д н д л д т н
ч т ль з ць т тр д т л
2) Розгадування кросворда «Наголос».
1)Від хати до хати йде.
А в хату не заходить. (стежина)
2)Холодна, біла, ліс оголила,
Скувала річку,
Струмок спинила. (Зима)
3)І великі, і малі
Повдягалися в брилі,
І дощу ці одноніжки
Не бояться ані трішки.
Ліс — улюблений їх край.
А як звуться, відгадай! (Гриби)
4)Бджілки-трудівниці
Із різних квіток
Збирають щоліта
Смачненький… (медок).
5)Я руда, низького росту,
Хитра я і довгохвоста.
На курей я вельми ласа —
В них таке смачненьке м’ясо.
Вовку-брату я сестриця,
А зовуть мене. (лисиця).
6)Дуже товсті ноги маю,
Тихо їх переставляю.
Височезний я на зріст,
Біля рота маю хвіст! (слон)
7)Понад річкою місток
Виріс із семи стрічок.
Та по ньому не піду,
Бо ще у воду упаду. (Веселка)
— Яке слово вийшло по вертикалі?
III. Повідомлення теми і мети уроку
— Сьогодні на уроці ми закріпимо вивчений матеріал про звуки і букви.
IV. Узагальнення й систематизація отриманих знань та вмінь
Завдання 1
Прочитати українську абетку. Яких літер бракує?
Бб Вв Гг Ґґ Дд Жж Зз Йй Кк Лл Мм Нн Пп Рр Сс Тт Фф Хх Цц Чч Шш Щщ
— Скільки букв можуть позначати голосні звуки?
— Назвіть букви, що позначають приголосні звуки.
— Яких звуків більше в українській мові — голосних чи приголосних?
— Чого більше в українській мові — приголосних звуків чи букв, що їх позначають?
— Яка буква завжди позначає два звуки?
— Яка буква позначає завжди м’який звук?
— Які букви можуть позначати по два звуки?
— Які букви позначають дзвінкі звуки?
— Які букви позначають глухі звуки?
— Назвіть звуки, під час вимовляння яких струмінь повітря не натрапляє на перешкоду.
— Назвіть кілька звуків, які б продовжили ряд: [з], [д], [дж], [б].
— Назвіть парні глухі звуки до таких дзвінких: [дз], [ґ], [з], [г].
— Назвіть парні тверді звуки до таких м’яких: [л], [т], [з], [р].
Завдання 2
Робота в парах
1) Назвіть склади з м’якими приголосними в таких словах: тюлень, лисиця, ялина, тополя.
2) Який одержимо склад, якщо м’який звук у ньому замінимо на твердий? (для, клю, день, нє, сльо)
3) Який одержимо склад, якщо твердий звук у ньому замінимо на м’який? (пла, рук, глу, ле, тро)
4) Запишіть слова і позначте в дужках кількість звуків і букв у них (побудувати звукові моделі): сіль, дзьоб, маяк, бджола, щука, Юрась, льон.
Завдання 3
Списати слова, вставляючи ь. Назвати одним словом.
Олен_, рис_, лос_ , ведмід_ — це…
Карас_, окун_— це…
Васил_ко, Петрус_ , Івас_ — це…
Фізкультхвилинка
Завдання 4
Списати слова, поділяючи їх для переносу.
Донька, опеньки, синька, пальма, пісенька, гайка, чайник, впіймав.
Завдання 5
Зі слів кожного рядка скласти і записати речення.
а) Опеньки, коло, ростуть, пеньків, восени;
б) співала, пісеньку, доньці, мама.
Завдання 6
Утворити слова за зразком.
День
пень деньок
опеньки
Завдання 7
Списати слова, вставляючи пропущені букви. Поставити над словами наголос.
С_годні, т_хкає, сл_зи, л_дяник, л_тчик, с_мий, бад_рий, в_сна, оз_рце, н_бесний, з_мовий, кал_ндар, дорі_ка, соло_кий.
Завдання 8
Гра «порівняй!»
Визначити кількість звуків у словах і поставити знаки <, >, =.
Сіно = сани рак___мак сон___дощ
щітка > кішка дзиґа_____мотив парта ______гора
щит____вуж нора_____ щиглик
гриб____гість дзвоник_____джміль
рак____мак лось_____ліс
Завдання 9
Записати слова в алфавітному порядку.
Горобина, льотчик, радість, автобус, веселка, світлячки, малина.
V. Підсумок уроку. Рефлексія
— Продовжити речення.
• Слова складаються зі… (звуків).
• Звуки на письмі позначаються .(буквами).
• Букви ми(бачимо, читаємо, пишемо).
• Букви бувають … і … (рукописні і друковані; великі і малі).
• Звуки бувають … і … (голосні і приголосні; дзвінкі і глухі; м ’які і тверді).