Тема: Узагальнюючий урок-гра за темою «Подорож в Країну Комах» 7 клас
Мета: Узагальнити в ігровій формі і закріпити знання з теми «Комахи», розвивати вміння порівнювати, узагальнювати, логічно мислити, розвивати пізнавальний інтерес, продовжити формувати в учнів позицію дбайливого ставлення до цих тварин і природи взагалі; формувати культуру спілкування під час змагання, залучати учнів до нової творчості; розвивати пізнавальний інтерес до вивчення курсу біології.
Обладнання: колекції комах, фотографії, малюнки, таблиці, картки із завданням, книги про тварин.
Тип уроку: Узагальнення і систематизація знань.
Форма уроку: нестандартна, урок-гра « Подорож в Країну Комах»
Домашня підготовка: матеріал з Інтернету, доповіді, приказки, загадки, де згадуються комахи, малюнки.
Міжпредметні зв’яки: історія, література, географія.
План-схема уроку:
Етап уроку |
Час (хв.) |
Форми і методи |
І.Психологічне налаштування на роботу |
1 |
Психологічна підготовка учнів до роботи |
ІІ.Мотивація навчальної діяльності |
15 |
Використання між предметних зв’язків |
ІІІ.Проведення ігрового моменту уроку |
25 |
Робота в групах, виконання завдань: легенди та прикмети, біологічний калейдоскоп, загадки, фізкульт-хвилинка, упізнай тварину, головоломка, доповіді учнів |
IV.Рефлексія, підсумок |
3 |
Технологія«Мікрофон», самоаналіз, створення «ситуації успіху» |
V.Домашнє завдання |
1 |
Робота з підручником та додатковою літературою |
Хід уроку:
І. Організаційний момент
II. Створення позитивного психологічного настрою
1. Правила гри: успіх команди залежить від знань і поведінки кожного учня.
2. За підказку і порушення дисципліни знімаються бали команді.
Кожна відповідь оцінюється – 2бали.
Учитель тему уроку й мету.
Завдання1. Про кого йдеться в творах художньої літератури?
Завдання 2. Гра «Знайди помилки»
До нас наближається знаменитий барон Мюнхаузен. Послухаємо його дивну історію.
В той червневий день яскраво світило сонце, воно відбивалося в світло голубих квітках мати- й- мачухи. По краях дороги повзали раки, які ловили метеликів. Метелики капустянки зливалися з рожевими квітками конюшини, подекуди пролітали жуки шовковичного шовкопряду. Біля лісу ми з собакою виявили рій травневих жуків, які поселилися в дуплі дерева. Скоро ми побачили озеро, по якому плавали коники та оводи. Вони підпливали до латаття і пили з них нектар..
Виправте помилки барона Мюнхаузена (Учні повинні виправити помилки).
Завдання 3. Запропонуйте меню для цих істот.
1. їздці а) Рослинний сік
2. метелик б) Гусені
3. самка комара в) Кров
4. дощовий черв'як г) Залишки органічних р-н
5. тля д) Гній
6. воскова моль є) Нектар
7. кліщ ж) Віск
Завдання. Конкурс. « Повідомлення гідрометеоцентру»
Завдання Конкурс. «Ерудитів»
Завдання 4. « Юні ентомологи»
1) пря- лі-кри-мо (Прямокрилі)
2) пи-кло (Клопи)
3) ки- баб (Бабки)
4) ни- га-тар (Таргани)
5) кри-дво-лі(Двокрилі)
6) ші- во (Воші)
7) лі-рів- кри- но (Рівнокрилі)
8) ме –ки- те-ме (Метелики)
9) до- кри- твер- лі (Твердокрилі)
Учні готують цікаві повідомлення (Слайд).
Комахи в міфології (Слайди)
Фізкультхвилинка
Учні по черзі відповідають на запитання цих серій.
Завдання. Комахи – синоптики
Народні прикмети, пов’язані з комахами.
Завдання. Реклама про комах(Слайди.)
Завдання. Гра «Упізнай тварину»
Пам’ятники комахам(слайди)
Гра “ Далі, далі...”
За 5 хвилини виписати найбільшу кількість слів.
бджо |
кл |
хі |
ен |
кри |
во |
та |
лім |
гія |
ме |
ге |
кома |
ша |
неч |
тин |
то |
ла |
фоз |
змі |
мо |
пе |
чін |
мо |
ха |
оп |
мор |
фа |
ла |
ло |
со |
ву |
ло |
на |
сик |
ко |
ка |
Робота в групах( з малюнками та фотографіями)
Вибрати із запропонованих малюнків комах з неповним перетворенням та повним перетворенням.
Завдання. Змагання між командами.
IV. Узагальнення та систематизація знань
Завдання. Кросворд.
1.Наука про тварин, яка вивчає різноманітність тваринного світу(Зоологія)
2.Наука про взаємозв'язки організмів між собою та навколишнім середовищем (Екологія)
3.Наука про комах (Ентомологія)
4.Наука про поведінку комах (Етологія)
Завдання Перед кожним учнем на листку таблиця, в якій він записує назви класів типу Членистоногих.
|
Тип Членистоногі |
|
Клас.Ракоподібні I варіант |
Клас...Комахи II варіант |
Клас...Павукоподібні III варіант |
|
|
|
Учні прослуховують ряд тверджень і розписують номери цих тверджень по колонках відповідних класів.
9.Павутинні бородавки.
10. Зябра.
11. Трахеї.
12. Складні очі.
13. Прості очі.
14. Незамкнена кровоносна система.
15. Зелені залози.
16. Мальпігієві судини.
Учні обмінюються зошитами і перевіряють роботи.
Відповіді: 1. Клас Ракоподібні: 1,2,5,8, 10, 12, 14, 15.
2. Клас Павукоподібні : 1, 2, 5, 7, 9, 11, 13, 14, 16.
3. Клас Комахи : 1, 3, 4, 5, 6, 11, 12, 13, 14, 16.
Завдання. Заповніть схему-карту «Поширення комах», використовуючи коди відповіді
Коди відповіді:
ІІІ. Підбиття підсумків уроку
Вправа «Мікрофон»
Про що корисне дізналися? Чи знадобляться отримані знання в житті? Яким чином? Мотивація оцінок.
IV. Д/З опрацювати матеріал з теми «Членистоногі».
.
ЛІТЕРАТУРА:
1. Е.В.Шухова. Задачі і вправи з біології. – Київ, „Радянська школа”, 1981.
2. Газети „Біологія”. – Київ, „Шкільний світ”, 2003 – 2004.
3. М.М.Сидорович. Такий дивовижний світ тварин. – Тернопіль, „Мандрівець ”,1998.
4. Г.Голойда. Природа навколо нас. – Тернопіль, „Підручники і посібники”, 2000.
5. О.Г.Макогон, В.Г.Надворний. Ігри з зоології. – Київ, „Радянська школа”, 1988.
6. Г.Ф.Яцук. Біологія. Завдання для тематичного контролю знань. – Тернопіль, „Навчальна книга - Богдан”, 2001.
7. К.М.Задорожний. Членистоногі. – Харків, „Основа”, 2004.
8. Г.М.Колесник. Підсумкові уроки з біології у 6 – 7 класах. – Тернопіль, „Астон”, 2003.
9. Л.С.Похила. Використання скарбниці народних знань у процесі вивчення біології. – Тернопіль, „Мандрівець ”, 2002.
Кількість набраних балів |
Оцінка |
Рівень навчальних досягнень |
29–30 26–28 24–26 |
12 11 10 |
Високий |
21–23 18–20 15–17 |
9 8 7 |
Достатній |
12–14 9–11 7–8 |
6 5 4 |
Середній |
5–6 3–4 1–2 |
3 2 1 |
Початковий |