5 клас Тема уроку: Хобі та інтереси.
Мета уроку: практична- практикувати учнів у вживанні лексики за темою уроку << Хобі та інтереси >> 4-рьох видів мовленнєвої діяльності з використанням методів інтерактивного навчання.
Розвиваюча: розвивати мовну здогадку , навички говоріння, аудіювання, читання та письма, вміння узагальнювати, фонемаматичний слух та вміння співпрацювати в групі.
Освітня: розширити знання учнів з поняття << хобі >>.
Виховна: виховувати прагнення з користю проводити вільний час, збагачуючи себе новими знаннями та життєвим досвідом.
Тип уроку: комбінований.
Метод уроку: інтерактивний (<< мікрофон >>, метод проектів, робота в групах), мультимедійнокомунікативний.
Обладнання: • Карп`юк О.Д. Англійська мова: Підручник для 5-го класу загальноосвітніх навчальних закладів(Unit 2,Lesson 2)-Тернопіль «Видавництво Астон», 2013;
• Р.З. для підручника,Тернопіль « Лібра Терра », 2013;
• аудіододаток до підручника програма: Англійська мова1-8 кл «Веселий вчитель», (www.plus1s.com);
• ноутбук, картки з ілюстраціями;
• мультимедійна дошка , створена вчителем презентація;
• http://www.youtube.com/watch?v=M6CAudDUnzk.
Перебіг уроку
I. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення
1. Привітання
Teacher: Good morning, dear children. I am glad to see you again. The weather is not so good today but I see that you are in a good mood, aren’t you?
Slide 2
Pupils: Yes, we are.
We are in a good mood,
We are in a good mood.
Yes, that’s true
We are in a good mood
And what about you ?
Teacher: I’m in a good mood too.
2. Повідомлення теми та мети уроку.
Teacher: Today we are going to speak, to read, to watch video films and to do a lot of tasks on the computers. And now let’s guess what the topic of our lesson is.
Slide 3
Teacher: A hobby is what you can and like doing when you have free time
Slide 4
There are different kinds of hobbies.
(Slide 5) Martial Arts
(Slide 6) Gymnastics
(Slide 7) Football
(Slide 8) Dancing
(Slide 9) Collecting
Teacher: Why do we need hobbies?
Pupils: Hobbies help people to relax.
They entertain and give us pleasure.
You do something you enjoy doing.
When we have a hobby our life becomes more interesting.
Teacher: What is the topic of the lesson?
Slide 10
Pupils: The topic of the lesson is ”Hobbies’’.
Teacher → pupils: And what are your hobbies?
1. What is your favourite hobby?
2. Do you like to listen to music?
3. Do you like to go to the theatre?
4. Do you like to play computer games?
5. Do you like sports and games?
II. Основна частина уроку.
1.Vocabulary work.
Робота з комп’ютерною програмою «Веселий учитель» ( English plus 1s Pareto Lexicon)
1) Озвучити слова в автоматичному режимі: aerobics, camera, cartoon, choir, fair, coin, stamp, interested.
Прослухайте слово, натисніть “ Запис’’, повторіть слово, потім натисніть “Перевірка”.
2) Прослухайте слова и виберіть правильну картинку.
fair – ярмарок
coin – монета
stamp – печатка, марка
interested – зацікавлений
choir – хор
Додаток 1
3) Виберіть англійське слово з лівого списку, а потім клацніть на переклад з правої таблиці.
cartoon |
фотокамера, кінокамера |
fair |
мультфільм |
coin |
зацікавлений |
camera |
аеробіка |
aerobics |
печатка, марка |
stamp |
хор |
interested |
монета |
choir |
ярмарок |
4) Правопис слів. Учні запам’ятовують слова, а потім вони повинні правельно їх написати.
Choir, aerobics, fair, interested, cartoon, stamp, coin, camera.
2. Relaxation:
Slide 11
Teacher: Singing is a hobby too. Let’s relax and sing ”Luka’s Rap’’ ex.5 p.52
3. Reading ex.1 p. 58
1) Pre-Reading Answer the questions.
What are unusual hobbies? Can you name your unusual hobbies?
2) Reading. Read and name the boy’s “unusual hobbies’’.
3) Post-Reading Activities
Slide 12
Say if the sentences are true or false:
1. Olena is at her School Hobby Fair.- (Oleh)
2. Petro collects stamps and coins. - ( Rocks )
3. Borys makes cartoons. +
4. His new cartoon is called Pencil Box. – (Pencil Man)
5. Cartoon has got 2000 drawings. +
6. Borys uses his computer. +
4. “Unusual Hobbies’’ (Slides 13-16)
Comments on the slides.
(SLIDE 13) – Extreme
(SLIDE 14) – Drawings on the sand
(SLIDE 15) – Microminiatures
(SLIDE 16) – Sculptures
5. Physical relaxation
“Hands up, hands down,
Shake your hands
And turn around.
Hands up, hands down,
Shake your hands
And sit down!”
6. Say what games the children play at the sports grounds and what musical instruments some of them play after classes. Ex.4p.59
Example: Mary and Tom (table tennis)
Mary and Tom play table tennis.
1. The children ( volleyball )
2. Mary (piano)
3. Nelly and Victor (badminton)
4. Caroline (basketball)
5. The boys (hockey)
Slide 17
7. Speaking (group work) W.B. Ex.8 p.29
Complete the dialogue with the words from the box.
plays, like, does(2x), do not, does not |
A: What do you do on holiday?
B: Well I like swimming.
A: And your friend like swimming?
B: No he . He can not swim. He does not like the sea.
A: What he do?
B: He reads and takes photos.
A: Do you musical instrument?
B: No I .But my friend the guitar.
Slide 18
8. Writing
The work on the cards.
Hobby |
Like |
Don’t like |
|
Watching TV |
|
|
|
Painting |
|
|
|
Watching cartoons |
|
|
|
Playing computer games |
|
|
|
Drawing |
|
|
|
Listening to music |
|
|
|
Making photographs |
|
|
|
9. Speaking “My hobby”.
Teacher: Oleh Kryvoshapko visited his school Hobby Fair and we are at our Form Hobby Fair today. We can learn a lot about your likes and interests.
Who will start?
Pupil 1: Hello! My name is Maria. I like dancing and painting.
Pupil 2: Hi! My name is Artem. My hobby is sports. I like cycling.
Pupil 3: Hello! My name is Anastasia. I am fond of cooking. I often help my mother in the kitchen.
Pupil 4: Hi! My name is Nazar. My hobby is music. I am fond of the guitar.
10. Reflection
Teacher: Thank you children. We’ve learned a lot about your pastime. Do you like to watch films? I think you do. Many children are fond of watching films. It is their hobby. So I have a small present for you. We are going to watch one video after that you must to sum up and say what hobbies kids like.
Slide 19
III. Підведення підсумків, домашнє завдання.
Teacher: What have we learned today? Did you like the lesson? I thank you for your work during the lesson. At home I want that you make me a story about your hobbies. You should bring us some pictures in order to see what hobbies do you like.
Slide 20