Урок в 5 класі на тему : Знаходження відсотка від числа і числа за його відсотком

Про матеріал
Урок в 5 класі на тему : Знаходження відсотка від числа і числа за його відсотком. Тип уроку: закріплення знань і умінь. Методи: словесні, практичні, наочності. Форми роботи: робота в парах, індивідуальна і фронтальна робота, робота з дидактичною літературою.
Перегляд файлу

Тема уроку: Знаходження відсотка від числа і числа за його відсотком

Мета уроку:

- навчальна: відпрацьовувати вміння та навички знаходити відсоток від числа і число за його відсотком; закріпити вміння учнів позначати, знаходити відсоток чисел і одиниць вимірювання деяких величин, переводити відсоток в десяткову дріб і назад; формувати навички вирішенні завдань на відсотки;

- розвивальна: розвивати пізнавальну активність, увага, абстрактне мислення, пам'ять, інтерес до предмету математики;

- виховна: допомогти учням в усвідомленні впливу куріння на здоров'я людини, сприяти формуванню негативного ставлення до паління, формувати ціннісне ставлення до себе і свого здоров'я, виховати уважність і акуратність при обчисленні.

Тип уроку: закріплення знань і умінь.

Методи: словесні, практичні, наочності.

Форми роботи: робота в парах, індивідуальна і фронтальна робота, робота з дидактичною літературою.

Обладнання: комп'ютер, комп'ютерна презентація (додаток 1), дидактичний матеріал.

Очікувані результати: учні вміють позначати, знаходити відсоток чисел і одиниць вимірювання деяких величин, переводити відсоток в десяткову дріб і назад; вміють знаходити відсоток від числа і число за його відсотком; учні вирішують завдання на відсотки.

Хід уроку

Організаційний момент

Доброго дня! Сьогоднішній наш урок хочу розпочати з таких слів…

Крошка сын к отцу пришел, и спросила кроха:

“Что такое хорошо и что такое плохо?”

Если делаешь зарядку, если кушаешь салат,

И не любишь шоколадку –

То найдёшь здоровья клад.

Если мыть не хочешь уши и в бассейн ты не идёшь.

С сигаретою ты дружишь – то здоровья не найдёшь.

Нужно, нужно заниматься по утрам и вечерам.

Умываться, закаляться, спортом смело заниматься,

Быть здоровым постараться. Это нужно только нам!

Перевірка домашнього завдання

Самоперевірка учнів за готовими відповідями, записаними на дошці.

№1. Запишіть  відсотки у вигляді десяткового дробу:

70%    0,4%

15%    254%

0,03%   9%

№2. 1) Знайдіть 13% від числа 30.

2) Знайдіть число, якщо 10% цього числа дорівнюють 17.

№3. В саду росло 200 дерев, з них 30% становили вишні. Знайдіть скільки всього фруктових дерев в саду, якщо вишні складали 40% фруктових дерев.

Розв’язування

№1.

70% = 0,7     0,4% = 0,004

15% = 0,15     254% = 2,54

0,03% = 0,0003    9% = 0,09

№2.

1) (30: 100) • 13 = 3,9

2) (17: 10) • 100 = 170

№3.

1) (200: 100) • 30 = 60 (д) – стільки вишень росло в саду.

2) (60: 40) • 100 = 150 (д) – стільки фруктових дерев росло в саду.

Відповідь: 150 дерев.

Оцініть виконане домашнє завдання: №1 – 6 балів, №2 – 3 бали, №3 – 3 бали, всього 12 балів.

Фронтальне опитування

1. Що називається відсотком?

(Відповідь: Відсоток - це сота частина числа.)

2. Як записати відсоток у вигляді десяткового дробу?

(Відповідь: Щоб записати відсоток у вигляді десяткового дробу, необхідно число, що стоїть перед знаком%, розділити на 100.)

3. Як записати десяткову дріб у вигляді відсотка?

(Відповідь: Щоб записати десяткову дріб у вигляді відсотка, необхідно цю дріб помножити на 100.)

4. Як знайти відсоток від числа?

(Відповідь: Щоб знайти відсоток від числа, потрібно дане число розділити на 100 і результат помножити на число відсотків.)

5. Як знайти число за його відсотком?

(Відповідь: Щоб знайти число за його відсотком, потрібно заданий число розділити на задану величину відсотка і результат помножити на 100.)

Формулювання цілей і завдань уроку.

Мотивація навчальної діяльності

Сьогодні на уроці ми обговоримо проблему людства – майбутнє здорової людини без шкідливих звичок.

Але урок у нас математики, тому перед собою поставимо такі завдання:

- читати і позначати відсотки;

- переводити відсотки в десяткову дріб і десяткову дріб в відсотки;

- знаходити відсоток від числа і число за його відсотком;

- сформувати негативне ставлення до шкідливих звичок.

Щоб досягти поставлених завдань, в цьому нам допомагатимуть наше відмінний настрій, добре самопочуття і здоровий дух.

Актуалізація опорних знань.

Чи вміємо ми берегти здоров'я? Здоров'я, як і життя, - особисте багатство. Як розпорядиться ними людина, залежить лише від його знань, умінь, навичок і волі. Здоров'я дарується нам разом з життям, як звичайна функція. Але часом ми його самі і губимо.

Завдання: запишіть десяткові дроби в процентах.

Розшифрувавши код, ви дізнаєтеся, що шкідливо впливає на наше здоров'я.

Р – 8 %

Н – 250 %

Я – 85 %

К – 80 %

І – 0,8 %

Н – 800 %

У – 18 %

0,8

0,18

0,08

0,008

2,5

8

0,85

К

У

Р

І

Н

Н

Я

Відповідь: куріння.

Отже, сьогодні на уроці ми поговоримо з вами про шкоду куріння математичною мовою, мовою відсотків.

Давайте з вами разом дізнаємося девіз до нашого уроку.

2,5

 

 

4

60

0,3

0,07

10

0,18

 

 

 

 

 

 

 

100

15

4

0,07

4

3,4

0,3

2,2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

25

15

4

25

30

60

 

 

 

 

 

 

 

7,8

0,3

12

12

2,5

 

 

 

 

 

 

А. Знайдіть 10% від 100. (10)

Б. Запишіть 0,6 в процентах. (60%)

В. Знайдіть 20% від 17. (3,4)

Д. Знайдіть число, якщо 30% цього числа дорівнюють 4,5. (15)

Ж. Запишіть 780% у вигляді десяткового дробу. (7,8)

З. Скільки відсотків становить вся величина. (100%)

І. Знайдіть число, якщо 10% його дорівнюють 3. (30)

И. Знайдіть 10% від числа 3. (0,3)

Й. Знайдіть число, якщо 50% цього числа дорівнюють 1,1. (2,2)

О. Знайдіть 20% від 20. (4)

Р. Запишіть 7% у вигляді десяткового дробу. (0,07)

С. Скільки відсотків становить четверта частина величини. (25)

Т. Запишіть 0,12 в процентах. (12%)

Ю. Запишіть 18% у вигляді десяткового дробу. (0,18)

Я. Знайдіть число, якщо 20% цього числа дорівнюють 0,5. (2,5)

П. Знайдіть 25% від числа 60. (15)

Відповідь: «Я обираю здоровий спосіб життя».

2,5

Я

 

4

60

0,3

0,07

10

0,18

О

Б

И

Р

А

Ю

 

100

15

4

0,07

4

3,4

0,3

2,2

З

Д

О

Р

О

В

И

Й

 

25

15

4

25

30

60

С

П

О

С

І

Б

 

7,8

0,3

12

12

2,5

Ж

И

Т

Т

Я

 

Девізом до нашого уроку послужать слова «Я вибираю здоровий спосіб життя».

Формування вмінь

№1. У тютюновому димі однієї сигарети міститься багато отруйних речовин, що руйнують організм. Визначте процентний вміст самих отруйних речовин – синильної кислоти, тютюнового дьогтю, вуглекислого газу, полонію, – в одній сигареті, якщо нікотину 2%, а синильна кислота становить частину нікотину; тютюнового дьогтю в 7,5 раз більше, ніж нікотину; вуглекислого газу становить від кількості тютюнового дьогтю, полоній становить від кількості вуглекислого газу.

Розв’язування біля дошки.

Розв’язування

1) 2: 2 = 1 (%) – вміст синильної кислоти.

2) 2 • 7,5 = 15 (%) – вміст  тютюнового дьогтю.

3) (15: 5) • 3 = 9 (%) – вміст  вуглекислого газу.

4) (9: 3) • 2 = 6 (%) – вміст  полонію.

№2. Діти, за статистикою одна викурена сигарета нейтралізує 5% вітаміну С. Скільки мг вітамінів краде у себе той, хто курить? Денна норма вітаміну С 500 мг.

Розв’язування

(500 : 100) • 5 = 25 (мг) – стільки вітаміну С нейтралізує сигарета.

Відповідь: 25 мг.

№3. Деякі зарубіжні фірми за одну і ту ж роботу курцям встановлюють заробітну плату на 15% нижче, ніж некурящим. Людина, що палить отримує 340 $ в місяць. Знайдіть скільки отримує в місяць людина, яка не палить. На скільки менше отримає зарплату палить людина?

Розв’язування

1) 100 – 15 = 85 (%) – становить заробітна плата людини, яка палить.

2) (340: 85) • 100 = 400 ($) – заробітна плата людини, яка не палить.

3) 400 – 340 = 60 ($) – на стільки $ більше отримує людина, яка не палить, ніж людина, яка палить.

Відповідь: 400 $, 60 $.

№4. Дослідники встановили, що до 15% робочого часу йде на куріння. Робочий день триває 8 ч. Скільки робочого часу втрачається через куріння?

Розв’язування

(8: 100) • 15 = 1,2 (ч) – стільки часу йде на куріння.

Відповідь: 1,2 ч.

№5. Відомо, що в середньому 80% курців страждають на захворювання легень. Знайдіть кількість хворих в окремому мікрорайоні, якщо там курять 500 осіб.

Розв’язування

1) (500 : 100) • 80 = 400 (чол) – стільки людей, які палять, страждають на захворювання легень.

Відповідь: 400 осіб.

Фізкультхвилинка

Раз – піднятися  на носки і посміхнутися,

Два – руки  вгору  і підтягнутися,

Три – зігнутися, розігнутися,

Чотири – знову все почати.

П'ять – на пояс руки ставимо,

Шість – повороти тулуба починаємо,

Сім – по глибше всім зітхнути.

Вісім – ми разок сядемо,

Дев'ять – урок наш продовжуємо.

Самостійна робота учнів (7-8 хв)

Вирішивши вірно тест, ви дізнаєтеся, що є альтернативою до цієї шкідливої звички – куріння.

1. Запишіть 46% у вигляді десяткового дробу.

4,6 – р;  460 – а;  0,46 – п;  46 – н.

2. Запишіть 1,7% у вигляді десяткового дробу.

0,017 – р;  17 – в;  0,17 – ц;  1,7 – ш.

3. Запишіть у відсотках число 0,04.

40% – у;  0,4% – т;  400% – м;  4% – а .

4. Знайди число, якщо 5% його дорівнюють 480.

96 – р;  9,6 – а;  9600 – ц;  960 – о.

5. Тарас зібрав 15 кг ягід. З них 26% становила малина, 38% – полуниця, а решта – вишня. Скільки кілограмів вишні зібрав Тарас?

5,4 – я;  54 – у;  0,54 – е;  36 – о.

Відповідь: праця.

Оцінка за тест – максимум 12 балів: 1 – 3 по 2балла, 4 – 5 по 3 бали.

Домашнє завдання

п.34, 35 повторити [5, 305]

№ 1043, 1065.

Підсумки уроку. Рефлексія

Для того що б підвести підсумок нашого уроку, повернемося до девізу нашого уроку «Я обираю здоровий спосіб життя». Що ви для себе корисного обрали на сьогоднішньому уроці?

«Я вибираю здоровий спосіб життя» – важливий момент вибору для здорового організму. І в той момент, коли вам доведеться робити цей вибір, згадайте нашу розмову і задумайтеся, що вибрати: куріння або здоров'я.

Оберіть для себе одну з фраз, то закінчіть речення:

- було цікаво…

- мене здивувало ...

- урок дав мені для життя ...

- я зрозуміла що…

- тепер я можу ...

Дітки, який настрій у вас залишилося після нашого уроку?

Який настрій ви отримали від сьогоднішнього уроку. Оберіть одну з карток та продемонструйте її.

                                                           

Дякую за урок!

 

 

 

 


Додаток 1

Презентація до уроку

 

C:\Users\Tanja\Desktop\книга МОЯ\ОТКР УРОК\Слайд1.JPG   C:\Users\Tanja\Desktop\книга МОЯ\ОТКР УРОК\Слайд2.JPG

 

C:\Users\Tanja\Desktop\книга МОЯ\ОТКР УРОК\Слайд3.JPG   C:\Users\Tanja\Desktop\книга МОЯ\ОТКР УРОК\Слайд4.JPG

 

C:\Users\Tanja\Desktop\книга МОЯ\ОТКР УРОК\Слайд5.JPG   C:\Users\Tanja\Desktop\книга МОЯ\ОТКР УРОК\Слайд6.JPG

 

C:\Users\Tanja\Desktop\книга МОЯ\ОТКР УРОК\Слайд7.JPG   C:\Users\Tanja\Desktop\книга МОЯ\ОТКР УРОК\Слайд8.JPG

 

C:\Users\Tanja\Desktop\книга МОЯ\ОТКР УРОК\Слайд9.JPG   C:\Users\Tanja\Desktop\книга МОЯ\ОТКР УРОК\Слайд10.JPG

 

C:\Users\Tanja\Desktop\книга МОЯ\ОТКР УРОК\Слайд11.JPG   C:\Users\Tanja\Desktop\книга МОЯ\ОТКР УРОК\Слайд12.JPG

 

C:\Users\Tanja\Desktop\книга МОЯ\ОТКР УРОК\Слайд13.JPG   C:\Users\Tanja\Desktop\книга МОЯ\ОТКР УРОК\Слайд14.JPG

C:\Users\Tanja\Desktop\книга МОЯ\ОТКР УРОК\Слайд15.JPG   C:\Users\Tanja\Desktop\книга МОЯ\ОТКР УРОК\Слайд16.JPG

 

C:\Users\Tanja\Desktop\книга МОЯ\ОТКР УРОК\Слайд17.JPG   C:\Users\Tanja\Desktop\книга МОЯ\ОТКР УРОК\Слайд18.JPG

 

 

 

 

 

 

 

 

 

docx
Додано
30 квітня 2020
Переглядів
1365
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку