Урок "В магазині шграшок"

Про матеріал
Розробка уроку для учнів 1 класу "В магазині іграшок" за підручником Карпюк О.
Перегляд файлу

Відкритий урок з англійської мови  1 клас (НУШ)

 

Вчитель:  Скоробагатько Наталія Валентинівна

Тема:  У магазині  іграшок

Мета:

Практична:   закріпити знання правильної вимови звуків; розвивати вміння розпізнавати приголосні та голосні звуки : а, е; вчити учнів читати окремі слова (phonics), (sight reading); формувати навички  монологічного та діалогічного мовлення  (кольори, играшки, шкільне приладдя) за допомогою структури

It is a …” з опорою на вивчену лексику та вчити правильному порядку слів у стверджувальних та питальних реченнях.

Розвиваюча та  виховна:  розвивати фонематичний слух, пам’ять, виховувати та розвивати в учнів інтерес до вивчення англійської мови.

Освітня:  розширити світогляд учнів та їх знання про свято Св. Миколая.

Тип уроку: комбінований

Обладнання: інтерактивна дошка, комп’ютер, магнітофон, підручник “English with Smiling Sam 1”, картки  великі з буквами, картки маленькі з буквами, доміно (слова, малюнки).

                                          Хід уроку:

  1. Початок уроку.

1). Організаційний момент

T:  Good morning, children!

Ps:  Good morning, teacher! 

T:  Nice to meet you!

Ps: Nice to meet you, too!

P: Let’s recite a poem:  Good morning!”

Ps:  Good morning!  Good morning!

       Good morning to you.

       Good morning!  Good morning!

       I am glad to see you!

T:  How are you today?

Ps : I am fine, thank you! And you?

T: I am fine, thanks. Let’s sing the song: “Hello! How are you? “

      Hello, how are you?

 Hello, how are you?

 Hello, how are you?

 Hello, how are you?                           

 I'm hungry,

 I'm tired,

 I'm cold,

 I'm sad

(Repeat Chorus)      

      I'm happy

 I'm great

 I'm good  

 I'm OK

 (Repeat Chorus)

(Діти ілюструють пісню рухами)

 

  1. Основна частина уроку.
  1. T: Today we will continue learning how to read words and sentences. We will practise reading and play games. We have already learnt the alphabet and now name the sounds of these letters. (Діти називають як читаються букви, які з’являються на мультимедійній дошці спочатку хором, потім кожен учень окремо.)

                              

Well done!

  1. T:  And now let’s practice phonics. Read each letter separately and then the word.  (Слайд 3,4.)

                     

  1. T: I know you can make up words with the help of cards.   Let’s have a competition. I have cards with letters, take letters which you need and make up a word. We have two teams. Who will be the first?  (bag, hat, fan, van, red, ten, hen, pen.)

 

  1. T: Do you remember Mr Jolly’s shop? What can we see there? We can see a lot of toys there. (Діти дивляться на іграшки, що з’являються на дошці.)

T: What is it?

Ps:  It is a dog.

T:  What colour is it?

Ps:  It is brown.

T:  Is it big?

P1: Yes, it is.

T:  Is it a bear?

P2: No, it is not. It is a rabbit.

T:  Is it white?

P3. No, it isn’t white. It is pink. Etc.     (Слайд 5)

                

  1.  T:  Excellent. Look at the board and read the sentences, please. Repeat after me all together. ( Діти читають речення разом, потім вчитель називає учнів і вони читають самостійно.)   ( Слайд 6).

                   

  1.  T:  In Mr. Jolly’s shop we can buy a lot of things for school, too. Let’s name them.  (Слайд 7). (Діти читають слова біля малюнків). (Sight reading)

 

                      

 

  1. T:  And now there will be a very hard task for you! You should read the word, find a picture and match them on the board. Who can do this? Raise your hand, please. (Слайд 8).  (Діти малюють лінію, з’єднуючи малюнки із словами).

             

  1. T:  Excellent.  Pupils, do you want to play a game? Let’s play domino. For example, there is a picture of a book and a word  ”chair” on one card. Find cards and match a picture with a word.

 

 

 

 

 

  1.   T:  Look at the board and answer the questions. The wrong answer will disappear.    (Слайд 9)

                                      

  1.   T: Look! Something wrong has happened to the sentences! Help to put them in the right order.  (Слайд 10)

 

                         

Ps:  It is an orange cat.

P1. It is a purple bag.

T:  Do you remember how to make up a question? What will be first?

Ps.  Is

P2. Is it a red lorry?

P3.  Is it a blue desk?

T: Well done.

  1.  You worked perfect, now let’s sing a song: “What is it?”  Guess, what is there behind a circle.  (Слайд 11)

                                       

  1. Завершення уроку.

 T.  It’s Saint Nicolas came to you! He has brought presents because you were good children and learnt English very well!  (Вчитель роздає шоколадні цукерки, звучить пісня: « Jingle bells”)  (Слайд 12). 

 

                 

 

T: Thank you for your work today.  Good bye, children!

 

 

 

docx
До підручника
Англійська мова (підручник для спеціалізованих шкіл із поглибленим вивченням англійської мови) 1 клас (Карпюк О. Д., Ростоцька М.Є.)
Додано
9 липня 2019
Переглядів
785
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку