Тема : В. Симонеко. Цікаві сторінки з життя поета. Казка « Цар Плаксій та
Лоскотон». Поняття про віршовану мову, строфу
Тип уроку: комбінований
Мета: - познайомити учнів з цікавими сторінками з життя поета, змістом казки;
- пояснити суть поняття « віршована мова», « строфа», « рима» ;
- удосконалювати вміння виразно читати;
- розвивати критичне мислення, пам′ять;
- виховувати вміння керувати власними емоціями.
Цілі : учні знатимуть:
- окремі факти з життя поета;
- зміст казки;
- зміст понять « віршована мова», « строфа», « рима».
учні вмітимуть:
- виразно читати казку, пояснювати особливості віршованої казки;
- виділяти основні епізоди твору;
- розрізняти прозову і віршовану мову;
- добирати рими до певних слів;
- висловлювати власне ставлення до зображуваного, проводити аналогії з
сучасним життям.
Обладнання: портрет В. Симоненка, твори письменника, виставка « Творці
літературних казок».
Хід уроку
І. Настановчо- мотиваційний етап
Погляньте один на одного, посміхніться і побажайте успіху.
ІІ. Оголошення теми і мети уроку.
ІІІ. Актуалізація опорних знань. « Мозковий штурм».
1. Що таке казка?
2. Які є види казок, їх особливості?
3. Хто створює казки?
4. Чим народні казки відрізняються від літературних?
5. Назвіть авторів літературних казок.
ІV. Засвоєння нового матеріалу.
Вчитель: Українська література багата митцями слова. Серед них багато тих, хто писав для дітей , хто створював казки. А на сьогоднішньому уроці ми познайомимось із життєвим і творчим шляхом письменника Василя Андрійовича Симоненка.
Робота в групах. Опрацювати біографію В. Симоненка за підручником с. 92-93. і зробити записи під час роботи:
1 група – Це цікаво.
2 група – Це повчально.
3 група – Це варто запозичити собі.
( Виконується на окремих листках).
Колективне створення таблиці.
Василь Симоненко
Це цікаво |
Це повчально |
Це варто запозичити собі |
1 |
1 |
1 |
2 |
2 |
2 |
3 |
3 |
3 |
Отже, —————————————————————————————
Вчитель: Цікава людина повинна створювати цікаві твори. Тож давайте послухаємо зміст казки « Цар плаксій та Лоскотон».
Робота над змістом казки.
1. « Сюжетний ланцюжок». Учні переказують зміст твору, проказуючи одне речення. Якщо хтось збився, інший член групи його виправляє чи заміняє.
2. Розповіді, порівняння, зіставлення.
- Опишіть родину царя Плаксія, їх життя.
- Порівняйте з ними життя Лоскотона.
- Як відповідають імена героїв їхнім характерам, поведінці?
- Визначте де реальне в казці, а де фантастичне.
- Чому Лоскотонові вдалося розвалити царство Плаксія?
- Поміркуйте, чи може людина самостійно керувати своїми емоціями, чи для цього потрібен дядько Лоскотон?
- Чи зустрічали ви в житті людей, схожих на Плаксія чи Лоскотона?
- Які роздуми і почуття викликала у вас казка? Чи змусила задуматись над власними вчинками? Чи захотілось що - небудь у собі змінити?
3. Опрацювання відомостей з теорії літератури.
1. Робота з підручником. Читаємо в парах - запитуємо в парах.( с. 93-94).
2. Знайдіть рими в тексті казки, випишіть їх парами до своїх зошитів.
3. « Буріме» ( в групах). Створити чотиривірш за поданими римами
веселун- плаксун
стрибає- ридає
4. Створення асоціативного малюнка доброго і злого героя за трафаретними малюнками. На листку А-4 нанесені силуети людини: коло- голова, прямокутник- постава, лінії - руки і ноги. Учням треба домалювати риси обличчя, одяг, специфічні предмети для їх розрізнення. Захист своїх робіт.
V. Рефлексивно-оцінювальний етап.
Скласти сенкан.
1 група- Симоненко
2 група- Лоскотон
3 група- Плаксій.
VI. Домашнє завдання. Скласти римовану характеристику одного з героїв казки.