Розробка уроку в 7-му класі на тему "Океанія" складена відповідно до нової навчальної програми з географії для загальноосвітніх навчальних закладів, затвердженої Міністерством освіти і науки України, з урахуванням особливостей підручника.
7 клас. Тема уроку. Океанія.
Мета уроку: закріпити знання учнів про океани, сформувати знання про географічне положення та характерні ознаки природи Океанії, закріпити знання про походження островів, удосконалювати навички роботи з різними джерелами географічної інформації, розвивати нестандартне мислення, уміння робити висновки, аналізувати інформацію, виховувати інтерес до предмета, відповідальність.
Обладнання: фізична карта світу, атласи, портрети мореплавців, картки-завдання для поточного контролю.
Тип уроку: застосування знань, умінь і навичок.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент.
ІІ. Актуалізація опорних знань та вмінь.
1. Виконання тестових завдань по картках.
2. Гра «Вгадай і покажи об’єкт». Вчитель дає коротку характеристику об’єкта, а учні повинні назвати його і показати на фізичній карті.
Коротка характеристика об’єкта |
Відповідь |
Тихий океан |
|
Найбільше і найглибше море світу |
Філіпінське |
Море, в одній із заток якого – Пенжинській губі – спостерігаються найвищі в Тихому океані припливи |
Охотське |
Море, яке омиває береги півострова Індокитай |
Південно-Китайське |
Море, назване на честь мандрівника, який остаточно установив наявність протоки між Азією та Північною Америкою |
Берингове |
Архіпелаг вулканічного походження в центральній частині Тихого океану |
Гавайські острови |
Найбільший у світі архіпелаг, розташований на межі двох океанів |
Зондські острови
|
Архіпелаг, на одному із островів якого загинув Фернан Магеллан |
Філіппінські острови |
Архіпелаг, найбільшими островами якого є Хонсю, Хоккайдо, Кюсю, Сікоку |
Японські острови |
Канал, який з’єднує Тихий океан із морем іншого океану |
Панамський |
Найглибша западина Світового океану |
Маріанська |
Найглибша западина на дні морів |
Філіпінський жолоб |
Найпотужніша течія Світового океану |
Течія Західних вітрів |
Потужна тепла течія біля східних берегів Азії |
Куросіо |
Атлантичний океан |
|
Море, у водах якого першими плаваннями європейців керував Х. Колумб |
Карибське
|
Найбільший із островів, що є частиною серединно-океанічного хребта |
Ісландія
|
Архіпелаг біля берегів Африки, названий на честь крайньої західної точки материка |
Острови Зеленого мису |
Група невеликих островів, що дали назву горезвісному «трикутнику», у якому таємничо зникають літаки і кораблі |
Бермудські
|
Перший із серединно-океанічних хребтів, виявлених дослідниками |
Північно-Атлантичний |
Найпотужніша тепла течія Світового океану |
Гольфстрім |
Холодна течія біля берегів Північної Америки, яка принесла айсберг, що став причиною загибелі відомого корабля «Титанік» |
Лабрадорська |
Індійський океан |
|
Море, назване на честь найбільшого за площею півострова Землі |
Аравійське
|
Затока, яка омиває береги півостровів Індостан та Індокитай |
Бенгальська
|
Мілководна затока, яка фактично є внутрішнім морем Індійського океану, на дні якої залягають величезні родовища нафти і природного газу |
Перська
|
Найтепліше і найсолоніше море світу |
Червоне |
Найважливіший судноплавний канал світу |
Суецький |
Острів, на якому вирощується знаменитий цейлонський чай |
Шрі-Ланка |
Найглибша в Індійському океані западина |
Зондський жолоб |
Холодна течія в Індійському океані, яка спрямована не в бік екватора, а від нього |
Сомалійська
|
Північний Льодовитий океан |
|
Море, назване на честь найбільшого острова світу |
Гренландське |
Море, назване на честь голландського дослідника Арктики |
Баренцове
|
Єдине внутрішнє море океану |
Біле |
Море, яке омиває береги Скандинавського півострова |
Норвезьке |
Море, біля північних берегів Європи і Азії, яке образно називають крижаним мішком |
Карське |
Хребет на дні океану, названий на честь видатного російського хіміка |
Менделєєва
|
Хребет на дні океану, названий на честь видатного російського вченого – фізика, хіміка, геолога, поета, який певний час навчався в Києві |
Ломоносова
|
ІІІ. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності.
Серед величезних водних просторів Тихого океану розкидано безліч островів – великих і малих. Положення островів серед безмежного водного простору, віддаленість від материкового суходолу та один від одного мали відчутний вплив на природу островів та життя їх населення. Це – Океанія, найбільше у світі скупчення островів, які розташовані переважно в центральній і південно-західній частинах Тихого океану. Незважаючи на те, що острови відрізняються один від одного за віком, розмірами, походженням, їх природа, життя і заняття населення тісно пов’язані з Тихим океаном.
Сьогодні на уроці ми розглянемо, як люди користуються багатствами цього океану, та визначимо головні особливості його природи та життя людей.
ІV. Вивчення нового матеріалу.
а) прийом «випереджувальне завдання»;
1. Географічне положення Океанії.
2. Походження островів Океанії.
3. Особливості рослинного світу.
4. Особливості тваринного світу.
5. Країни Океанії (Нова Зеландія, Фіджі, Папуа-Нова Гвінея).
б) прийом «домашня заготовка»;
Учні розповідають про дослідників Океанії, демонструють їх портрети (Микола Миклухо-Маклай, Джеймс Кук).
V. Закріплення вивченого матеріалу.
а) прийом «географічна лабораторія»;
Користуючись фізичною картою, знайти і записати в зошиті назви країн Океанії.
б) прийом «проблемне питання»
- Чому Червоне море назвали «Червоним»?
VI. Підсумок уроку.
а) бесіда;
- У чому полягають особливості географічного положення Океанії?
- На які групи поділяють острови Океанії?
- Чим пояснюється бідність органічного світу вулканічних островів та атолів?
- Чим острови приваблюють туристів?
- Якими видами господарської діяльності займаються жителі Океанії?
- Які проблеми виникають на островах у результаті їхнього господарського освоєння?
- Які види господарської діяльності є найбільш перспективними для островів?
VII. Домашнє завдання.
- повторити параграфи 6-13;
- підготуватись до контрольної роботи;
- написати невелике оповідання «В якій країні Океанії я хотів би побувати і чому?»