Урок "Василь Андрійович Симоненко "Лебеді материнства"

Про матеріал
У конспекті уроку акцентована увага на можливостях біографії та творчості Василя Андрійовича Симоненка для виховання у школярів патріотичних і громадянських почуттів
Перегляд файлу

                      Конспект уроку (7 клас)

                       Тема. Василь Симоненко. «Лебеді материнства».

Патріотичні почуття ліричного героя в основі поезії

Мета: формувати знання учнів про особливості поезій В.Симоненка,  поглиблювати розуміння поняття «ліричний герой»; розвивати вміння виразно і вдумливо читати поезії, аналізувати їх, визначати провідні мотиви та ідеї, коментувати художні засоби; виховувати  патріотичні почуття, любов до Батьківщини, до матері, родини, шанобливе ставлення до  загальнолюдських цінностей та ідей. 

                                                                                  Епіграф до уроку.

                                                                                                                                   Я таку тебе завжди бачу,
                                                                                                                                   Образ в серці такий несу –
                                                                                                                                   Материнську любов гарячу
                                                                                                                                   І твоєї душі красу.

                                                                                                                                                          В.А.Симоненко

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Обладнання: портрети В.Симоненка та його матері, тексти вірша, таблиці для заповнення, елементи костюмів для інсценування.  

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Емоційне налаштування на урок

Учитель. Наш урок хочу розпочати з роздумів про найдорожчу для кожного з нас людину – маму. Безперечно, найціннішим у світі є материнська любов.

«У дитини болить пальчик, а в матері – серце», – так говориться у прислів’ї. Справді, материнське любляче серце завжди болить за дитину, за маленьку і за дорослу. Кожна мама бажає своїм дітям добра, щоденно молиться, щоб її діти були здоровими і щасливими.

У народі про матір та материнську любов складено багато прислів'їв. Давайте послухаємо ті  прислів'я, які ви підібрали вдома.

Перевірка виконання домашнього завдання

Із  скарбнички народної мудрості

Учні читають по одному прислів’ю

Орієнтовні прислів’я:

  •      Материна молитва з дна моря рятує.
  •      Матері ні купити, ні заслужити.
  •      Мати праведна – ограда каменна.
  •      На сонці тепло, а біля матері добре.
  •      Рідна земля – матінка, чужа сторона – мачуха.
  •      Материнським словом Бог править.
  •      З матір'ю жити – ні горя, ні нудьги не знати.
  •      Материнським словом Бог править.
  •      Без матінки рідної і квіти безбарвно цвітуть.
  •      Серце матері краще сонця гріє.
  •      Одна у людини рідна мати, одна у нього і Батьківщина.

«Відверта розмова»

– Як ви гадаєте, чому у багатьох прислів’ях згадується про матір і Батьківщину поряд? Що їх поєднує?

  •      Як ви ставитеся до своєї мами?
  •      У чому виражається ваша любов до матусі?
  •      З чим або з ким у вас асоціюються мама і ваші стосунки з мамою?

ІІІ. Оголошення теми уроку

Учитель. В уяві Василя Симоненка, який щиро любив і шанував свою маму, материнство асоціюється з лебедями. Сьогодні ми познайомимося з відомою поезією В.Симоненка «Лебеді материнства». Будьте готові прийняти у свої душі найщиріші почуття любові сина до матері, якими пронизаний вірш «Лебеді материнства».

 ІV. Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу

https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSTxHzge-Z-_NilVN7hllgcG5FdHyDd1K1FblzvGuCNCjzh9J21Учитель. Мама  Василя Симоненка Ганна Федорівна Симоненко-Щербань була жінкою із щирою поетичною душею, закоханою у народну пісню. Природа наділила Ганну Федорівну літературними здібностями. У зошиті «Перлини поміж людей», куди Ганна Федорівна записувала прислів'я, приказки, зібрані у рідних Біївцях, багато і власних художніх перлин матері поета. І багаті вони на гумор і глибину думок, що тривожили її свідомість.

З глибокою любов’ю і повагою ставився В. Симоненко до матері і говорив про це відверто. Лише завдяки неньці Василь здобув середню, а далі й вищу освіту. Мати вивела сина в люди, поставила на ноги; поет до останньої хвилини свого життя свято беріг почуття любові і ніжності до рідної неньки.

Інсценування

Учениця-«мати В. Симоненка». Чим більше я старію, тим більше Вася бачиться мені малим хлопчиком – у коротеньких штанцях на дві підтяжки, що я йому пошила до якогось празника. Іще змалку він був охочим на всякі вигадки, завжди щось таке удавав собі та вигадував.

… А інколи я зі страху прокидаюся глухої ночі, бо мені сниться, що Вася тоне в Удаї. Це насправжки було після сьомого класу, коли він, пов'язавши весло до спини, намагався перепливти на тамтешній берег Удаю, де його чекали хлопці з човном... А ще мені сниться наша старенька сільська хата, де тепер музей...

Учень-«Василь Симоненко» (наближається до матері, обіймає її; потім читає вірш «В хаті сонячний промінь косо..»)

В хаті сонячній промінь косо
На долівку ляга з вікна...
Твої чорні шовкові коси
Припорошила вже сивина.

Легкі зморшки обличчя вкрили
Це життя трудового плід.
Але в кожному русі – сила,
В очах юності видно слід.

Я таку тебе завжди бачу,
Образ в серці такий несу –
Материнську любов гарячу
І твоєї душі красу.

Я хотів би, як ти, прожити,
Щоб не тліти, а завжди горіть,
Щоб уміти, як ти, любити,
Ненавидіть, як ти, уміть.

Учениця-«мати В. Симоненка». Спасибі тобі, соколику мій. Тільки ж бачу, ой, як непросто прийдеться тобі на світі з такою душею.

Виразне читання вірша «Лебеді материнства» (учителем або заздалегідь підготовленим учнем).

Лебеді материнства

Мріють крилами з туману
лебеді рожеві,
Сиплють ночі у лимани зорі сургучеві.

Заглядає в шибу казка сивими очима,
Материнська добра ласка
в неї за плечима.

Ой біжи, біжи, досадо,
не вертай до хати,
Не пущу тебе колиску синову гойдати.

Припливайте до колиски, лебеді, як мрії,
Опустіться, тихі зорі, синові під вії.

Темряву тривожили криками півні,
Танцювали лебеді в хаті на стіні.

Лопотіли крилами і рожевим пір'ям,
Лоскотали марево золотим сузір'ям.

Виростеш ти, сину, вирушиш в дорогу,
Виростуть з тобою приспані тривоги.

У хмільні смеркання мавки чорноброві
Ждатимуть твоєї ніжності й любові.

Будуть тебе кликать у сади зелені
Хлопців чорночубих диво-наречені.

Можеш вибирати друзів і дружину,
Вибрати не можна тільки Батьківщину.

Можна вибрать друга і по духу брата,
Та не можна рідну матір вибирати.

За тобою завше будуть мандрувати
Очі материнські і білява хата.

І якщо впадеш ти на чужому полі,
Прийдуть з України верби і тополі,

Стануть над тобою, листям затріпочуть,
Тугою прощання душу залоскочуть.

Можна все на світі вибирати, сину,
Вибрати не можна тільки Батьківщину.

Ідейно-художній аналіз вірша

З’ясування первинного сприйняття твору

  •          Чи сподобався вам вірш?
  •          Які картини виникли у вашій уяві, коли ви читали вірш?

Повторне самостійне читання вірша мовчки

Завдання. Прочитайте вірш самостійно мовчки. Знайдіть і позначте рядки, які вас найбільше вразили. Чим саме?

Обговорення  вражень

Визначення ліричного героя твору

  •          Давайте з’ясуємо, хто є ліричним героєм твору. (Образ люблячої матері).

«Літературознавчий довідник»

Ліричний герой – це образ, який виникає в уяві читача під враженням висловлених у творі почуттів, переживань, роздумів. Ліричний герой не обов'язково тотожний з автором. Через нього автор або передає власні почуття, або ж просто відображає переживання певної якості.

  •          Якою ви уявляєте матір у вірші «Лебеді материнства»? Якими почуттями сповнене материнське серце?

Отже, головним мотивом вірша є материнська любов і тривога за долю сина.

Розгляд композиції твору

  •          Тепер пропоную розглянути композицію твору.

«Літературознавчий довідник»

Композиція – побудова твору, доцільне поєднання всіх його компонентів у художньо-естетичну цілісність.

  •          Розгляд композиції варто розпочати із назви твору. Як ви гадаєте, чому поет обрав саме таку назву вірша – «Лебеді материнства»? (Образ лебедів асоціюється з образом Батьківщини, чимось прекрасним, казковим, почуттям любові і вірності).

Пояснення вчителя. Твір побудований як колискова, в якій матір, співаючи, мріє про щас­ливу долю своєї дитини: щасливе життя, гарну дружину, вірних друзів. Вірш умовно ділиться на дві частини. У першій ми відчуваємо материнську ласку й турботу про маленького сина (він ще в колисці); у другій – йдеться про клопоти, які буде мати вже дитина дорослою людиною (і мавки чорноброві, і диво-наречені, і брати по духу). Але за сином «завжди будуть мандрувати очі материнські і білява хата».

Завдання

  •          Знайдіть у творі першу і другу частини.
  •          Прочитайте виразно першу частину вірша.
  •          Словесне малювання. Об’єднайтеся в пари. Пофантазуйте разом та запропонуйте ілюстрації до першої частини вірша. Які образи ви намалювали б?  Які кольори переважали б на ваших малюнках?
  •          Яку б назву ви запропонували до першої частини вірша? Чому? («Казкова колискова», «Казковий сон» тощо).
  •          Прочитайте виразно другу частину вірша.
  •          «Виростуть з тобою приспані тривоги». Що тривожить материнське серце? (Тривожиться майбутнім сина: щоб обрав гарну дружину, вірного друга, щоб завжди любив і не забував матір і Батьківщину, пам’ятав про рідну домівку).

Учитель. Почуття патріотизму – найсвятіше почуття людини. Кожен з нас любить землю, де він народився та виріс; шанує мову, вперше почуту з уст матері; вулицю, на якій зростав. Любить сильно, щиро. А ось знайти слова, щоб виразити свою любов,– важко.

Василь Симоненко такі слова знайшов. Він зумів передати у «Лебедях материнства» й любов до рідної матері, й любов до прекрасної неньки нашої – України у простих, щирих словах.

  •          Якими словами передав Василь Симоненко любов до матері і Батьківщини? Зачитайте відповідні поетичні рядки. («Можна вибрать друга і по духу брата, Вибрати не можна тільки Батьківщину»; «Можна вибрать друга і по духу брата, Та не можна рідну матір вибирати»; «І якщо впадеш ти на чужому полі, Прийдуть з України верби і тополі» тощо).
  •          У якому поетичному рядку, на вашу думку, втілена основна думка твору? («Можна все на світі вибирати, сину. Вибрати не можна тільки Батьківщину».)
  •          Словесне малювання. Об’єднайтеся в пари. Пофантазуйте разом та запропонуйте ілюстрації до другої частини вірша. Опишіть свої малюнки. Чому, на вашу думку, саме ці образи важливо зобразити на малюнках?

Визначення жанру, теми та ідеї твору

Жанр поезії: «Лебеді материнства». (Колискова)

Тема: відтворення материнського співу над колискою дитини, в якому висловлюється тривога жінки за долю сина, чистоту його душі.

Ідея: уславлення материнської любові, яка буде супроводжувати її ди­тину протягом життя; мати, як і Батьківщина, єдина, неповторна для кожної людини.

 

Визначення символіки поетичних образів

  •          Казка – символ добра;
  •          лебеді – символ материнської любові, відданості, мрії;
  •          верби та тополі – символ Батьківщини;

Практична робота 

Робота в парах

Завдання.  Дослідіть художні особливості вірша. Заповніть таблицю.

Орієнтовне виконання завдання

Художні засоби

Цитати

Епітети

«білява хата», «лебеді рожеві», «тихі зорі», «золоте сузір'я», «хмільні смеркання», «сиві очі».

Метафори

«мріють криками... лебеді», «темряву тривожили... пів­ні», «танцювали лебеді», «заглядає в шибку казка», «лебеді... лоскотали марево», «...будуть мандрувати очі материнська і білява хата», «прий­дуть верби і тополі», «стануть... листям затріпочуть... душу залоско­чуть».

Порівняння

«лебеді, як мрії».

 

Робота з обкладинками до поезій В.Симоненка

Завдання. Розгляньте малюнки. Який, на вашу думку, краще підходить для обкладинки книги «Лебеді материнства»?  Запропонуйте власну ілюстрацію для обкладинки книги.

Симоненко Василь. Лебедi материнства. Поезiя. Проза - скачать торрент трекер Friends

untitled

V. Підсумок уроку

Метод мікрофону

  •          Чи вважаєте ви актуальною сьогодні поезію В.Симоненка? Чому?
  •          Які почуття викликала в вас поезія В.Симоненка «Лебеді материнства»? Чи близька вона особисто вам? Чим саме?
  •          Чому вчить нас вірш «Лебеді материнства»? 
  •          Чи виникло у вас бажання познайомитися з іншими віршами В.Симоненка?

VІ. Домашнє завдання. Колективне –  опрацювати матеріал підручника; вивчити напам’ять вірш В. Симоненка «Лебеді материнства»; індивідуальне – намалювати ілюстрації до вірша.

 

 

docx
Додано
11 лютого
Переглядів
108
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку