Урок "Вчися робити добро!"

Про матеріал
Розробка уроку з Літературного читання на основі твору В.О.Сухомлинського.«Скажи людині «Доброго дня!». Містить високий виховний зміст, вчить дітей розрізняти поняття «добре» і «погано», розкриває моральний зміст доброти, формує переконання про те, що добре жити з добрими людьми; розвиває оцінні навички, почуття порядності, милосердя; виховувує бажання творити добро.
Перегляд файлу

Тема.  Вчися робити добро

Мета: формування ключових компетентностей: вміння вчитися – самоорганізовуватися до навчальної діяльності, доводити роботу до кінця; загальнокультурної – фомувати духовно – моральні основи життя людини, закладати культурологічні основи сімейних, соціальних, суспільних явищ; соціальної - проектування стратегії свого життя з урахуванням інтересів та потреб інших; здоровязбережувальної - усвідомлення здоров’я як вищої життєвої цінності; вчити дітей розрізняти поняття «добре» і «погано», розкрити моральний зміст доброти, формувати переконання про те, що добре жити з добрими людьми; розвивати оцінні навички, почуття порядності, милосердя; виховувати бажання творити добро.

Матеріал до уроку: «Скажи людині «Доброго дня!» В.О.Сухомлинський.

 

Хід уроку

 

І. Організація початку заняття. Мотивація навчальної діяльності.

Девіз уроку (на дошці)

     Сказав мудрець:

  • Живи, добро звершай,

Та нагород за це не вимагай!

Лише в добро і вищу правду віра

Людину відрізня від мавпи і від звіра.

Хай оживає істина стара:

Людина починається з добра. (Л.Забашта)

 

ІІ. Повідомлення теми і мети заняття

  • Сьогодні ми будемо говорити про добро. Доброта – це один з виявів, порухів людської душі, те, що відрізняє людину від звіра. Адже тільки людина здатна мислити, співчувати, мріяти. Адже тільки людина починається з добра до інших людей і до всього оточуючого.

Милосердя, доброта… благодійність завжди була традицією нашого народу. Давайте візьмемось один з одним за руки, відчуємо тепло долонь, відчуємо добро, яке випромінює кожен з нас. Побажаємо один одному добра, щастя, здоров’я, милосердя.

 

ІІІ. Робота над темою заняття

  1. Проблема:
  • Як ви вважаєте, що означає бути добрим?

(Відповіді дітей)

 

  1. Добро – це безкорислива допомога, за яку людина не чекає винагороди.
  • Діти, послухайте пісню «Якщо добрий ти» (муз. Б.Савельєва, сл. А.Хайта)
  • Скажіть, добрим бути просто чи непросто? Чому?

 

  1. Гра «Якщо ти добра людина, то повинен…»
  • Якщо ви згодні – плескайте в долоні.
  • Робити комусь зле, якщо цього ніхто не бачить.
  • Не вмиватися.
  • Шанувати працю інших людей.
  • Галасувати, коли хтось відпочиває.
  • Обманювати, сваритися, хвалитися.
  • Ображати інших.
  • Допомагати друзям в біді.
  • Добре вчитися, багато читати.
  • Красти.
  • Захищати слабшого.

 

  1. Опрацювання оповідання В.О.Сухомлинського «Скажи людині «Доброго дня!».
  • Кого зустріли батько і син?
  • Що вони побажали бабусі?
  • Що побажала їм бабуся?
  • Для чого люди вітаються?
  • Чого вони цим бажають?
  • Який висновок зробите?

Кажімо більше добрих слів

Знайомим, друзям,  коханим.

Нехай комусь тепліше стане

Від зливи наших почуттів.

 

  1. Інсценізація уривку твору.

 

  1. Доповнення твору
  • Як би ви продовжили цю розповідь?

 

  1. Заповнення тематичної павутинки «Добрі слова і вчинки»

Твори добро і будь завжди привітна

Дитино! Ти приходиш для добра.

Любов у серденьку хай сонцем квітне,

Збагнути це тобі уже пора.

 

Добро

 

  1. Розгляд малюнків – виразів обличчя
  • Якому виразу підходять які слова, розшифруйте:

сть бай ду           боротад         лоз       іс ть ніж       салка        сто жор кі сть

 

  1. Склади і поясни прислів’я:

За добро                                                     зліша від вовка.

Зла людина                                                не роби зла.

Все добре переймай,                                 добром платять.

Перший крок до добра -                           а злого уникай.

 

 

  1. Обговорення ситуацій
  • Як вчините, якщо
  1. Плаче дівчинка:

а) скажете лагідне слово;

б) запитаєте, чому плаче;

в) пройдете мимо.

 

     2) Старший хлопчик ображає молодшого:

          а) обороните;

          б) будете спостерігати;

          в) пройдете мимо.

      3) Малесенький котик сидить на дереві, нявчить і не може злізти:

          а) пройдете мимо;

          б) полізите на дерево знімати котика;

          в) покличите на допомогу дорослих.

 

   11. Гра «Так чи ні»

 

- Бабусі хлопчик допоміг.

Він, діти, добрий хлопчик?

 (Так)

- Тепер усі скажіть мені!

 У сварці добре жити?

  (Ні)

 - А як немає забіяк,

Тоді усім прекрасно?

 (так)

- А як серце у всіх ясно,

То вам погано, діти?

 (Ні)

- А як обличчя всіх пісні,

Похмурі, злі? Вам добре?

 (Ні)

- Співає хлопчик гарно як!

А вам подобається?

 (Так)

- Тоді іще скажіть мені:

Як діти б’ються, добре?

 (Ні)

- Звичайно, краще в мирі жити,

З усіма дітьми дружити.

Щоб всі веселими були,

У мирі й злагоді жили!

 

 

IV. Підсумок уроку

           Вивчення віршика

Добрі слова – це сади,

Добрі слова – коріння,

Добрі думки – квіти,

Добрі справи – плоди.

- Діти, то який висновок можемо зробити?

Добро врятує світ,

Творімо добро!

Поспішаємо творити,

Бо гарне людині

Приємно робити,

Творімо добро!

 

 

В.Сухомлинський  «Скажи людині: «Доброго дня»

 

Лісовою стежкою ідуть батько і маленький син. Довкола тиша, тільки чути, як десь далеко вистукує дятел та струмочок дзюрчить у лісовій гущавині.

Аж тут син побачив, що назустріч їм іде бабуся.

  • Тату, куди бабуся йде? – питає син.
  • Зустрічати або проводжати, - каже батько й усміхається. Ось як ми зустрінемося з бабусею, ти й скажеш: «Доброго дня, бабусю!»
  • Навіщо ж казати ці слова? – дивується син. – Ми ж її не знаємо.
  • А ось зустрінемось, скажемо бабусі ці слова, тоді й побачиш навіщо.

Ось і бабуся.

  • Доброго дня, бабусю! – каже син.
  • Доброго дня, - каже батько.
  • Доброго вам здоровя, - відповідає бабуся і усміхається.

І хлопчик побачив: усе довкола змінилося. Сонце засяяло яскравіше. Верховіттям дерев пробіг легенький вітерець, і листя заграло, затремтіло. У кущах заспівали пташки – раніше їх і не було.

На душі в хлопчика стало легко.

  • Чому воно так? – питається син.
  • Бо ми побажали людині доброго дня.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Завантаження...
doc
До підручника
Літературне читання 4 клас (Чумарна М. І.)
Додано
3 серпня 2020
Переглядів
527
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку