Тема. Велика буква в іменах, по батькові, прізвищах
людей
(2 клас)
Мета. Вчити учнів розрізняти поняття: “ ім’я”, “по батькові”, “прізвище”; засвоювати правила написання з великої букви імен, по батькові та прізвищ людей; закріпити знання про слова-назви предметів. Розвивати мовлення, каліграфію, вміння працювати в парах. Виховувати любов до рідної мови.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
- Поверніться один до одного, подаруйте друзям свої милі, світлі усмішки!
- У наш клас завітали гості! Привітайте наших гостей усмішкою! Сідайте!
Отже, налаштовуємося на роботу і працюємо за девізом: (Слайд1)
Не просто слухати, а чути.
Не просто дивитися, а бачити.
Не просто відповідати, а міркувати.
Дружно і плідно працювати.
ІІ. Актуалізація опорних знань
а) Пояснювальний диктант
Слова: диван, пір’я, дитина, гілля, метро, джміль.
б) Повторення вивченого про іменник
- Назвіть записані слова одним словом. (Іменник)
- Що таке іменник?
- На які дві групи можна розділити ці слова? (На істоти – неістоти)
- Із записаних слів прочитайте назви істот (неістот).
- Що ще вивчили про іменник? (Один – багато)
в) Гра “Один – багато”. (Кидаю дитині м’яч, називаю іменник в однині, а дитина – в множині.)
г) Каліграфічна хвилинка
Загадка (Слайд 2 )
Всі хочуть, як народиться дитина,
Щоб я було красиве і дзвінке.
Бо носить все життя мене людина,
А відгадайте-но, що я таке? (Ім’я)
- Як пишеться це слово? (З апострофом)
- Коли пишеться апостроф? (Після букв б, п, м, в, ф, р перед я, ю, є, ї)
- І і ім м’я Ім’я ім’я
- Скільки складів у слові ім’я?
- Не рахуючи букви і звуки, скажіть: чого більше і чому?
- Поділіть це слово для переносу.
- Відділіть слова і прочитайте речення.
Уменегарнеім’я. (Слайд 3 )
Фізкультхвилинка
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
а) Проблемна ситуація
до марії іванівни приїхали діти.
б) Повідомлення теми уроку (Слайд 5 )
- Сьогодні на уроці ми будемо вчитися розрізняти «ім’я», « по батькові», « прізвище». Навчимося писати з великої букви імена, по батькові та прізвища людей.
ІV. Вивчення нового матеріалу
а) Перегляд мультфільму. (Слайд 6 )
- Ім’я своїй дитині батьки обирають за власним бажанням. До імені дитині додається ім’я її батька. Якщо його звуть Василем, то син буде по батькові Васильович, а донька – Василівна.
- У людей можуть бути однакові імена.
- Чи є у нашому класі дітки з однаковими іменами?
- В нашому класі дві Анюти. Тому щоб знати до кого я звертаюсь, я називаю крім імені ще прізвище. Наприклад, Анна Павлова, Анна Палевська. Людей,які мають однакові імена, називають тезками.
- Діти, назвіть своє прізвище, ім’я та по батькові.
- Як напишемо прізвище, ім’я та по батькові?
б) Вивчення правила (Слайд 7 )
V. Закріплення вивченого матеріалу
а) Робота у парах
З імен скласти по батькові.
Оксана (Іван) – Оксана Іванівна
Ольга (Василь) - …
Олег (Богдан) - …
Максим (Роман) - …
Встав пропущені літери у словах. Напиши пропущенн слово.
_ксанка, __ндрій, __ринка, __офійка, __митрик, __арійка, __ашко, __етрик – це __________ .
Прочитай. Імена підкресли однією рискою, по батькові – хвилястою, прізвища – двома лініями.
Байки Леоніда Івановича Глібова, казки Івана Яковича Франка, вірші Тараса Григоровича Шевченка, оповідання Василя Олександровича Сухомлинського.
б) Робота над прислів’ям (Слайд 8 )
Прочитайте прислів’я і подумайте, яке слово потрібно вставити.
Не _____ прикрашає людину, а людина прикрашає _____.
( обличчя, ім’я, очі)
- Як ви розумієте це прислів’я?
- Потрібно працювати так, щоб старанною працею прикрасити своє ім’я.
VІ. Підсумок уроку
- А тепер перевіримо, чи уважні ви були на уроці.
Метод “Кубування”. (Слайд 9 )
- На гранях куба записані завдання. Діти читають і виконують ( Усно)
1) Хлопчика звуть Сергійко, батька – Микола.
Як будуть звати хлопчика, коли він виросте? (Слайд 10)
2) Дівчинку звуть Іринка, її батька – Іван.
Як будуть звати дівчинку, коли вона виросте? (Слайд 11)
3) Знайди “зайве” слово:Андрій, Оля, Галя, Петрівна, Петро (Слайд 12 )
4) Петренко, Колісник, Сауляк, Трачук, Іванов – це … (Слайд 13)
5) Назви своє прізвище, і’мя, по батькові (Слайд 1 )
6) Як пишуться імена, по батькові, прізвища людей? (Слайд 15)
Рефлексія “Смайлик” (Слайд 16 )