Урок української мови в 2 класі.
Тема уроку: Велика буква в написанні назв сіл, міст, вулиць,річок.
Мета уроку: 1.Формувати в учнів навички написання з великої букви назви
міст, сіл, вулиць, річок.
2.Удосконалювати вміння розрізняти поняття «власна» і
«загальна» назва; розвиток мовлення учнів.
3.Прищеплювати любов до рідного краю, бажання вивчати його.
Формувати пізнавальну, комунікативну, полікультурну
компетенції.
Тип уроку: Вивчення нового матеріалу.
Обладнання: Зошити, підручник «Українська мова» автор Захарійчук М.Д., 2012р. 2 клас; таблички для плану уроку (додаток 1); картки з завданнями (додаток 2); комп’ютер, мультимедійна дошка, малюнки «село», «місто»
(додаток 3); сигнальні картки червоного, жовтого та зеленого кольорів (додаток 4).
Хід уроку
І. Етап орієнтації:
1) Організація класу:
а) дихальна гімнастика:
-глибоко вдихнули, затримали подих, видихнули через ніс;
-глибоко вдихнули, в три прийом видихнули через ніс.
б) вірш-мотивація:
Зошит свій я відкриваю,
Правильно його кладу.
Ручку я ось так тримаю,
Сяду рівно, не зігнусь.
Буду я писати вправно,
До роботи я берусь.
(Діти записують в зошиті число та словосполучення «класна робота»)
2)Хвилинка каліграфії:
Ен Ба Ст
Енергодар Балки Степова
Давайте визначимо, що називають записані в хвилинці каліграфії іменники.
(Назву міста, села та вулиці)
3) Визначення теми уроку, мотивація навчальної діяльності:
(До класу заходить хлопчик і плаче)
Хлопчик: Ой-ой-ой!
Вчитель: Чого ти плачеш, хлопчику?
Хлопчик: Я загубився!
Вчитель: А чий ти?
Хлопчик: Татків!
Вчитель: А на якій вулиці ти живеш?
Хлопчик: На нашій!
Вчитель: Діти, а як ви гадаєте, чи зможемо ми з вами допомогти хлопчику?
(Ні.)
А чому? Що ж йому треба було чітко назвати, щоб ми змогли йому допомогти знайти батьків? А його домівку?
(Знати своє прізвище, прізвище татка і мами; знати назву вулиці,
села або міста, в якому він живе)
-А чи знаєте ви, як називається наше село?
-А чому воно так називається?
-А хто заснував наше село?
(Його заснував вільний козак переселенець з Чернігівщини Демешко Андрій Іванович)
-А хто знає назву своєї вулиці?
-А номер свого будинку?
-А хто може назвати свою повну адресу?
( Вулиця, № будинку, село, район, область)
Отже, ми з вами знаємо свою адресу. Але ми повинні вміти писати правильно назву свого села, своєї вулиці, обласного або районного центрів)
Так якою ж буде тема нашого уроку?
(Ми навчимось писати з великої букви назви сіл, міст, річок, вулиць)
ІІ. Етап цілесприймання:
-познайомимось з терміном «загальна» та «власна» назва;
-навчимося правильно писати слова, що позначають власну та загальну
назву;
-дізнаємось нові власні назви;
-повчимось працювати в групах та коментувати написання слів з орфограмами;
ІІІ. Етап проектування:
1) ? – вивчення нового матеріалу
2) ! – будьте уважні
3) П,Г – коментоване письмо
4) Х,З – хвилинка здоров’я
5) А,Б,В –робота з підручником
6) 1 + 1 – робота в парах
7) РМ – розвиток мовлення
8) © - підсумок уроку
9)ДЗ – домашнє завдання
ІҮ.Етап організації виконання плану діяльності:
1)Вивчення нового матеріалу:
а) Актуалізація досвіду та мовна дослідницька робота учнів:
-Погляньте на мультимедійну дошку, прочитайте слова обох стовпчиків.
Енергодар |
водосховище |
Степова |
місто
|
Балки |
вулиця
|
Каховське |
село
|
-Утворіть словосполучення, назвіть їх.
-Що позначають утворені словосполучення?
-З якої букви написані слова-назви міста, вулиці, села, водосховища?
(Вони написані з великої букви)
-Правильно, діти. Ці слова позначають власні назви.
(На мультимедійній дошці над відповідним стовпчиком з’являється словосполучення «власна» назва).
-А як написані слова – водосховище, вулиця, місто, село?
(Вони написані з маленької букви)
Ви, діти, спостережливі. Ці слова позначають загальні назви і пишуться з малої букви.
(На мультимедійній дошці над відповідним стовпчиком
з’являється словосполучення «загальна» назва).
-Який висновок можемо зробити?
(Слова, що позначають власні назви пишуться з великої буки,
а загальні назви – з маленької букви)
-Які слова відносимо до власних назв?
(До власних назв відносимо слова, що позначають назви міст,
сіл, вулиць, річок)
-Всі останні слова – загальні назви.
б) робота з правилом: (підручник «Українська мова» Захарійчук М.Д. с.84)
-Чи підтвердився наш висновок щодо написання власних назв?
-Так як же пишуться назви міст, сіл, вулиць, річок?
2)Закріплення:
а)Коментоване письмо.
Вчитель: Ми будемо писати з вами власні та загальні назви та підкреслювати у власних назвах вживання великої букви. Під час виконання цієї вправи я перевірю, хто ж з наших учнів краще знає свій рідний край.
Запишемо:
-Як називається село Запорізької області Василівського району, поблизу якого добувають залізну руду?
(село Мала Білозерка)
-Як називається місто шахтарів Запорізької області?
(місто Дніпрорудне)
-Як називається центральна вулиця нашого села?
(вулиця Миру)
-Яка річка протікає поблизу нашого села?
(річка Дніпро)
-Як написали назви села, міста, вулиці, річки?
-Чому?
(Це власні назви)
-Як написали слова – село, місто, вулиця, річка?
-Чому?
(Це загальні назви)
V. Хвилинка здоров’я:
Можна подорожувати заочно, можна пішки обійти рідний край, а можна подорожувати велосипедом. Взяли в руки кермо велосипеда і … поїхали!
(Діти взяли у руки уявне кермо велосипеда і, імітуючи рухи їзди
на велосипеді, проговорюють слова)
Їду, їду я вперед,
Мчиться мій велосипед.
Натискаю на педалі,
Їду далі, далі, далі.
б)Гра «Найкращий турист»:
-робота з підручником: н.1 с.83
-Випишіть власні і загальні назви із віршика, підкресліть велику букву
у власних назвах.
-робота в парах:
(Кожна пара отримує завдання – додати до власної назви загальну)
…Павлівка, … Василівка, …Садова, … Орлянка, … Енергодар, … Хортиця.
(Самоперевірка з мультимедійної дошки)
ҮІ. Розвиток мовлення:
Розгляньте малюнки на мультимедійній дошці:
-На якому з них зображено місто?
-А на якому село?
-Чому ви так думаєте?
-А як ви гадаєте, для чого люди дають назви містам, вулицям, селам, річкам?
-Складемо речення про наше село.
(Найкраще речення записується учнями в зошит самостійно)
ҮІІ. Контрольно-оціночний етап:
1)Підсумок уроку:
-Що вивчали на уроці?
-З якими новими географічними назвами познайомились?
-Уявіть себе на мить мультиплікатором. Як би ви назвали у своєму мультику казкове місто або село, річку, вулицю, гори?
-Яке завдання було для вас найбільш цікавим?
2) Самооцінка учнями своєї роботи на уроці:
У вас у кожного на парті є сигнальні картки різних кольорів. Картка зеленого кольору для тих, хто працював дуже добре; для тих, хто добре працював, – картка жовтого кольору; для тих, хто вважає, що він може працювати краще, – картка червоного кольору. Оцініть себе.
Молодці, діти. Я дуже вдячна вам за урок.
3)Домашнє завдання:
Завдання отримаєте за кольором вашої самооцінки:
зелений – дібрати і записати 5 словосполучень із власної і загальної назви,
правило (підручник с.84);
жовтий – н.2 с.84, правило;
червоний – н.3 с. 84, правило.
Додаток 1
Картки для плану уроку:
? – вивчення нового матеріалу
! – будьте уважні
П,Г – коментоване письмо
Х,З – хвилинка здоров’я
А,Б,В –робота з підручником
1 + 1 – робота в парах
РМ – розвиток мовлення
© - підсумок уроку
ДЗ – домашнє завдання
Додаток 2
Картка для роботи в парах:
…Павлівка, … Василівка, …Садова, … Орлянка, … Енергодар, … Хортиця.
Додаток 3
Додаток 4