Мета уроку. Розкрити зміст оповідання; формувати навички свідомого читання, уміння ділити текст на частини та добирати заголовки; познайомити ближче з дійовими особами твору.
Розширювати словниковий запас учнів. Розвивати зв'язне мовлення, творчу уяву і фантазію.
Виховувати любов до природи рідного краю.
2 клас. Літературне читання
Тема уроку. Весняні дива. В. Чухліб "Повінь"
Мета уроку. Розкрити зміст оповідання; формувати навички свідомого читання, уміння ділити текст на частини та добирати заголовки; познайомити ближче з дійовими особами твору.
Розширювати словниковий запас учнів. Розвивати зв'язне мовлення, творчу уяву і фантазію.
Виховувати любов до природи рідного краю.
Обладнання. Фізична карта України, таблиця з девізом уроку; ілюстрації: верби, птаха ремеза, щуки, щавлю, зайця; тлумачний словник; слова для словникової роботи ( на аркушах ); листочки для тестів; мікрофон, геометричні фігури для побудови корабля, значки для об’єднання в групи для домашнього завдання: кораблики та зайчики; кубик – відповідайло.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
1 Наш девіз. Думати - швидко,
Відповідати - чітко,
Працювати - дружно,
Запам'ятовувати - міцно.
2. Перевірка готовності до уроку
Молодці! На перерві постаралися -
До уроку читання приготувалися.
ІІ. Мовна розминка
1. Дихальні вправи
- Закрийте очі і уявіть, що перед вами кущ квітучого бузку. Вдихніть його аромат.
- А зараз уявіть свічки на іменинному торті. Спробуйте їх задути.
- А тепер виконуйте ці вправи почергово.
2. Робота над скоромовкою.
1) Прослухайте скоромовку:
Холоднюча віхола
На вітрах приїхала.
Зашуміла віхола,
Холодом задихала.
2) Бесіда за змістом скоромовки
- Про яку пору року говориться у скоромовці?
- З яких слів це можна зрозуміти?
- Чи актуальна ця скоромовка сьогодні? Чому?
- Який сьогодні день?
3) Заучування скоромовки
- тихо, повільно,
- голосно, у розмовному темпі,
- швидко, разом,
- по-одному.
ІІІ. Повідомлення теми уроку.
1. Гра "Мікрофон".
- Хто з вас любить зиму?
- Чому я люблю зиму? "Я люблю зиму, бо…"
2. Поетична хвилинка.
- Всі ви любите зиму, а ще більше, мабуть, весну.
(вірш В.Бутрім "Пробудження" )
Ще тільки но прокинулась весна.
Іде вона повільною ходою,
Спроквола розливається водою,
Чи скоро пригостить теплом, хтозна?
Іде вона, струмочками бринить,
Замріяна, несміла, надто юна.
І ще її гітара семиструнна
Ледь чутно, тихо-тихо так звучить.
3. Слово вчителя.
- Сьогодні ми з вами прискоримо час і здійснимо мандрівку у весну. Адже тема нашого уроку - весняні дива. І ми помандруємо рядками оповідання Василя Чухліба "Повінь".
УІ. Вивчення нового матеріалу.
1. Інформація про автора
- А зараз ми надамо слово нашому кореспонденту. Він для нас підготував невеличке повідомлення про автора (розповідь учня)
- Який твір цього автора ми вже читали?
2. Робота над заголовком.
- Відкрийте підручник на сю 58. Прочитайте заголовок оповідання. Як ви думаєте, що означає це слово? Про що буде йти мова у оповіданні?
3. Робота з тлумачним словником.
Повінь - залиття значного простору внаслідок підвищення рівня води в річках.
4. Вправа «Читай слова правильно»
- Перед читанням тексту звернемо увагу на правильну вимову окремих слів ( перед текстом, по одному слову, за вчителем)
5. Перше читання оповідання учителем та підготовленими учнями
6. Запитання на сприймання
- Який це твір за літературним жанром?
- Яка пора року описана в оповіданні?
- Чому ви так вважаєте? Доведіть.
- Хто є головними персонажами оповідання?
7. Словникова робота.
1) Робота з колонками слів таблиці
Повінь зіщулився
Гілля роздолля
Ремез полощуть
Острівець зблиснуло
Щавель примовляв
Корч
(читання слів за вчителем)
- За якою ознакою, характеристикою слова об'єднали у стовпчики?
( 1 - слова, що відповідають на запита Хто? Що? 2 - слова, що відповідають на запитання Що робить? )
2) Робота з тлумачним словником підручника (с.60).
8. Напівголосне читання кожен у своєму темпі. "Бджілки".
- Уважно прочитайте. Зверніть увагу на те, де подорожували тато з Тетянкою, що і кого вони побачили.
У. Зарядка для очей. Фізкультхвилинка.
УІ. Уявна подорож по Десні.
1. Робота з фізичною картою.
- Якою річкою подорожували дівчинка з татом?
- Хто з вас був на Десні?
- Чи сподобалась вам ця річка? Чим?
(подивіться на карту України)
Десна - це річка, яка протікає недалеко від нашого села, вона притока Дніпра, тобто впадає у Дніпро недалечко від міста Києва.
2. Вибір транспорту для подорожі.
- Зараз ми з вами здійснимо уявну подорож по Десні тими місцями, якими подорожували Тетянка з татом, персонажі нашого твору.
- На чому ж вони подорожували?
А на чому будемо подорожувати ми, ви дізнаєтеся із загадки.
Їду, їду - нема сліду.
(човен)
3. Складання човна з окремих частинок. (хвилинка відпочинку)
4. Перша зупинка. Верба. (ілюстрація )
- Де стояли верби?
- Як про них сказав автор? Зачитайте.
- Що побачили подорожуючі на вербовій гілці? ( ілюстрація ремезового гнізда )
- На що воно схоже?
Ремез - найменша пташка серед синичок. Особлива і цікава саме тим, що робить гніздо схоже на рукавичку.
5. Продовження подорожі.
- Чому пливучи далі тато голосно засміявся?
- Хто ж це був насправді?
Щука - хижа риба, живе у прісних водоймах, у річках. Харчується іншою рибою. Може жити багато років і досягати значних розмірів. (ілюстрація )
6. Друга зупинка. Острівець.
- Де зупинилися подорожні?
- На що був схожий острівець?
- Що вони хотіли зробити? (ілюстрація, щавель )
- Навіщо їм щавель?
- Чия мама весною та літом варить "зелений" борщ зі щавлем?
- Хто любить ласувати "зеленим" борщем?
- Кого Таня побачила у кущі? ( ілюстрація зайця )
- Куди вона хотіла забрати зайчика?
- Чи погодився з нею тато?
- А чому не погодився? Чому заєць не може жити у клітці? Зачитайте.
На цьому подорож Тані з татом закінчилась. Ми також закінчимо.
УІІ. Закріплення вивченого.
1.Розподіл тексту на частини. (діти читають частинами, дають заголовки, записують план на листочки, вклеєні у зошити).
2. Робота у зошитах. (с. 26, завдання 1)
УІІІ. Домашнє завдання.
По групах. Учням, у яких на партах ілюстрації корабликів: прочитати оповідання на с. 98-100. Учням, у яких на партах ілюстрації зайчиків: підготувати стислий переказ. За бажанням намалювати ілюстрацію до оповідання.
ІХ . Підсумок уроку.
1. Гра-тест "так-ні" (на листочках).
1) У човні Тетянка з дідусем.
2) Ремезове гніздо схоже на рукавичку.
3) Тетянка на острові рвала молодий щавель.
4) У кущику дівчинка побачила лисичку.
5) Зайчика на роздоллі випустили на волю.
1) - 2) + 3) + 4) - 5) +
2.Мовно-логічне завдання.
- Який інший заголовок ви могли б підібрати до оповідання?
3. Робота з «кубиком – відповідайлом»
4. Гра «Мікрофон»
- Що вам найбільше сподобалося на уроці?
- Що б про сьогоднішній урок ви б розповіли мамі?
5. Поетична хвилинка
- Як би ми не мріяли сьогодні про весну, але на вулиці початок зими – 1 грудня. І прекрасний вірш Валерії Лазаренко поверне нас у реальність
Подорож у зиму
Зима починається груднем,
Святковим убранням беріз,
Морозяним лагідним буднем,
Що в спомин і пісню проріс.
Зима. Це співзвуччя мелодій,
І зустріч вітрів – веремій.
Це диво, найбільше в природі,
Озвучене доторком мрій.