Конспект уроку з природознавства в 2 класі, з використанням різних видів роботи під час уроку : робота в групах, тестування , перегляд відеороликів.
Урок з природознавства в 2 класі.
Тема: Весняні роботи людей на городах, полях і в садах у рідному краї.
Мета: Ознайомити учнів із весняними роботами людей на городах, полях і садах у рідному краї; розширити знання учнів про культурні рослини, їх класифікацією; розвивати мислення, уяву, мову; виховувати патріотичне ставлення до землі рідного краю, пошану до людей та їхньої праці.
Обладнання: ілюстрації, таблиці, телевізор, підручники.
ХІД УРОКУ
І Організація класу.
Хвилина побажань. Продовжити речення «Бажаю тобі…» Робота в парах.
ІІ. Хвилина спостережень.
Робота синоптиків. (Відеоролик «Прогноз погоди.»)
Число, стан неба, температура, вітер, опади.
Нехай же вам квітує весно-цвіт
В житті збуваються найкращі мрії
Добра ,бадьорості, здоров’я та надії.
ІІІ . Актуалізація опорних знань.
ІV. Оголошення теми і мети уроку.
Проблемне запитання. - А з чиїми весняними турботами ми ще не знайомилися.
Отже, тема нашого уроку: « Весняні роботи людей на городах, полях і в садах у рідному краї.» ( учні читають самостійно з дошки).
Я сьогодні дізнаюся…( яку весняну роботу люди виконують на полях, городах, садах, які рослини саджають)…
V. Вивчення нового матеріалу.
1. Розповідь про роботу на полі. Рослини , які ростуть на полях.
А) Робота над віршем І. Франка «Поле».
Зеленійся, рідне поле, українська ниво.
Підіймися, колосися, достигай щасливо.
А щоб всяке добре сім’я ти повік плекала,
І щоб світу добра служба з твого плоду стала.
Хто з вас був полі? Що це таке? Вислів на слайді ( Поле – це загальна площа , на якій вирощують культурні рослини, місце де живе безліч різноманітних тварин, ростуть і дикорослі рослини)
Хто хазяйнує на полях?
Б) Слово вчителя.
На полях не припиняється робота протягом року. Тут працюють механізатори. Взимку своєчасно затримати сніг, вивезти добрива. Навесні треба посіяти, доглянути, полити. Влітку зібрати урожай. Восени – зорати, посіяти озиму пшеницю.
В) Розповідь про рослини, які ростуть на полях.
- Які рослини садять на полях в нашому рідному краї?
( Пшеницю, кукурудзу, гречку, горох, овес, ячмінь, жито)
- Як називаються одним словом ці рослини? - Правильно ЗЕРНОВИМИ.
- А як ви думаєте, яка з перерахованих зернових рослин найцінніша?
-Пшениця. Що з неї виготовляють?
Г) Слухання вірша.
Пахне полем, колосками, цей хороший коровай.
В ньому – праця тата й мами, що збирали урожай..
Працьовитими руками пахне красень – коровай!
Д) Народні вислови про бережне відношення до хліба.
Учні називають вивчені.
Хліб – усьому голова. Шануй і бережи хліб. Хліб – святий.
Е) Перегляд відеоролика
ВИСНОВОК. Про тяжку роботу людей в полі, бережне відношення до хліба і всіх зернових рослин.
3.Фізкультхвилинка.
4. Розповідь про роботу людей восени на городах.
Загадки про овочі.
Маленька, червоненька, із хвостиком тоненьким.
На городі мене рвуть і до столу подають. (Редиска)
Печуть мене, смажать і варять, їдять мене і дуже хвалять. (Картопля)
Сидить Марушка в семи кожушках. Хто її роздягає, той сльози проливає.
(Цибуля)
Довгий, зелений, добрий і солоний,
Добрий і сирий. Хто він такий? (Огірок)
Хто хустиночку свою, влітку покриває?
І по двадцять хустин на голівці має? (Капуста)
Як одним словом можна назвати ці рослини? Це називається овочеві культури.
Подивіться на малюнки і скажіть чим люди займаються навесні на городах.
Саджають овочі, розповідь про саджання картоплі. Для гарного і багатого урожаю українці ще з давніх – давен ретельно готувався до садіння картоплі. Відбирають середню, перед посадкою пророщують, і саджають на освітленій місцевості. Саджають розсаду помідорів, капусти, перцю на початку травня.
5. Розповідь про роботу в садах.
Чим займаються люди в садах?
Перегляд картинок роботи людей в саду.
Перегляд відеоролика, як правильно білити дерева.
6. Робота з підручником.
Прочитати статтю на ст.. 111 і користуючись малюнками в підручнику розповісти, як правильно садити дерева.
7. Розповідь про роботу людей восени на квіткових клумбах.
Перегляд картинок – робота на клумбах. Розбивають у парках, скверах клумби для квітів і висаджують їх насіння. Навіщо люди це роблять?
VІ Закріплення вивченого матеріалу.
1 група. Вибрати серед малюнків зернові культурні рослини. Довести, чому саме ці вибрані рослини є зерновими.
2 група. Серед малюнків вибрати овочеві культури і довести чому обрали саме їх.
3 група. Скласти з розсипанок народні прислів’я і пояснити їх.
1. Весна ледачого не любить.
2.Весний день рік годує.
4 група. Скласти з розсипанок народні прислів’я і пояснити їх.
1.Сій вчасно, вродить рясно.
2.Весна кличе в поле.
2. Тестові завдання.
1. Буряк, картопля, капуста, морква, які це культури?
А) Зернові;
Б) Овочеві;
2. До яких культур відноситься: просо, гречка, пшениця?
А) Овочеві;
Б) Зернові;
В) Фрукти;
3) Яку роботу люди виконують навесні в саду?
А) збирають яблука;
Б) обрізають плодові дерева;
В) згрібають опале листя;
4)Яку роботу люди виконують на городі весною?
А) збирають урожай;
Б) саджають овочеві культури;
В) розбивають клумби і саджають квіти;
5) Яку рослину вирощують з розсади?
А) картоплю;
Б) капусту;
В) моркву;
За кожну правильну відповідь 2 бали. Самоперевірка.
Кросворд дивлячись за часом.
VІІ. Підсумок уроку.
А тепер дайте відповідь : Я дізнався…
Чим люди займаються на весні на полі, городі, в саду?
Оцінювання.
VІІІ. Домашнє завдання .
Опрацювати статтю в підручнику ст.. 110-112.
На майбутнє виростити з батьками розсаду чорнобривців, майорів. І з настанням тепла, висадимо на нашій клумбі. Крім верби і калини ці квіти теж вважають рослинними символами нашої держави. Вони оспівані в багатьох піснях.