Тема. Віднімання раціональних чисел
Мета: формувати знання, уміння і навички учнів віднімати раціональні числа, розвивати пам'ять, логічне мислення, навички раціональних обчислень, виховувати прагнення до знань, любов до математики.
Тип уроку: засвоєння навичок та вмінь.
Хід уроку
II. Актуалізація опорних знань
Усні вправи
1. Обчисліть: а) 73 – 3; 78 – 30; 0,46 – 0,3; 0,83 – 0,03;
б) 243 – 2; 12,4 – 2; 25,2 – 0,2; 3,54 – 2;
в) 52 – 2; 0,52 – 0,2; 0,52 – 0,02; 5,2 – 0,02;
г) 8,7 – 1,3; 7 – 3,4; 15,3 – 1,8; 10,363 – 5,49.
3. Назвіть модулі чисел:-7; 8,5; 0,76 ;- 0,01.
III. Застосування знань
1. Мотивація навчальної діяльності
Математика – наука, з якою ми зустрічаємося щодня.Кожного дня ми розраховуємось грошима – і ,звичайно, ми повинні вміти швидко рахувати. « Придбання грошей потребує доблесті; зберігання грошей потребує розсудливості; витрачання грошей потребує майстерності.» - говорив німецький письменник Авербах Бертольд.
2. Віднімання раціональних чисел
Задача 1. Якщо у вас є 15 грн.,а борг 5 грн. Скільки коштів у вас залишиться після того як ви розрахуєтесь з боргом ?
Розв'язання. Зрозуміло, що, якщо у вас є 15 грн.,а борг 5 грн.,то у вас залишиться 10 грн. Запишимо 15 – 5= 10 (грн.)
Задача 2. Якщо у вас є 15 грн.,а борг 15 грн. Скільки коштів у вас залишиться після того як ви розрахуєтесь з боргом ?
Розв'язання. Зрозуміло, що, якщо у вас є 15 грн.,а борг 15 грн.,то у вас залишиться 0 грн. Запишимо 15 – 15= 0 (грн.)
Задача 3. Якщо у вас є 15 грн.,а борг 25 грн. Скільки коштів у вас залишиться після того як ви розрахуєтесь з боргом ?
Розв'язання. Зрозуміло, що, якщо у вас є 15 грн.,а борг 25 грн.,то чи погасите ви борг?Звичайно , борг залишиться. Запишимо 25 – 15= 10 (грн.) Залишиться 10 грн. боргу
Звернемо увагу, що 15– 25=15+ (-25) = - (|25| - |15|) = - (25 - 15) = -10.
4. Якщо у вас є борг 15 грн.,і іще необхідно взяти борг 25 грн. Скільки коштів у вас залишиться після того як ви розрахуєтесь з боргом ?
Розв'язання. Зрозуміло, що, якщо у вас є борг 15 грн.,і іще необхідно борг 25 грн.,то борг збільшиться і становитеме 35 грн.
Таким чином, щоб відняти два раціональні числа, треба:
1) від більшого модуля відняти менший;
2) поставити перед здобутим числом знак того числа, в якого модуль більший.
IV. Закріплення знань. Вироблення вмінь
Усні вправи
1. Виконайте віднімання:
-9-4 ; 24-34 ;17 -54 ;
2. Чи правильно виконано додавання? (Прочитайте і прокоментуйте рівність):
а) -15 + (+10) = 15 - 10 = 5;
б) -15 + (+10) = - (15 + 10) = -25;
в) -15 + (+10) = - (15 - 10) = -5.
3. Виконайте додавання:
а) 9 + (+5); -9 + (-5); -9 + (+5); +9 + (-5);
б) 10 + (+4); -10 + (-4); -10 + 4; +10 + (-4);
в) -0,6 + (+0,2); +0,6 + (-0,2); -0,6 + (-0,2); 0,6 + (+0,2).
Письмові вправи
№1184,1187.1190,1193,1195,1196,1205.
V. Підсумки уроку
Запитання до класу
1. Який знак має сума двох чисел з різними знаками?
2. Чому дорівнює модуль суми двох чисел з різними знаками?
3. Як виконати додавання двох чисел, з 1ки ходне – додатне, друге – від'ємне?
4. Сума яких двох чисел дорівнює 0?
VI. Домашнє завдання:
-Вивчити правила додавання і віднімання раціональних чисел,
№1197,1206.
Тема. Рівняння. Основна властивість рівняння
Мета: повторити та узагальнити знання учнів про зміст поняття «рівняння» ,властивості рівняння і способи розв'язання рівнянь; розвивати пам'ять, логічне мислення; виховувати прагнення до знань.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань
Усні вправи:
345+786
567-459
23,6+27,4
45,5-56,8
5,2*8,5
5,6:0,2
2. Використовуючи правила, розв'яжіть рівняння:
а) х - 3,3 = -2,7;
б) х + 3,3 = -2,7;
в) х · (-3,3) = -2,7;
г) х : (-3,3) = -2,7;
д) -3,3 : х = -2,7;
е) -3,3 - х = -2,7;
3. Спростіть вираз:
a) -5a - 3a + 5b - 7b;
б) 6х - 5у –6 х – 7у;
в) 7х - (7х - 7);
г) –(х + 5) + (х - 2);
д) -4(2а - 3);
ж) -0,1(-5а - 0,5).
III. Повторення та систематизація знань
Гра «Мікрофон»:учні задають один одному запитання по темі «Рівняння» (наприклад :
· що називається рівнянням ? (рівність, в якій є невідоме число);
· що є коренем рівняння? (значення змінної, яке перетворює рівняння на правильну рівність);
· що означає «розв'язати рівняння»? (знайти всі корені або довести, що їх немає)).
ІV. Формування знань. Вироблення вмінь
Усні вправи
1. Чи правильно виконано перенесення доданків з однієї частини в іншу в рівнянні: -7х - 3 = х + 11?
а) -7х – 3 – х – 11 = 0;
б) -7х + х = 11 - 3;
в) -7х - х = -11 + 3;
г) -7х – х = 11 + 3.
2. Поясніть кожний крок розв'язування рівняння:
5х - 14 = 3х; 5х - 3х = 14; 2х = 14; х = 14 : 2; х = 7.
Письмові вправи
№852,854,855,861,866.
V. Підсумки уроку
-Сформулюйте правило переносу доданків з однієї частини рівняння в іншу.
- Які рівняння називаються рівносильними?
-Як знайти невідомий множник ?
-Як знайти невідомий доданок ?
-Як-Як знайти невідомий дільник ?
знайти невідоме ділене ?
VI. Домашнє завдання:
Вивчити параграф 23, розв'язати №853,862.