План уроку виробничого навчання в закладах професійної (професійно-технічної) освіти за напрямом Слюсарна справа, з Теми "Розмічання"
Чернігівський професійний ліцей залізничного транспорту
ЗАТВЕРДЖУЮ
Старший майстер
____________ Юрченко Ю.О.
ПЛАН УРОКУ
“ ” р.
Група: , курс , спеціальність: Монтажник санітарно-технічних систем і устаткування.
Загальна компетентність: Засвоєння основ слюсарної справи.
Тема уроку: Навчитись способам і прийомам площинного розмічання (нанесенню паралельних та перпендикулярних ліній, рисок, побудові геометричних фігур). Накернювати місця перетину розмічальних ліній.
Тип уроку: Урок удосконалення знань, набутих під час уроків теоретичного навчання.
Триєдина мета уроку:
Навчальна: Ознайомити та навчити учнів із способами площинного розмічання заготовок із застосуванням ручного слюсарного інструменту. Засвоєння, закріплення і розвинення умінь і навичок виконання окремих прийомів і операцій трудової діяльності з дотриманням якості в роботі; формування умінь і навичок по об'єднанню декількох простих операцій в одну складну при раціональному використанні урочного часу.
Розвиваюча: Формування пізнавальної активності та самостійності, вміння та навичок самовдосконалення в обраній професії, звички планувати та контролювати свою працю.
Виховна: Виховати в учнів почуття поваги до праці та обраної професії, дисципліни, сумлінності та відповідальності.
Методична мета: Активізація пізнавальної діяльності учнів на уроках виробничого навчання шляхом впровадження сучасних інноваційних технологій.
Міжпредметні зв’язки: Монтаж санітарно-технічних систем і устаткування, Матеріалознавство, Фізика, Математика, Охорона праці.
Навчально-матеріальне оснащення:
1. Інструменти: Розміточний молоток (100 гр.) – 15 шт., лінійка – 15 шт.,
рисувалка – 15 шт., кутник – 15 шт., кернер – 15 шт., циркуль – 15 шт.,
2. Обладнання: Учбова майстерня, верстаки слюсарні – 14 шт., металева пластина (100х150х3 мм) – 30 шт., спец. одяг – 15 комплектів; захисні окуляри – 15 шт.;
3. Наочні посібники: Контрольний (еталон) та бракований зразки виробу, плакати, презентація.
ХІД УРОКУ
I. Організаційна частина (5 хв.)
II. Вступний інструктаж (40 хв.)
1. Повідомлення теми і мети уроку.
2. Перевірка засвоєння учнями матеріалу попереднього уроку:
1) Як покласти людину у безпечне положення (повернути на бік);
2) Як перевірити дихання (покласти руку на грудну клітину, прикласти вухо до рота потерпілого);
3) Кількість компресій і вдихів під час штучного дихання дорослої людини (100 компресій за хвилину, 30 - 2);
4) Види струмів (гранично відчутний, гранично невідпускаючий, смертельний);
5) Види вогнегасників (водний, пінний, порошковий, вуглекислотний);
6) Яким вогнегасником можна гасити електроустановки під напругою (порошковий, вуглекислотний).
- Що називається розмічанням;
- Важливість розмічання при виготовленні деталей;
- Особливості розмічання різних видів заготовок;
- Будова інструменту, що використовується для розмічання;
- Підготовка металу до розмічання, показ трудових прийомів;
- Охорона праці при розмічанні металу.
Показати способи площинного розмічання листового металу;
Розповісти про значення даного процесу для освоєння професії;
Розповісти куди підуть матеріали та яке значення вони мають для виробництва: для відпрацювання трудових прийомів та здобуття нових навичок, для подальшого використання в учбових майстернях.
Розповісти про інструмент, пристосування, обладнання, що застосовуються при розмічальних роботах;
Показати трудові прийоми виконання роботи (в робочому та уповільненому темпі);
Розповісти про самоконтроль в процесі виконання роботи;
Розповісти про раціональну організацію робочого місця.
4. Розповісти про правила охорони праці, особливу увагу звернути на наступні питання:
- Заготовки мають багато гострих кутів та задирок, деталі краще брати рукавицями;
- Майже всі інструменти мають гострі частини (рисувалка, кернер, циркуль);
- Не класти інструменти з гострими частинами до кишень;
- Забороняється працювати несправним інструментом. Несправний інструмент підвищує вірогідність отримати травми;
5. Застерегти від браку в роботі, розповісти про види браку та типові помилки (вказати на види браку та типові помилки):
- Робота несправним інструментом;
- Невірне виконання трудових прийомів;
- Неправильне тримання інструментів;
- Не проводити рисувалкою двічі по одному і тому ж самому місцю;
- Зміщені лінії, лінії що не співпадають з рисками, кути не відповідають заданим;
- Кернування виконано не в місці перетину ліній, кернування виконано двічі.
6. Закріплення матеріалу вступного інструктажу:
- Що називається розмічанням;
- Важливість розмічання при виготовленні деталей;
- Особливості розмічання різних видів заготовок;
- Будова інструменту, що використовується для розмічання;
- Підготовка металу до розмічання, показ трудових прийомів;
- Охорона праці при розмічанні металу.
III. Вправи учнів та поточний інструктаж (5 год.)
IV. Цільові обходи робочих місць учнів:
1. Обхід – перевірка утримання робочих місць, налагодження обладнання, підготовки інструментів до роботи;
2. Обхід – перевірка правильності виконання трудових прийомів;
3. Обхід – перевірка правильності тримання інструменту;
4. Обхід – перевірка дотримання правил охорони праці та організації робочого місця;
5. Обхід - перевірка правильності виконання самоконтролю учнями (проміжного, післяопераційного та ін.) під час роботи;
6. Обхід – перевірка робочого процесу та допомога проблемним учням:
IV. Заключний інструктаж (30 хв.)
1. Підвести підсумки роботи кожного учня за день.
2. Відмітити, хто з учнів добився кращих результатів.
3. Розібрати найбільш характерні недоліки в роботі учнів та типові помилки.
4. Повідомити оцінку роботи кожного учня, та кожну з них обґрунтувати.
Домашнє завдання: література - ”Загальний курс слюсарної справи”.
VI. Прибирання робочих місць, огляд обладнання (15 хв.)
VII. Підготовка матеріально-технічної бази до слідуючого уроку.
Майстер в/н Рябов С.В.