Тема: Вивчаємо число і цифру 6.
Мета: познайомитися з цифрою 6 і з її отриманням, навчитися писати цифру 6; удосконалювати обчислювальні навички, закріпити знання геометричних фігур; формувати математичну грамотність, увагу, пам'ять, мислення, інтерес до предмету.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Обладнання: таблиця "Цифра 6", числові "будиночки", набір геометричних фігур, картки з цифрами і математичними знаками, рахункові палички, цифрове віяло, картинки комах, географічна карта, герої казки "Ріпка"
Хід уроку
І. Організаційний етап
Ось дзвінок сигнал подав –
Для роботи час настав!
Ось і ми часу не гаймо,
А урок свій починаймо!
ІІ. Актуалізація опорних знань
1. Фронтальна робота
а) Розминка "Хто знає, хай далі називає"
- Осінь, а що за нею?
- Зима, а що за нею?
- Скільки місяців в році?
- Скільки днів у тижні?
- Який день був вчора?
- Який день буде завтра?
- Назвіть четвертий день тижня? П'ятий?
б) Усний рахунок
- рахунок від 1 до 10 (прямий і зворотний хором),
- рахунок до 20 (прямий ланцюжком).
в) Гра "Заселяємо будиночки"
Робота з "Числовими будиночками". Повторити склад чисел 4 і 5. Учні показують відповідь за допомогою цифрового віяла.
4 |
|
1 |
|
|
2 |
3 |
|
5 |
|
1 |
|
|
2 |
3 |
|
|
4 |
Де ми з вами розташуємо ці будиночки на вулиці Чисел? Який на парній стороні, а який на непарній? (4 - парний, 5 - непарний)
2. Побудова будинку з геометричних фігур.
Один учень працює біля дошки, інші на місцях.
- З яких геометричних фігур ми побудуємо будинок? (Трикутник, прямокутник, квадрат, паркан - п'ятикутник)
- Покажіть трикутник, скільки у нього сторін, кутів, вершин?
- Покажіть фігуру у якій найбільше кутів. Скільки їх? (5)
- Як називають таку фігуру (п'ятикутник, багатокутник)
- Сьогодні ми побудували новий будинок. Як ви думаєте, хто в ньому буде жити?
- Під яким номером буде цей будинок? А на якій стороні вулиці він буде розташовуваний на парній або непарній?
- Хто здогадався, чому буде присвячений наш урок математики?
ІІІ. Цілепокладання та оголошення теми уроку
ІV. "Відкриття" нового знання
1. Робота з числовим відрізком
_.____.____.____.____._________
1 __ 2 __......5
- Зверніть увагу на числовий промінь. Що ви помітили незвичайного?
- З якими цифрами перевернуті картки? Покажіть? (Показ відповідей за допомогою цифрового віяла)
- Покажіть найменше число (1)
- Назвіть числа від 2 до 5, від 4 до 1.
- Покажіть сусідів числа 4, 2.
- Яке число йде за рахунком за числом 1? 3?
- Назвіть найбільше число, яке ми вивчили (5)
- Визначте закономірність розташування чисел на числовому промені (кожне наступне число більше попереднього на один)
- Чи можемо ми продовжити числовий промінь?
- В який бік будемо крокувати? Скільки кроків потрібно зробити, щоб відзначити наступне число?
- На скільки воно буде більше п'яти? (На один)
- Яке це число? (6)
- Чому ви так думаєте? Перевіримо.
2. Отримання числа 6
- Покладіть перед собою стільки паличок, скільки їх на нашому числовому промені. (Одна дитина працює біля дошки: коментує і демонструє, інші працюють на місцях)
- Скільки паличок ви поклали? (5)
- Додайте ще одну паличку.
- Яку за рахунком паличку ви поклали? (Шосту)
- Скільки всього стало паличок? (6)
- Якою цифрою ми позначимо число 6?
Учні знаходять картку з цифрою 6, виставляють на парті.
- Як ми отримали 6?
На дошці і на партах діти викладають з карток приклад: 5 + 1 = 6
- Скільки зараз у вас паличок? (6)
- Додайте ще одну. Скільки тепер паличок? (7)
- Як отримали 7? Як це записати? (6 + 1 = 7)
- Як на числовому промені відзначити числа 6 і 7?
- Порівняйте числа 5 і 6, 6 і 7. (діти порівнюють числа з опорою на числовий промінь)
- Як записати, що 5 менше 6, 6 більше 5, 6 менше 7? (Діти виставляють картки на партах)
- Приберіть від 7 паличок 1. Скільки залишилося? (6)
- Як отримали 6? Як це записати? (7-1 = 6)
- Коли віднімаємо, то отримуємо більше або менше? На скільки 6 менше 7? (На один)
- Побудуйте з 6 паличок ламану лінію.
Одна дитина будує ламану лінію на дошці, інші на партах.
- Яка лінія у вас вийшла? (Незамкнута)
- Як побудувати замкнуту лінію? (З'єднати кінці незамкненої лінії)
- З'єднайте. Яку фігуру утворила замкнена лінія? (Шестикутник)
- Чому ви назвали цю лінію шестикутником?
- Який предмет в будинку може бути шестикутним? (Вікно)
- Прикрасимо наш будинок. Де ми розташуємо таке вікно? ( На горищі)
- Під яким номером буде наш будинок? (№6)
V.ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
Всі піднесли руки - раз,
І навшпиньки став весь клас.
Два – присіли, руки вниз.
На сусіда не дивись.
Будем дружно ми вставати,
Щоб ногам роботу дати.
Хто старався присідати –
Може вже відпочивати.
VІ. Знайомство з цифрою 6.
1. Відгадайте загадку: У книзі є 6 листів простих, а сьомий - золотий.
- Які 6 листів простих, а сьомий золотий? (Дні тижня)
- Назвіть ці дні по порядку.
- Який за рахунком день субота? (Шостий)
2. Знайомство з шісткою
- Сьогодні на уроці ми навчилися писати цифру 6. На що вона схожа? Намалюйте.
Діти малюють цифру 6 і пояснюють
3. Написання цифри 6
- Пальчикова гімнастика (розтирання долонь і пальців рук)
- Розгляньте таблицю "Цифра 6"
- З яких елементів складається цифра 6?
(Показати зразок написання цифри 6 учителем на дошці з коментарем, лист в повітрі, лист на долоньці, лист цифри 6 в зошиті: по точкам, самостійно, порівнювання зі зразком)
- Поставте крапку над тією цифрою 6, яка на вашу думку найбільш вдалася.
VІІ. Закріплення. Рефлексія.
1. Що в нашому житті пов'язане з числом 6?
- Чого в нашому житті 6? (6 материків - показати їх на карті, 6 лап у комах - показати їх на картинках: оса, бджола, жук)
2. Інсценування казки "Ріпка"
Був собі дід Андрушка, а в нього баба Марушка, а в баби дочечка Мінка, а в дочки собачка Хвінка, а в собачки товаришка — киця Варварка, а в киці вихованка — мишка Сіроманка.
- Ви впізнали казку?
- Ви порахували персонажів казки?
- Скільки там людей? А скільки тварин? Кого більше, а кого менше? Скільки всього персонажів?
- Скільки персонажів в казці без мишки?
- Яка мишка була за рахунком?
3. Робота з роздатковим матеріалом
|
|
- Розгляньте малюнок з геометричними фігурами.
- Чого більше трикутників або квадратів? Скільки трикутників? Скільки квадратів?
- Що більше 6 або 5? На скільки 6 більше ніж 5?
- Що менше 5 або 6? На скільки 5 менше ніж 6?
Аналогічно порівнюються кількість п’ятикутників і квадратів.
|
|
4. Математичний диктант
- Запишіть числа від 1 до 7.
- Обведіть в кружок числа, які стоять між 3 і 5.
- Візьміть в квадратик число, яке на 1 більше числа 4.
- Найбільше число обведіть червоним олівцем.
- Найменше число обведіть синім олівцем.
- У трикутник візьміть число, яке знаходиться між числами 1 і 5 і не є їхніми сусідами.
- Перевірте, чи правильно ви виконали завдання (відрити на дошці зразок виконання)
- Хто впорався без помилок, може поставити в зошиті на полях "+"
VІІІ. Підведення підсумків