Урок "Вивчати українську мову- це круто"

Про матеріал
Конспект уроку складається: (методичні рекомендації) початок конспекту оформлений за загальною схемою. Спочатку зазначена: тема, мета заняття, його тип, методи і прийоми проведення, засоби наочності й технічні засоби навчання, використана в процесі підготовки до заняття література. Доцільно виділені навчальні завдання доступні для дітей, які визначають формування умінь і навичок: виконують конкретну операцію, дію; відрізняють правильне виконання дії, якою необхідно оволодіти, від неправильного; визначити, пояснювати, обгрунтовувати характерні ознаки, принципи правильного виконання дії.
Перегляд файлу

Урок  української мови для учнів 4 класу

 «Вивчати українську мову – це круто!»

 

Мета: формувати розуміння того, що українська мова – наш скарб, без якого не може існувати ні народ, ні Україна як держава; розширювати знання про красу й багатство української мови; збудити прагнення учнів продемонструвати свої знання та вміння з української мови, спонукати їх до творчої праці; розвивати навички роботи в групах, пам’ять, увагу, швидкість мислення; виховувати в учнів почуття патріотизму, національної гордості, любові до рідного краю, глибоку повагу до рідної мови.

Обладнання: презентація, відео,  завдання на картках для конкурсів, сердечка-наліпки, скринька з фрагментами малюнків  для формування  команд, музична композиція.

Хід уроку

1. Організація класу до уроку

Знову день почався, діти.

Всі зібрались на урок.

Тож пора нам поспішати

 кличе в подорож дзвінок.

Сьогодні в нас урок незвичайний,

він вчить багато нас чому.

Хай буде він для нас повчальний,

за це подякуєм йому.

А що ми будемо робити?

Ви зможете усі сказати,

як спробуєте ребус відгадати

(гриб"А)-ГРА

Вступне слово вчителя

     Мова – найбільший скарб, одне з багатьох див, створених людьми. Вона віддзеркалює душу народу, його історію.

     Кожна людина має завжди пам’ятати, хто вона, звідки родом, де її коріння, кожна людина повинна знати свою мову, любити її, цінувати, збагачувати, берегти.

 2.    Гра «Зоряна година”

1. На дошці записані назви творів Т. Г. Шевченка:

1)“Ой діброво, темний гаю”;

2) “Вітер з гаєм розмовляє”;

3) “Зацвіла в долині червона калина”,

4) «Заповіт”;

5)“Якби ви знали, паничі”,

6) “Тарасова ніч”

З якого твору рядки?

Як умру, то поховайте мене на могилі

Серед степу широкого, на Вкраїні милій.

(Той, хто підняв картку з цифрою 4, отримує 30 балів)

Там батько, плачучи з дітьми, а ми малі були та голі,

Не витерпів лихої долі, помер на панщині.

(Картка з цифрою 5— 40 балів)

  •         Україно! Україно! Серце моє, ненько!

          Як згадаю твою долю, заплаче серденько.

(Картка з цифрою 6- 50 балів)

 3.   Гра «СКАЖИ  БЕЗ  ЗАТРИМКИ» 

Завдання : Назвати по черзі   без затримки антоніми до запропонованих слів.

У разі затримки відповідає суперник. 

Сміятися (плакати)                               Активний (пасивний)

Корисний (шкідливий)                           Хворіти (одужати)

Захід (схід)                                             Ганьба (слава)

Минуле (сучасне)                                   Згадати (забути)

Працьовитий (лінивий)                          Прокинутися (заснути)

Вітатися (прощатися)                           Світанок (присмерк)

Хвалити (лаяти)                                    Щедрість (скупість)

Оптиміст (песиміст)                               глибокий (мілкий)

Зачин (кінцівка)                                      старий (молодий) 

 

(Картка з цифрою 7-40 балів)

Аутотренінг

Я прийшов до школи вчитись..

У мене все вийде...

Треба бути уважним.

Треба бути спокійним..

В класі у мене багато друзів..

Вони мене люблять..

Мені приємно.-

Я легко дихаю..

В класі сонце, сонце..

Я добре працюю.

Прийшов час для короткого перепочинку, до уваги учнів музична  руханка

 

4.    У грі змагаються 4 учні.

За даними малюнка знайти площу прямокутника

                     6 см

 

3см

 

 

                                                 

1)15см;                                                

2) 18см;                             

3) 24см;

4) 19 см.

 (Картка з цифрою 2- 30 балів)

 

 

5.На дошці прізвища українських письменників, поетів:

Леся Українка, Михайло Коцюбинський, Тарас Шевченко, Іван Франко.

Хто з них автор цих рядків?

  •         Однією рукою стиснула жменьку жита, другою - серп. Лишe пополотніло. Здорові сині очі 3 жахом дивилися B жито...?

(Картка з цифрою 2- 20 балів)

  •         Ще треті півні не співали, ніхто ніде не гомонів

           Сичі вгаю перекликались, та ясен раз у раз скрипів.

(Картка з цифрою 3-  20 балів)

6. Гра «ВІДГАДАЙКО».

Учитель: Наш український народ, навіть у надзвичайно важкі для нього історичні часи, умів вдало пожартувати. Тож у цьому конкурсі  ви покажете свою кмітливість у розгадуванні народних українських загадок.

  1. Одного батька і одної матері дитина, а нікому з них не син. (Дочка).
  2. Що воно за штука, що день і ніч стука? (Серце).
  3. Що в людині найшвидше? (Думка).
  4. З якої миски не можна наїстися? (З порожньої).
  5. Що іде, не рухаючись із місця? (Час).
  6.  Мовчить, а сто дурнів навчить (Книга).
  7. Коли дурень розумний? (Коли мовчить)
  8. Що треба для обіду? (Ложка)
  9. Під яким кущем ховається заєць, коли йде дощ? (Під мокрим)
  10. У який горщик не можна налити води? (У повний)
  11. Де є річка без води? (На карті)

Хто бачить свої очі? (Той, хто дивиться у дзеркало)

(Картка з цифрою 5-50 балів)

7.  Підсумок уроку

Увесь клас рахує зароблені бали

-        Яке завдання було найскладнішим?

-        Яке завдання було найцікавішим?

Нагородження

Головний приз-спутівка" від туристичної фірми “Круїз” навколо рідного міста.

Квиток- пропуск на щоденне відвідування школи.

Вручення двом переможцям енциклопедії «Дивосвіт”.

Учитель: Чи цікаво вам було брати участь у конкурсах? (відповіді дітей)

Але цікаво ви можете вивчати мову й за допомогою інтернет-ресурсів. Пропоную попрацювати разом, скориставшись платформою LearningApps

Не секрет, що ми живемо в середовищі, де переважно спілкуються так званим суржиком. Тож, як справжні поціновувачі чистої української мови, зараз ми виконаємо вправу під назвою «Усі на боротьбу з суржиком!» (Посилання на цю вправу п

Ознайомлення з можливостями цього інтернет-ресурсу та виконання вправи «Цікаві фразеологізми».

 

 Сподіваюся, вам сподобалися ці інтернет-ресурси і ви скористаєтесь ними.

То що, вивчати українську мову цікаво чи не дуже? (відповіді дітей)

 

Додатки

1.Відео «15 цікавих фактів про українську мову» https://www.youtube.com/watch?v=8A3pfOaJ-KM

2.Музична руханка https://www.youtube.com/watch?v=lCyFLC7SKbg

3. Платформа LearningApps, вправа «Усі на боротьбу з суржиком»

https://learningapps.org/display?v=pin56i50j18

 

4.Платформа «Мова – ДНК нації», вправа «Цікаві фразеологізми»

 https://ukr-mova.in.ua/exercises/frazeologizmy/czikavi-frazeologizmi

 

5. «Гімн українській мові» https://www.youtube.com/watch?v=LphefHS5j8Q

 

docx
До підручника
Українська мова 4 клас (Криган С. Г.)
Додано
19 жовтня
Переглядів
122
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку