Урок з основ здоров'я, мета якого ознайомити дітей з причинами виникнення пожеж та з елементарними правилами протипожежної безпеки;формувати уявлення про причини виникнення пожежі впобуті та її наслідки; вчити учнів правильно діяти у випадку виникнення пожежі вдома, в сусідів чи на інших об'єктах; розвивати навички самозахисту; виховувати розсудливість, почуття відповідальності за свої вчинки.
Тема уроку з основ здоров’я : «Вогонь – друг, вогонь – ворог» .
Мета: ознайомити дітей з причинами виникнення пожеж та з елементарними правилами протипожежної безпеки;формувати уявлення про причини виникнення пожежі в побуті та її наслідки; вчити учнів правильно діяти у випадку виникнення пожежі вдома, в сусідів чи на інших об’єктах;
розвивати навички самозахисту;
виховувати розсудливість, почуття відповідальності за свої вчинки.
Обладнання. Плакати “Причини виникнення пожеж”, малюнки дітей до теми “Вогонь-друг, вогонь-ворог”, презентація.
Хід уроку
I. Організаційний момент. (Слайд № 1)
Психоформула:
Люблю я свій розум,
увагу та память.
Працює мій мозок,
і вчусь я старанно.
Сприймаю все нове
і мислю логічно.
Вчителя слово
здійсню практично.
II. Повідомлення теми заняття
1. Гра “Шифрувальник”. (Слайд № 2)
-Яка тема уроку дізнаєтесь, коли розкодуєте речення.
5
6
1 7
3 4 2 2
8
Девіз уроку: Хай дитина знає кожна-жартувати з вогнем не можна!
Вчитель. - Сьогодні на уроці ми поговоримо і поміркуємо про вогонь, його корисну і шкідливу дію, вплив на життя людини. Ви повинні знати, що вогонь- стихія, і ігри з ним небезпечні. Ці знання ви повинні засвоїти, від цього залежатиме ваше життя та життя оточуючих.
III. Вивчення нового матеріалу.
1. Вправа “Очікування.” (слайд № 3)
3 . Вправа “Асоціативний кущ”
Вчитель. - Ваші асоціації до слова “вогонь”.
Газплита
Запальничка Небезпека
Сльози Страх Тепло Піч
Рятувальники Сірники
Руїни
Горе
Біда Полум’я
Вчитель. -Назвіть своє ім'я і риси свого характеру, особисті якості, уподобання, які асоціюються зі словом «вогонь» (я запальний, гарячий прихильник футболу, маю теплі стосунки з подругами...).
1.Якщо холоди настали –
Допоможе нам вогонь.
Він розтопить піч у хаті,
Але ти стій осторонь.
2.Він може зігріти, зварити обід.
Він плавить метал і розтоплює лід.
3. На вогні готують їжу,
Пиріжки мама пече.
В кухні ти , малюк, не грайся-
вогонь миттю припече.
4. Якщо раптом світло гасне,
Свічку ми запалимо.
В цьому випадку вогню
Ми подякуємо.
5. Як смеркне тільки надворі,
Вмикаєм лампочки в кімнаті.
6. А в печі велетенській – у домні –
Плавлять сталь сталевари невтомні.
7. Летить ракета в небесах,
Вогонь із сопла рветься - ах!
Такий він сильний, мудрий, дужий.
Вогонь потрібний людям, друже
8. А може і ліс велетенський спалити,
Майно і будинок – усе спопелити.
Руханка. (Слайд № 15)
На галявині вогнище, (показують)
Полум'я стелиться низько-низько (присідають),
Далі вогнище розгоряється, (піднімаються)
І полум'я колихається (показують руками).
Ми взяли водичку прямо із кринички (нахиляються).
Полили, загребли (імітація руками)
І з галявини пішли (крокують).
3. Роздуми “А якщо вогонь не поважати?”
Вчитель. - Вогонь завжди потрібний людині, бо він дає тепло і світло. Без вогню людині жилося б важко. Жодного дня ми не можемо обійтися без нього. Тому людина приручає його.
(Відповіді учнів)
- Дійсно, вогонь – найстрашніша у світі стихія, тому що вона практично нічого живим не залишає на своєму шляху. Створюється надзвичайно висока температура, від якої все спалахує, вода миттєво випаровується, а вогонь усе спопеляє. Поширюється їдкий дим, що наповнює всі приміщення і не дає дихнути, бо наповнює легені чадним димом. Це дуже страшна стихія, з якою важко впоратися. Вогонь – це ворог людини.
Іноді він виходить з- під контролю. Як тоді бути? Як з вогнем боротися, коли вже щось горить?
4. Довідкове бюро.
1 учень. -Обережними треба бути завжди, бо найбільша біда для кожної оселі – пожежа. 6 літер, 1 слово, а почувши його кожен відчуває тривогу, в уяві постає вогонь, який знищує все на своєму шляху.
2 учень. -Щороку в Україні виникає 50 тисяч пожеж, збитки від них становлять мільйони гривень, а головне, у вогні гине багато людей.
3 учень. -Щодня в Україні виникає 120 пожеж, у яких гине близько 7 чоловік.
Вчитель. - Причин виникнення пожежі багато.
Сьогодні ми про це і поговоримо. А працювати будемо у групах.
5.Робота в групах.
а)Вироблення правил роботи на занятті. (Слайд № 16)
б)Об’єднання у групи: “Причина виникнення пожежі у побуті” (5 груп)
Завдання :За поданим віршем встановити причину виникнення пожежі.
Група №1
На роботі мама й тато.
Сірники знайшли малята.
І не знає дітвора,
Чим скінчитись може гра.
(Недбале поводження з сірниками).
Група №2
Електропраска – кожен знає –
У побуті допомагає.
Та пам’ятати має кожний:
Лишать без нагляду її не можна.
(Залишені без нагляду працюючи електроприлади).
Група №3
Наказали мама й тато
Всі електроприлади разом не вмикати,
Бо нагріється розетка,
Спалахне вогнем умить,
І від того дім згорить.
(Несправна електропроводка або перевантаження електророзетки).
Група №4
Калорифер не вмикати
При фіранці, - каже мати.
Мама вийшла і не знає,
Що вікно уже палає.
(Електрокамін, що стоїть близько до тюлю чи скатертини).
Група №5
Новий рік! Зійшлись малята,
Щоб ялинку прикрашати.
Та свічкам – прикрасам – зась!
Глиця щоб не зайнялась.
(Запалені свічки на новорічній ялинці, бенгальські вогні, хлопавки, петарди).
в) Робота у групах.
г) Презентація роботи.
IV. Закріплення вивченого матеріалу
1.Робота в групах.
Вчитель. -Щоб зберегти своє життя, потрібно добре знати правила протипожежної безпеки.
а) Об’єднання у групи: “ Правила протипожежної безпеки” (5 груп).
б) Робота в групах.
Утвори і запиши речення, з’єднавши правильно ліву та праву частини.
|
а не в лісі, а ні в хаті. |
|
умикати нам не слід. |
|
то вимкни всі електроприлади. |
|
це небезпечно. |
|
користуйся ліхтариком. |
|
жар в собі вогонь таїть. |
|
сірників ти не бери. |
в) Презентація роботи.
2. Гра “Зателефонуй до пожежної частини”.
Вчитель.
1) -Виберіть: 101,102,103,104,109.
2) - Поміркуйте і визначте, хто з хлопчиків правильно викликав пожежників телефоном.
І ситуація. - Ой, швидко приїжджайте. Мені дуже страшно, диму дуже багато! Я нічого не робив, я не винен. Воно само загорілося, мабуть. У нашому будинку пожежа.
Вчитель. - Треба правильно викликати пожежників.
3. Гра “Оператор та потерпілий”.
Діти вправляються телефонувати у випадку пожежі.
ІІ ситуація. Діалог.
- Виїжджаємо!
Вчитель. - Як запалити сірника, може трапитись біда
Від вогню ти не ховайся, а тікай і клич людей.
«101» ти викликай і адресу свою дай.
4. Складання пам’ятки, як дзвонити до пожежної частини.
Пам’ятка (Слайд № 17)
- Чітко вкажи адресу (вулицю, дім, квартиру).
- Повідом своє ім’я та прізвище.
5. Вірш про пожежників. (Слайд № 18)
З димом здіймалися хмаринки пилу,
їдуть пожежні автомобілі.
Клацають дзвінко, тривожно свистять.
Сріблясті каски рядами блищать.
Ось поверх 1-й, і 2-й, і 5-й...
Ось — останній вогнем весь зайнятий...
Чорного диму висить пелена,
Рветься назовні біда із вікна.
Мить — і розбіглися каски сріблясті.
Швидко все сталося, немовби у казці.
Люди в брезенті у полум'я й дим
Входять без страху один за один.
Вчитель. -Щоб дістатися до місця пожежі. Пожежні дістаються на спеціальних машинах. Чому пожежна машина червона?
Вчитель. -Щорічно внаслідок пожеж гине та страждає значна кількість людей. В дим та попіл перетворюються цінності на мільярди гривень. Якщо виникла пожежа - рахунок часу йде на секунди. Знайте де знаходяться засоби пожежегасіння та вмійте ними користуватися.
6. Інсценування казки.
Вчитель. -У житті трапляється різні ситуації. Але запам’ятай! Ніколи не панікуй. Перший вогонь можна залити склянкою води. Другий – відром води, а до третього вогню треба викликати пожежників, бо сам не впораєшся. Якщо трапилося таке лихо, то не біжи і не ховайся, а заливай пожежу водою, доки вона ще маленька. А що ми можемо зробити для попередження пожежі?
Ми розповімо вам казку на протипожежну тематику у кращих народних традиціях.
Казка «Ріпка» ( інсценізація)
Хату дід побудував,
У ній щасливо проживав,
Але трапилась біда,
І будинок запалав.
Із будинку дід біжить,
Захопив пожежний щит,
Взяв відро, багор, лопату,
Почав полум'я гасить.
Але полум'я горіло
І тікати не хотіло,
Почав бабку дід гукати,
Щоб ішла допомагати.
Гасить дід і бабка гасить,
А вогонь усе горить.
Почали онучку звати,
І лопатку їй дали.
Але полум'я палає
1 не думає тікати.
Почали тоді всі разом
Песика-Жука гукати.
Тут прибігла кішка Мурка їм допомагати,
Лити водичку, пісок сипати,
Полум'я збивати.
Та пожежа не вщухає.
Що робить? Ніхто не знає.
Полум'я ніяк не згасне,
Бо забули вогнегасник!
Вогнегасником отим
Погасила Мишка дім.
Все тому, що Мишка вміла ним користуватися,
Злу пожежу погасила, змінила ситуацію.
Вчитель. -Якими засобами герої казки гасили пожежу?
Висновок роблять учні разом із вчителем.
Фізхвилинка для очей. (Слайд № 19)
7. Робота за підручником. (слайд № 20). Мультфільм (Слайд № 21)
8. Гра “Ліхтарик”
(Відповіді діти показують за допомогою сигнальних карток)
Вибери правильну відповідь.
1. Причиною пожежі може бути:
-коротке замикання (так)
-гра із сірниками (так)
-читання книжки (ні)
-запальничка (так)
2. Якщо ти відчув запах диму або горілого, побачив іскри та невелике полум’я, необхідно:
-терміново повідомити батьків чи сусідів; (так)
-заховатися в куток (ні)
3. Якщо загорівся електроприлад, необхідно:
-залити водою; (ні)
-вийняти шнур із розетки, обмотавши руку ганчіркою; (так)
-відрізати шнур ножем; (ні)
-покликати дорослих; (так)
-відключити його від електрики рубильником. (так)
4. Якщо будинок охоплений полум’ям:
-потрібно накритися з головою мокрою ковдрою і намагатися дістатися виходу; (так)
-допомогти молодшим залишити кімнату. (так)
-Можна гратися із сірниками?(ні)
-Вимкнути телевізор і вкладайся спати. (так)
-Рятувальну службу викликай за номером 02!(ні)
-Не можна сушити білизну над газом.(так)
-Увімкни електроприлади і йди до школи.(ні)
-Сірники дітям – не іграшка.(так)
-Ялинку прикрасимо бенгальськими вогнями?(ні)
V. Підсумок уроку.
1. Вправа. Чого я навчився?
навчився
повторив
використаю
3. Вчитель. -Я вважаю, що це заняття не залишило байдужими жодного. Ви зрозуміли, що вогонь може бути нашим другом, але за необережного поводження перетворюється на ворога. І кожен із вас завжди дотримується правил протипожежної безпеки, адже це допоможе державі зберегти природні багатства, житлові будівлі підприємства, лікарні, школи, творіння мистецтва, меблі, книги – все те, що створила людина, а головне – здоров’я і життя людей. (Слайд № 22)
4.Прощання. Гра ”Тепло долонь” .Учасники стають у коло беруться за руки і відчувають тепло долонь.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
сірників ти не бери. |
|
а не в лісі, а ні в хаті. |
|
умикати нам не слід. |
|
то вимкни всі електроприлади. |
|
це небезпечно. |
|
користуйся ліхтариком. |
|
жар в собі вогонь таїть. |
|
сірників ти не бери. |
|
а не в лісі, а ні в хаті. |
|
умикати нам не слід. |
|
то вимкни всі електроприлади. |
|
це небезпечно. |
|
користуйся ліхтариком. |
|
жар в собі вогонь таїть. |
|
сірників ти не бери. |
|
а не в лісі, а ні в хаті. |
|
умикати нам не слід. |
|
то вимкни всі електроприлади. |
|
це небезпечно. |
|
користуйся ліхтариком. |
|
жар в собі вогонь таїть. |
|
сірників ти не бери. |
|
а не в лісі, а ні в хаті. |
|
умикати нам не слід. |
|
то вимкни всі електроприлади. |
|
це небезпечно. |
|
користуйся ліхтариком. |
|
жар в собі вогонь таїть. |
|
сірників ти не бери. |
|
а не в лісі, а ні в хаті. |
|
умикати нам не слід. |
|
то вимкни всі електроприлади. |
|
це небезпечно. |
|
користуйся ліхтариком. |
|
жар в собі вогонь таїть. |
|
сірників ти не бери. |