Урок "Вступ до розділу «Розповіді про нас самих. Езоп «Двоє приятелів і ведмідь» "

Про матеріал

Урок подання нового матеріалу.

Використані такі технології навчання: ІК-технології, інтерактивні та ігрові елементи, технологія проблемного навчання.

Перегляд файлу

ДУДАР ЛІЛІЯ МИКОЛАЇВНА

 

НВК «Голованівська

загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів ім. Т.Г.Шевченка-гімназія»

 

Тема. Вступ до розділу «Розповіді про нас самих».

            Езоп «Двоє приятелів і ведмідь»

 

Мета: систематизувати знання учнів з даної теми, формувати вміння висловлювати оцінні моральні судження, диференціювати добре і погане; удосконалювати навички правильного, виразного читання; учити виділяти головне; розвивати увагу; виховувати вміння дружити, цінувати та берегти дружбу, вміння співпрацювати під час парної та групової роботи.

 

Тип уроку: урок подання нового матеріалу

 

Технології навчання: ІК-технології, інтерактивні та ігрові елементи, технологія проблемного навчання.

 


Перебіг уроку

І. Емоційне налаштування класу

Я надіюсь на співпрацю і урок пройде надзвичайно жваво.

На уроці будемо які?

А- активні

Б- бадьорі

В- веселі

Д- дружні

     Будемо працювати так, щоб в кінці уроку почути, що у четвертім  нашім класі, діти  просто молодці!

 

ІІ. Мовна розминка

1.Чистомовка

Єш- єш – єш – якщо ти друзів справжніх ( маєш )

Ди – ди – ди – бережи ти їх …( завжди )

Єш – єш – єш – ти і сам прекрасно … ( знаєш )

Ти – ти – ти – як важко друга справжнього ( знайти )

ІІІ. Актуалізація опорних знань

1. Створення «асоціативного куща» (Слайд1)

Літературні жанри ( казки, вірші, оповідання, пєси, загадки, скоромовки, байки, повісті).


2. Кросворд «Байки»  (Слайд 2)

1. Приміщення, в якому зберігаються книги (бібліотека)

2. Літери будь якої мови, написані в певному порядку (алфавіт)

3. Як верба і як калина,
   птах цей — символ України.
   Тішить піснею людей
    гарна пташка — (соловей).

4. Як народ називав  Т. Шевченка?(кобзар)

5. Ким були батьки Т. Шевченка? (кріпаки)
 

3. Мозкова атака

- То над яким  літературним жанром будемо працювати сьогодні?

- Давайте згадаємо, які байки уже читали?

- Хто їх автори?

- А що таке байка?

- Чим байка відрізняється від інших творів?

- Як називається повчальний висновок байки?

 

4. Робота з деформованим текстом (Слайд 3)
 

shablon34.jpgкаБай –велинекий, тішенайчас нийвірвашо іртв чальповгоно тузміс. У кахбай в раобзі твинар, слинро, нирізх мепредтів жезонобра дейлю.

(Байка – невеликий , найчастіше віршований твір повчального змісту.

У байках в образі тварин, рослин , різних предметів зображено людей)
 

 

IV. Повідомлення теми і мети уроку (Слайд 4)

Слайд1.JPG      Сьогодні ми розпочинаємо роботу над новим розділом «Розповіді про нас самих».  У цьому розділі ми прочитаємо байки, які написали автори, що жили і творили у різні часи. А почнемо зі знайомства з байкою першого байкаря, ім'я якого відоме світу давно — Езоп. Опрацюємо його байку «Двоє приятелів і ведмідь»; будемо вчитися давати  характеристику героям, аналізувати їх вчинки, добирати фразеологізми до окремих епізодів твору та до байки в цілому; попрацюємо над вдосконаленням навички читання.

 

V. Відомості про автора (Слайд 5)

         Езоп жив у VІ ст. до н. е. Це був видатний байкар, засновник жанру байки, «Батько байки». Писав байки, де героями були тварини, наповнював свої оповіді повчанням та мораллю. Точну кількість байок не встановлено, але вважається, що Езопу належить близько 400 байок.

Слайд2.JPG         За переказами був він рабом, дуже негарним на вигляд: у нього було велике черево, здорова голова, а на спині горб. Але цей бридкий раб відзначався неабияким розумом. Про мудрість Езопа складалися легенди, які свідчили про те, що він був далеко розумнішим за своїх сучасників

(підготовлені учні доповнюють інформацію)

 

VІ. Робота над байкою

1. Словникова робота

а) Читання "пірамідок" слів (Слайд 6)

вкупі                          скрута                           бурмило

вгледів                       невдовзі                        оговтався

нажаханий                 візьметься                    самісінький
 

б) Робота в парах (зєднати слова першого стовпчика із поясненням з другого)

Дорога пролягла    - простягалася через ліс, поле…                                              

Дати відсіч    – захистити себе.

Марна справа   – немає сенсу, не треба цього робити.

Упав додолу    упав на землю.

Затамував подих  - завмер, перестав дихати, ледь дихав

Оговтався   - прийшов до тями, заспокоївся

Випало   - прийшлося 

Спіткає   - чи не станеться якої – небудь пригоди

Скрута    - небезпека, тяжка хвилина , біда 

Чимдуж   -  дуже швидко

Має слушність               - правий, має рацію
 

в) Дидактична гра «Мовна скринька» (до поданих слів доберіть синоніми)

Нажаханий – переляканий, наляканий.

Подався  – пішов, поплентався, побрів, пошкандибав, побіг, помчався,
                        накивав п’ятами, погнав, поліз, порачкував.

Вкупі – разом;

shaмblon34.jpgНевдовзі – незабаром, через деякий час;

Нажаханий – наляканий;

Забачивши  – побачивши.

Видерся  – виліз.

Дісталися - прийшли

Раптом - несподівано, зненацька

Вгледів - роздивився

Підвівся – піднявся (Слайд 7)

 

2.  Самостійне читання байки учнями (мовчки) з наступним тестуван­ням

Тест (Слайд 8)

1.   Дорога двох приятелів пролягала через ...

        а) густі кущі;                              б) густий ліс:          в) глибоке болото.

2.   Один із приятелів, побачивши ведмедя, ...

       а) побіг назад у село;                 б) завмер від переляку;

       в) видерся під самісінький вершечок дерева.

3.   Чому другий приятель не заліз на дерево?

       а) бо було вже пізно:                  б) він не боявся ведмедя:
       в) поблизу не було високих дерев.

4.    Як другий приятель врятувався від ведмедя?

       а) вбив його;                                б) упав додолу і прикинувся мертвим;

       в) втік від нього.

5.   Чи можна вважати їх друзями?

        а) так                                         б) ні
Відповіді: 1) б; 2) в; 3) а; 4) б; 5) б.

 

3. Уявне малювання картини за змістом

 

4.  Діаграма Венна (співставлення малюнка в підручнику та в своїй уяві, визначення спільного та відмінного)

 

5. Повторне читання твору в парах, визначення дійових осіб.

 

6.  Аналіз змісту байки з елементами вибіркового читання.

  • Про що хвилювався один із приятелів, вирушаючи в дорогу через густий ліс?
  • Прочитайте, що йому на це відповів інший.
  • Що зробив перший приятель, побачивши ведмедя? Чи попередив про небезпеку свого товариша?
  • Чому другий приятель прикинувся неживим?
  • Прочитайте, як почувався після цього приятель.
  • Зіставте розмову на початку байки і по завершенні пригоди. Чи можна вважати їх друзями? Чому?
  • Що автор хотів показати своєю байкою? 
  • Знайдіть і прочитайте мораль байки.

(Ніколи не ходи нікуди з приятелями, які в скруту кидають тебе самого і чимдуж  тікають, рятуючи власну шкуру.)

  • Чим стало це повчання?
  • Пригадайте твори, подібні до байки за головною думкою.
  •  

7. Робота з діалогами

- Чи з однаковою інтонацією слід читати слова приятелів в обох діалогах?

(У першому діалозі один чоловік був упевненим, зневажливо поставився до сумнівів приятеля. Другий, навпаки, був стривоженим, очевидно, передчував щось недобре. У кінцівці байки перший чоловік висловлював здивування, а другий — упевненість)

 

8. Читання в особах

 

9. Гронування ( характеристика товаришів )

І варіант  

- Які риси характеру засуджуються?

(Самовпевненість, страх, нещирість, заздрощі)

ІІ варіант

- А які схвалюються? (Розсудливість, швидка реакція)

 

10. Гра «Розвідники»

- Які слова байки стали приказками, прислів'ями?

(Рятувати власну шкуру; друзі пізнаються в біді; ти ба, який розумний)

 

 VІІ. Узагальнення вивченого матеріалу.

 

 Гра «Клубочок »

- Яким на вашу думку повинен бути справжній друг? (кожний висловлює свою думку, передаючи слово іншому)

 

VІІІ. Робота в групах. Заповнення паспорту твору (Слайд 9)

shпablon34.jpg

- Автор

- Жанр

- Назва

- Дійові особи

- Предмети неживої природи

- Висновок за змістом твору

 

 

 

ІХ. Домашнє завдання.

1. Навчитись виразно читати та переказувати байку.

2. Підготувати  прислівя, приказки про дружбу, про ціннісне ставлення до людини.

3. Знайти та прочитати іншу байку Езопа.

 

Х. Рефлексія. Підсумок уроку.

1. Стратегія «Вільний мікрофон»

- Який жанр повторили? Чим байка відрізняється від вірша? А казки?

-  Які недоліки людського характеру засуджувались у байці Езопа?

 

2. Поясніть прислівя:

  «В лиху годину пізнаєш вірну людину»;

  «Друг боягуз – гірше ворога».

 

3. Як ви оцінюєте свою роботу на уроці?

    Роботу яких учнів ви хотіли б відмітити? Чому?

 

 

Використана література:

1. Джерело: http://dovidka.biz.ua/zagadki-pro-ptahiv-ukrayinskoyu-movoyu/ Довідник цікавих фактів та корисних знань © dovidka.biz.ua
 

2. Савченко О.Я. Виховний потенціал початкової освіти: [посіб. для вчит. і методистів початков. навч.] / О.Я.Савченко.-2-ге вид., переробл.- К.: Богданова А.М.,2009.- 226с.
 

3. Шевченко К.С., Щербак Г.В. Літературне читання . 4 клас : Розробки уроків до підруч. О. Я. Савченко — Х.: Видавництво  «Ранок», 2015. — 320 с.
 

4. Царевська Н.І. Читайко: зошит з літературного читання. 4 клас  до підруч. О. Я. Савченко-­­­­­­­­­­­­ Х.: Видавництво  «Ранок», 2015. —56 с.

 

 

 

 

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 9
Оцінки та відгуки
  1. Кулык Анастасия
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  2. Гроу Ади
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  3. Портной Анатолій
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  4. Гончаренко Людмила Петрівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  5. Ткач Дмитро
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  6. Олександр Литвин
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  7. Луценко Тетяна
    Дуже цікавий та надзвичайно корисний урок. Чекаю від Вас нових публікацій та корисних порад. Успіхів Вам.
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  8. Пономаренко Сергій
    Шановна Ліля Миколаївна, викладений Вами урок Надзвичайно цікавий і повчальний. Я Дуже ВДЯЧНИЙ Вам за даний матеріал і з нетерпінням буду чекати подальших публікацій. Терпіння і натхнення Вам у нашій не легкій роботі!!!
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  9. Теліга Інна Олександрівна
    Цікава підбірка вправ для роботи над художнім твором. Успіхів Вам у творчому пошуку.
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
Показати ще 6 відгуків
docx
Додано
1 лютого 2018
Переглядів
3781
Оцінка розробки
5.0 (9 відгуків)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку