8 клас НУШ
Урок хімії « Взаємодія оксидів із водою. Поняття про кислоти і основи».

Мета:
навчальна: сформувати поняття про кислотні та основні оксиди, визначити ознаки для класифікації оксидів; сформувати вміння визначати можливість протікання реакцій взаємодії оксидів з водою, кислотами, лугами, іншими оксидами та записувати їх рівняння;
розвивати: вміння логічно міркувати, висловлювати гіпотези, спостерігати та робити висновки;
виховувати: екологічну культуру, сприяти формуванню життєвої, соціальної, полікультурної, інформаційної компетентностей учнів, навичок безпечного поводження з речовинами у побуті , любов до предмету.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Обладнання: періодична система хімічних елементів Д. І. Менделєєва, таблиця розчинності кислот, основ і солей у воді, зошит, підручник.
Хід уроку.
І. Актуалізація опорних знань учнів
Прийом «відкладена відгадка».
У літературі описаний такий факт: у журналі однієї з пожежних частин США зафіксовано запис про те, що пожежа сталася від дощу, згорів тин і сарай. Як це могло статися?
Що стало причиною пожежі від дощу?
ІІ. Вивчення нового матеріалу
1. Хімічні властивості оксидів
- Основні оксиди - це складні хімічні речовини, оксиди, які утворюють сіль з хімічною реакцією з кислотами або кислотними оксидами і не реагують з основними або основними оксидами.
1. Реакція з водою лише ті, що утворюють луги.
CaO + H2O → Ca(OH)2 (реакція, відома як вапнування, звільняє велику кількість тепла!)
Що стало причиною пожежі від дощу?
Відгадка: біля тину лежало негашене вапно(CaO), яке під час гасіння дощем, виділило таку велику кількість теплоти, що дерев’яний тин загорівся, а від нього згорів і сарай.
https://www.youtube.com/watch?v=kjtGcveOosY
2. Реагують з кислотами з утворенням солі та води
CaO + H2SO4 → CaSO4 + H2O (кристали цієї речовини CaSO4 скрізь відомі як "штукатурка Парижа").
3. Реагують з кислотними оксидами: утворюють солі
CaO + CO2 → CaCO3 (ця речовина відома як крейда!)
Кислотні оксиди являють собою складні хімічні речовини, оксиди, які утворюють сіль з хімічними реакціями з основами або основними оксидами і не реагують з кислотними оксидами.
1.Хімічна реакція з водою з утворенням кислоти
CO2 + H2O → H2CO3
2.Реакція з лугами (основами):
CO2 + 2NaOH → Na2CO3 + H2O
3.Реакція з основними оксидами:
CO2 + MgO → MgCO3
2. Основи – сполуки, які містять катіони металічних елементів і гідроксид- аніони ОН–
Загальна формула основ: Me(OH)n, де n – число груп OH, що відповідає валентності металічного елемента. Me – символ металічного елемента.
Назва основ
Назва основ складається з двох слів, перше з яких – назва металічного елемента, а друге – «гідроксид». Наприклад, KOH – калій гідроксид, Ba(OH)2 – барій гідроксид.
Якщо елемент має кілька значень валентностей, то це значення вказується у назві гідроксиду:
Fe(OH)2 – ферум(II) гідроксид, Fe(OH)3 – ферум(III) гідроксид.
Тривіальні назви:
NaOH – їдкий натр, каустична сода;
KOH – їдкий калі;
Ba(OH)2 – баритова вода;
Ca(OH)2 – гашене вапно, вапняне молоко, вапняна вода;
Кислоти– це сполуки, до складу яких входить один або кілька атомів Гідрогену (здатних заміщуватися на атоми металічних елементів) та кислотний залишок.
Загальна формула кислот –HnR, де R – кислотний залишок.
Кислотний залишок– це атом чи група атомів, що входить до складу молекули кислоти.
1.Класифікація кислот.
1). Класифікація за кількістю атомів Гідрогену
![]()
![]()
к и с л о т и
одноосновні двоосновні трьохосновні
HBr, HCl H2S, H2CО3 H3РО4
2). Класифікація за наявністю атомів Оксигену
к и с л о т и
![]()
оксигенові безоксигенові
H2CО3, HNО3 HBr, HCl, H2S
ІІІ. Завдання для засвоєння матеріалу
1.Допиши рівняння реакцій:
2.Знайди помилки:
3.Запишіть пропущені в рівняннях формули, розставте коефіцієнти:
а) Na2O+... = NaOH
б) Ba(OH)2+... = BaCO3+ H2O
в) ... +H2O= HNO3
4.Закінчіть схеми хімічних реакцій:
а) Барій оксид + вода →____________________________
б) Купрум(ІІ) оксид + ортофосфатна кислота →_________
в) Сульфур(IV) оксид + вода →______________________
ІV .Рефлексія
Запитання для рефлексії:
- "Що нового ви дізналися про основні оксиди?"
- "Який оксид вас зацікавив найбільше, і чому?"
V. Домашнє завдання
Опрацювати параграф № 14. Письмово виконати вправи 147, 150 стор. 127.