Даний матеріал розроблений у формі конференції, що дає можливість дітям висловлювати свою ,доводити свої думки Урок подребує підготовки окремих учнів і дає можливість погибити знання з екологічної проблеми охороши природи.
Природознавство 3 клас
Тема: Як охороняти зникаючи рослини? Червона книга України.
Мета:ознайомити учнів з Червоною книгою та заповідними об’єктами України, засобами збереження й охорони рослин; навчати бачити красу навколишнього світу,вести діалог,коректно ставити запитання,давати відповіді,виступати перед аудіторією; виховувати милосердя, співчуття до всього живого, готовність прийти на допомогу природі, охороняти її скрізь і завжди.
Обладнання: ілюстрації зникаючих рослин, таблиця « Рослини Червоної книги України», відео « Ботанічні сади України», екологічні знаки,зошити,підручники.
Тип уроку: урок – конференція.
Хід уроку
І. Організаційний момент
II. Актуалізація знань:
Вчитель : Ми вже неодноразово переконувалися в тому, що життя — найчарівніше диво. Але диво це — природне, і виникло воно природним шляхом. Усе, що живе на Землі, і людина — теж, законний нащадок природи. Отже, ми з вами — родичі не тільки з усіма людьми, а й з тваринами, рослинами. Ми часто чуємо, що «природу слід охороняти», особливо — наше українське різноманіття. Ми звикли до цього заклику і навіть не замислюємося над його важливістю.
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
-І саме тому сьогодні на цій конференції ми будемо говорити про охорону рослин і заходи щодо їх збереження.
ІV. Прес – конференція.
Вчитель: На конференцію були запрошені екологи, представники служби «Зелений патруль», кореспонденти .
« Людина та довкілля» )
Кореспондент 1 : Доброго дня! Журнал «Людина та довкілля».
В мене питання до екологів. Проблема охорони рослин давно вже стала актуальною. Та хотілося б ще раз з’ясувати навіщо ж все ж таки людині треба охороняти рослини?
Вчитель: Думаю, що конкретну відповідь нам дадуть запрошені на конференцію екологи.
Еколог 1 : ( презентація ) Повітря, вода, земля, рослини, тварини — це все, без чого неможливе життя людини. Саме рослини дають нам чисте повітря, рослини – це ліки. Рослини сприяють покращенню нашого гарного настрою. Це - краса довкілля, рослини забезпечують нас тканинами, деревиною, допливом та іншим. І саме тому збереження рослинного світу – головне завдання екології. Сподіваюсь, що я відповіла на ваше питання.
Вчитель: Наступне запитання ( спецкор 2, газета « Екологія» )
Спецкор 2 : Добридень! Спецкор газети «Екологічна безпека» і в мене таке запитання: без рослин життя людини не можливе,але сама ж людина рослини і знищує. Яка саме діяльність людини призводить до зменшення чисельності рослин у природі? Дякую.
Еколог 2 : Думаю, що я дам вам відповідь на це питання. Природна рослинність —найбеззахисніша перед діяльністю людини. Осушення боліт, розорювання степів, забруднення водойм і повітря,гаси від автотранспорт, створення гідростанцій і водоймищ, підвищення поголів'я худоби в гірських районах, надмірна заготівля рослин, як лікарської сировини,навмисне випалювання трав’янистого покриву,вирубування лісів і це ще не все,що вкрай негативно вплинуло на рослинний світ і планети, і нашої країни, і області.
Вчитель: Чи є питання у присутніх до доповідача?
Спецкор 3 : Добрий день ! Журнал « Абетка довкілля». На жаль, багато рослин ми можемо побачити вже дуже рідко і саме ці рослини заносять до Червоної книги. Чи можна дізнатись,яка саме кількість рослин занесена до Червоної книги УкраїниІ скільки рослин дніпропетровської області ?
« Зелений патруль» 1( презентація) : Так,основним документом, в якому зібрані матеріали про сучасний стан рідкісних рослин і таких, що знаходяться під загрозою зникнення є Червона книга. Червона книга Українибула створена у 1980 році. І за останніми даними у неї занесено близько 826 видів рослин, які вкрай потребують охорони і розмноження.Щодо списку рослин дніпропетровської області,які занесені до Червоної книги ,то до нього входить 66 видів , з них: рослин — 56; водоростей — 4; грибів — 6.
Серед них за природоохоронним статусом: вразливих — 40; рідкісних — 11; неоцінених — 10; зникаючих — 4;зниклих у природі — 1;
Вчитель: - Продовжуємо конференцію.Слідуюче питання.
Спецкор 4: Доброго дня! Екологічне видання« Екотиждень» . Звичайно,що держава не може обходити питання охорони природи і конкретно рослин. Скажіть,будь ласка,які ж найдієві заходи держави в цьому напрямку? Дякую.
«Юннати»: Для збереження рослинного світу держава створює Національні парки. Це найбільша природоохоронна одиниця. Їх – 4 : Шацький, Азово-Сиваський, Карпатський і Синевір. Також створюють ботанічні сади,які вважають музеєм живої природи. Їх існує 33. Найвідоміший – Нікітський у місті Ялта ,Крим. Пропоную зараз коротку заочну мандрівку деяким ботанічними садами садом. ( відео)
Юннати 2 : - А ще треба добре знати правила поведінки на природі.
Вчитель: Оскільки це стосується всіх,то у всіх і перевіримо правил поведінки на природі ( пригадування за знаками )
Гра : "Можна - не можна”.
Можна:
саджати квіти‚ рослини;
охороняти рідкісні рослини;
берегти молоді рослини;
милуватися красою природи;
прибирати місце відпочинку.
Не можна:
ламати гілок дерев;
обдирати кору дерев;
рвати багато квітів;
збивати гриби ногами;
Вчитель: Наша конференція підійшла до завершення і зараз прозвучить заклик учасників конференції( вірш «Бережіть природу!» )
Бережіть природу!
Погляньте навкруги - природа загинає!
Від нашої байдужості вона лише страждає!
Благаю бережіть її, тому що того варта.
Людина мисляча, вона на краще здатна.
Якщо довкілля знищимо - навік осиротіємо.
Хіба ми варвари? Ми що любить не вміємо?
І деревце, і квіточку, травиночку - усе цінуймо.
Ліси, гаї і парки й лісосмуги – це легені планети.
А ми, як все, не бережемо і це вже не секрети.
Джерельце, річку, озерце від бруду захищайте.
Спішіть робить добро, даремно час не гайте.
V. Підсумок уроку :
1) Гра «Мікрофон»
- Чи дійсно проблема охорони рослин дуже є актуальною?
- На вашу думку, Червона книга,ботанічні сади можуть допомагають зберігати рослини?
2) Творча робота « Озелени рідний край» ( на контурних картах України діти малюють рослини під музику)