Урок "Як виникає вітер. Повітря та його властивості"

Про матеріал
Урок формує уявлення про властивості повітря, розкриває причини виникнення вітру, розвиває дослідницькі уміння і здібності учнів під час спостереження за об’єктами і явищами неживої і живої природи, формує цілісне сприйняття світу, розвиває пам’ять, логічну увагу, мовлення дітей; виховує інтерес до явища природи, що вивчається.
Перегляд файлу

Тема: Як виникає вітер. Повітря та його властивості.

Мета: формувати уявлення про властивості повітря, розкрити причини виникнення вітру, про використання вітру людиною, розвивати дослідницькі уміння і здібності учнів під час спостереження за об’єктами і явищами неживої і живої природи, формувати цілісне сприйняття світу, сприяти гармонійному розвитку учня, опануванню способів навчально – пізнавальної і природоохоро-

нної діяльності розвивати пам’ять, логічну увагу, мовлення дітей; виховувати інтерес до явища природи, що вивчається.

Тип уроку.  Урок засвоєння нових знань

Обладнання: презентація, коктейльні трубочки, вода в склянках, повітряні кульки, запальничка, аудіо запис «Атмосфера», аудіозапис «Шум вітру відеоролик «Вітер»,мультиплікаційний фільм «Фіксики. Повітряна куля», «Лунтик. Вітер», інтерактивна енциклопедія для молодших школярів.

Хід уроку

І. Організаційний момент

1.Усміхнімось всім довкола:

   Небу, сонцю, квітам, людям.

   І тоді обов’язково

  День для нас, ми віримо, щасливим  буде.

2. Вправа « Синоптик»

Сьогодні 11 жовтня 2023 року, вівторок.

Температура повітря 12  за С.

Хмарно, вітер помірний, без опадів.

II. Актуалізація опорних знань

  1. Перевірка домашнього завдання
  •          Які бувають хмари?(перисті, купчасті, шаруваті)
  •          З чого вони утворюються?

(Відповіді учнів)

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності

  1. Постановка проблеми щодо з’ясування теми уроку

(В клас з повітряними кульками влітає Вінні Пух.)
-  Ой, допоможіть, спасіть, лечу!!!
- Доброго дня, Вінні! Як ти до нас потрапив?
- Доброго дня! Я збирався з повітряними кульками в гості до бджіл. Аж зненацька вітер підхватив мене і поніс, поніс і приніс...

Куди я потрапив?

  •          В 2 клас на урок природознавства.
  •          Як у вас тут цікаво! Чи можна мені залишитись?
  •          В обмін на твої чарівні кульки.
  •          Згода?
  •          Так! (Б’ють долонька об долоньку)
  •          Ці кульки не прості, вони нам допоможуть з’ясувати про що буде йти мова на уроці. Дивіться на них щось написано!
  •          Але що це? Поки наш Вінні залітав до нас в клас букви переплуталися.
  •          Що ж робити? Давайте спробуємо скласти з них слово.
  •          Яке ж слово утворилося?
  •          Вітер.
  •          А що знаходиться всередині кульок?
  •          Повітря
  •          Ми сьогодні з  будемо вести розмову  про повітря та вітер.
  •          А щоб краще засвоїти матеріал налаштуємо свій мозок на потрібну хвилю сприйняття за допомогою  «психоформули».

2.«Психоформула»

Люблю я свій розум,

Увагу та пам'ять.

Працює мій мозок.  

І вчусь я старанно.

Сприймаю все нове

 І мислю логічно.

Учителя слово здійсню практично.

Вінні  -  А що таке повітря? Щось я по нього не чув і ніколи з ним не зустрічався. Може його зовсім не має, навіщо воно? 

  •          Діти давайте доведемо Вінні, що повітря є.

 Зробіть глибокий вдих і видих. Що потрапляє в наші легені?

  •          Повітря.

              Повітря, діти, - цінність надзвичайна.

        Для нас – це існування джерело.

        У ньому вічна сила життєдайна.

        Живих істот без нього б не було.

(Говорять учні) 

Слухайте, слухайте, це вже давно не секрет

 Газові ковдри вкривають всі дев’ять планет.

Ковдри оці захисні атмосферами звати,

Є і в Землі атмосфера своя шарувата,

 

 

Можливо, вам цікаво буде знати,

Що нашу атмосферу залюбки

Ще можна парасолькою назвати

Або ж – планети панциром легким.

Висновки: Пові́тря (рос. воздух, англ. air, нім. Luft f) – природна суміш газів, з яких складається атмосфера Землі. Чистоту повітря необхідно берегти.

Атмосфера- повітряна оболонка Землі.

Робота з підручником

2.Дослідна лабораторія для допитливих

Дослід №1

Повітря ніхто не бачить, тому його називають «невидимка».

- Крізь повітря ми бачимо предмети, що оточують нас?

 Висновки: повітря прозоре, безбарвне.

Дослід №2

Візьмемо повітряні кульки. Чим вони наповнені?

  •          Повітрям
  •          Кульки стали опуклими, твердими, пружними.

Висновки: повітря  пружне.

Дослід №3

Зробимо глибокий вдих носом. Що відчуємо?

Повітря не бачимо, зате ми його можемо відчути.

Висновки:  повітря не має запаху, газоподібне.

Давайте, послухаємо, як дме вітер. (Аудіо запис шуму вітру).

Дослід №4
Зараз ми «зробимо» вітер самі. Помахайте «віялами» біля обличчя.
— Що ви відчуваєте? (Легкий вітерець)
— А звідки він узявся? (Коливання, рух повітря)

Візьміть трубочки і подуйте на руку.

  •          Що ви відчуваєте?
  •          Рух повітря- вітер

Рефлексія

Вправа «Мікрофон»

— Поясніть, чому повітря називають «невидимкою». Як ми можемо переконатися, що воно існує?

— Доведіть, що повітря прозоре, невидиме, і помітити його ми можемо лише тоді, коли воно рухається.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2) Закінчіть речення:

Повітря є … (всюди). Воно … кольору. Без повітря не можуть жити …

Небо – це товстий шар…Повітря належить до … природи. Вітер – це …

3) – Чи можна побачити повітря?

 

 

 

 

 

 

 

Земля в різних місцях по-різному нагрівається Сонцем. Від землі нагрівається і повітря.
Тепле повітря легше за холодне. Тепле повітря піднімається вгору. А холодне повітря опускається на його місце. Ось і виникає вітер.

 

docx
Додано
22 серпня
Переглядів
437
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку