Тема. Йонні рівняння.
Мета: розвивати поняття про механізм хімічних реакцій на якісно новому йонному рівні; удосконалити вміння складати молекулярні, повні та скорочені реакції йонного обміну; розвивати вміння аналізувати результати дослідів та працювати з хімічними реактивами дотримуючись правил техніки безпеки, робити висновки.
Тип уроку: урок формування вмінь і навичок.
Форми проведення: фронтальне опитування, самостійна робота, демонстраційні досліди.
Обладнання: таблиця «Розчинність кислот, основ і солей у воді»; хімічний посуд; реактиви: розчини солей (кальцій хлориду, натрій карбонату, кальцій карбонату, купрум(ІІ) сульфату, цинк хлориду, барій хлориду, алюміній хлориду), кислот (хлоридної, ортофосфатної), основ (гідроксидів натрію та калію), фенолфталеїну.
Хід уроку
І. Актуалізація опорних знань
Запитання:
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Сьогодні на уроці ми маємо:
Алгоритм складання рівнянь хімічних реакцій за схемою:
(Для виконання роботи учні діляться на чотири групи по 6 осіб. Кожна група отримує карточку із різнорівневими завданнями. Кожен учень групи має виконати те завдання, яке йому під силу.)
ІІІ. Основна частина
Самостійна робота
Група І
а) CuCl2 + NaOH →;
б) CuSO4 + ZnCl2 →; (6 балів)
в) магній хлорид і кальцій нітрат;
г) натрій карбонат і купрум(ІІ) сульфат. (9 балів)
H+ + OH- → H2O
Проведіть відповідний демонстраційний дослід. (12 балів)
Група ІІ
а) Na2SO4 + K2CO3 →;
б) Na2SO4 + BaCl2 →; (6 балів)
в) літій сульфат і натрій гідроксид;
г) купрум(ІІ) сульфат і натрій гідроксид. (9 балів)
3Ba2+ + 2PO43- → Ba3(PO4)2
Проведіть відповідний демонстраційний дослід. (12 балів)
Група ІІІ
а) ZnCl2 + H2SO4 →;
б) BaCl2 + CuSO4 →; (6 балів)
в) натрій сульфат і цинк хлорид;
г) натрій сульфат і барій нітрат. (9 балів)
Cu2+ + 2OH- → Cu(OH)2
Проведіть відповідний демонстраційний дослід. (12 балів)
Група ІV
а) AgNO3 + KBr →;
б) NaNO3 + BaCl2 →; (6 балів)
в) натрій гідроксид і калій нітрат;
г) ферум(ІІ) хлорид і сульфідна кислота. (9 балів)
CaCO3 + 2H+ → CO2 + Ca2+ + H2O
Проведіть відповідний демонстраційний дослід. (12 балів)
IV. Узагальнення й систематизація знань
Два учні з кожної групи звітують про виконання завдання №2, один виконуючи на демонстраційному столі дослід відповідно до завдання, а другий записує рівняння реакції до нього на дошці.
А також для узагальнення та систематизації знань, кожен учень отримує індивідуальні тестові завдання.
Наприклад:
І варіант
1. Вкажіть йони, які утворюються при дисоціації нітритної кислоти:
А |
Б |
В |
Г |
|
|
|
Х |
А H+ і NO3-
Б NH4+ і Cl-
В K+ і NO3-
Г H+ і NO2-
2. Вкажіть пару речовин, взаємодія яких описується таким йонним скороченим рівнянням реакції: Zn2+ + 2OH- = Zn(OH)2
А |
Б |
В |
Г |
|
|
Х |
|
А цинк оксид і вода
Б цинк сульфат і алюміній гідроксид
В цинк нітрат і калій гідроксид
Г цинк карбонат і натрій гідроксид
3. Установіть відповідність між назвами електролітів та йонами, на які вони дисоціюють у водних розчинах:
|
А |
Б |
В |
Г |
Д |
1 |
|
Х |
|
|
|
2 |
|
|
Х |
|
|
3 |
|
|
|
Х |
|
4 |
Х |
|
|
|
|
Назви електролітів Йони
1 натрій ортофосфат А Na+ і S2-
2 натрій метафосфат Б Na+ і PO43-
3 натрій сульфат В Na+ і PO3-
4 натрій сульфід Г Na+ і SO42-
Д Na+ і SO32-
4. До розчину масою 200 г, масова частка натрій карбонату в якому становить 0,106, додали надлишок кальцій хлориду. Обчисліть та вкажіть масу (г) нерозчинної солі, добутої в результаті реакції.
Відповідь:
|
|
2 |
0 |
ІІ варіант
1. Вкажіть пару йонів, які не можуть одночасно перебувати в розчині:
А |
Б |
В |
Г |
|
|
Х |
|
А Na+ і Br-
Б Cu2+ і NO3-
В Fe3+ і OH-
Г Zn2+ і SO42-
А |
Б |
В |
Г |
|
|
|
Х |
2. Позначте ознаку хімічної реакції між натрій карбонатом і хлоридною кислотою:
А утворення осаду
Б зміна кольору
В розчинення осаду
Г виділення газу
3. Установіть відповідність між назвами електролітів та йонами, на які вони дисоціюють у водних розчинах:
|
А |
Б |
В |
Г |
Д |
1 |
|
Х |
|
|
|
2 |
|
|
|
Х |
|
3 |
|
|
|
|
Х |
4 |
|
|
Х |
|
|
Назви електролітів Йони
1 калій нітрат А K+ і NO2-
2 нітритна кислота Б K+ і NO3-
3 нітратна кислота В K+ і OH-
4 калій гідроксид Г H+ і NO2-
Д H+ і NO3-
4. Магній оксид обробили розчином хлоридної кислоти масою 200 г з масовою часткою розчиненої речовини HCl 36,5%. Обчисліть масу магній хлориду (г), що утворився в результаті хімічної реакції.
Відповідь:
|
|
9 |
5 |
ІІІ варіант
1. Вкажіть пару йонів, які не можуть одночасно перебувати в розчині:
А |
Б |
В |
Г |
Х |
|
|
|
А Cu2+ і OH-
Б Cu2+ і SO42-
В Ag+ і NO3-
Г Ba2+ і OH-
2. Позначте ознаку взаємодії натрій сульфіду з кислотою у розчині:
А виділення газу з різким неприємним запахом тухлих яєць;
Б виділення газу, який викликає помутніння вапняної води;
А |
Б |
В |
Г |
Х |
|
|
|
В утворення осаду іржаво-коричневого кольору;
Г утворення білого драглистого осаду.
3. Установіть відповідність між назвами електролітів та йонами, які утворюються при їх дисоціації у водних розчинах:
Електроліти Йони
|
А |
Б |
В |
Г |
Д |
1 |
|
|
|
Х |
|
2 |
|
Х |
|
|
|
3 |
|
|
|
|
Х |
4 |
Х |
|
|
|
|
1 калій сульфіт А 2K+ + SO42-
2 калій сульфід Б 2K+ + S2-
3 калій нітрат В K+ + NO2-
4 калій сульфат Г 2K+ + SO32-
Д K+ + NO3-
4. Випалюють вапняк масою 204 г з масовою часткою домішок 1,97 %. Обчисліть і вкажіть масу (г) негашеного вапна, добутого в результаті реакції.
Відповідь:
|
1 |
1 |
2 |
V. Домашнє завдання.