Даний урок розроблено для учнів 4 класу, з урахуванням різних вікових можливостей. У даному уроці передбачені самостійна робота, групова робота, робота в парах.
Урок № 3
Тема: Пори року.
Мета: повторити тематичні одиниці й мовні зразки з теми; розвивати навички вживання вивченої лексики в усному мовленні; удосконалювати навички читання, аудіювання; тренувати у вживанні речень в теперішньому неозначеному та теперішньому тривалому часах; практикувати в усному мовленні;виховувати бажання піклуватися про природу, любити та берегти її розвивати усі види пам’яті, увагу, уяву, мовленнєву реакцію, комунікативні здібності.
Обладнання: підручник, робочий зошит, тематичні малюнки «Пори року. Природа», роздаткові картки для роботи в групах, мультимедійна презентація до уроку.
Хід уроку:
І. Організаційний момент
1. Привітання вчителя з дітьми.
Teacher: Good morning, boys and girls. Nice to meet you at our lesson today. How are you? (діти відповідають)
- That’s nice. You’re in a good mood and we can start our lesson.
II. Уведення в іншомовну атмосферу.
1. Повідомлення теми уроку.
Teacher: Today we are going to speak about the weather and seasons. And today you will travel to different parts of the world.
2. Фонетична зарядка.
[ŋ] shining, smiling
[æ] bad, sad
[aı] dry, fine, surprise
[ð] the, weather
3. Мовленнєва зарядка. Читання вірша.
Teacher: And now read the poem.
The sun is shining When it is dry
And I am smiling. We are fine.
The weather is bad The weather is nice,
And I am sad. Isn’t it a surprise?
4. Усна бесіда за змістом прочитаного вірша.
Teacher: So, what weather do you like/ dislike? Why?
Pupils: I like / dislike the weather when it is ___ (cold, sunny, warm, hot, frosty) because I can/can’t ______.
III. Основна частина уроку.
1) Повторення лексики теми. Лексична гра «Торнадо». Дітям пропонується знайди слова, які змішав торнадо.
winter |
it’s rainy and wet, trees and flowers start to grow |
autumn |
it’s hot and sunny, people go on holiday |
summer |
it’s cool and foggy , trees lose their leaves |
spring |
it’s very cold and it snows, Christmas is in this season |
It’s warm. The sky is blue. The birds build their nests. The snow melts.
The people go to the forest and pick snow-drops.
(Spring)
***
It’s hot and sunny. The days are long. The people go to the seaside.
They swim in the sea or in the river.
(Summer)
***
It’s very cold. It’s frosty. It snows.
The children skate, ski and play snowballs.
(Winter)
***
It’s rainy. The sky is grey and cloudy. The trees are green, yellow, red and brown.
The people wear raincoats and take umbrellas.
(Autumn)
3) Монологічні висловлювання дітей про пори року.
Teacher: So present short stories about all seasons.
Well, what colour is summer (spring, autumn, winter)? Learn the poem:
In winter the nature is white,
It’s colour is tender in spring.
In autumn the nature is bright,
In summer it’s colour is green.
3. Повторення граматичного матеріалу.
1) Повторення теперішнього тривалого та теперішнього неозначеного часів.
Teacher: When we describe the weather today we use the Present Continuous Tense. When we describe the weather on the whole we use the Present Simple Tense. Do you remember this? Let’s compare the sentences. Pay attention to the verbs.
2) Письмо речень. Перебудувати речення з теперішнього тривалого часу в теперішній неозначений час.
2) Драматизація діалогу. Дітям пропонується «поговорити» по телефону іноземним другом про погоду.
Pupil 1. Hello ___. How are you?
Pupil 2. I’m fine, thank you.
Pupil 1. What is the weather like in Brazil?
Pupil 2. The weather is fine. It’s too hot and sunny.
Pupil 1. What temperature is it in Brazil now?
Pupil 2. It’s 28 degrees above zero.
Pupil 1. What are you doing?
Pupil 2. I am sunbathing and swimming in the ocean.
Pupil 1. Wow, lucky you.
Pupil 2. Yes, sure.
One of the Fairies visited a girl and they became good friends. Her classmates sent letters to the Fairies where they wrote about their favorite seasons. You have to read the text and do the tasks .
Tom. My favourite season is autumn. It’s a beautiful season. He leaves on the trees are red, yellow, brown and green. It is warm in September. I can go for a walk. On the first of September I am glad to see my friends at school after the long summer holidays. In autumn there are a lot of vegetables and fruit. I like sweet plums.
Alice. I don’t like autumn. It’s a dull season. I don’t like when it rains. In October it’s cold and it often rains, and we can’t go for a walk. I like summer. Summer is a bright season. The trees are green. It’s hot and I can swim in the river. I can swim in the river. I can play outdoors all day long. And I don’t go to school.
David. And my favourite season is winter. Winter is beautiful. The trees are white with snow. There is a lot of snow in the streets and in the parks. My friends and I can play snowballs and hockey. But most of all I like to ski.
Susan. I don’t like winter. It’s so cold in winter. It often snows. The sky is grey. The days are short and the nights are long. I like spring. The sun often shines, the sky is blue, birds sing songs. In May the trees and grass are bright green. There are many beautiful flowers in May.
T.: Let`s remember when it is spring, summer, autumn and winter in our country.
Cold hot cool warm bad cloudy rainy bright sunny good
IV. Підсумкова частина.
1. Підсумки уроку. Вчитель закінчує урок англійським прислів’ям про погоду.
Teacher: I’d like to finish our lesson with the English proverbs:
There is no bad weather there are bad clothes.
У погоди немає поганої погоди.
It means that all seasons, all kinds of weather are beautiful. Every season is good in its own way. Each person likes this or that season.
2. Оцінювання дітей.
1