Тема: Книжки та письменники.
Unit 3. Books and writers.
Підтема: Тарас Шевченко.
Цілі: Повторення й закріплення лексики теми.
Тренування у вживанні граматичних часів дієслів.
Практикування у діалогічному та монологічному мовленні.
Удосконалення техніки читання.
Формування навичок письма.
Виховання поваги до історичної минувшини та Тараса Шевченка як українського народно-
го поета.
Обладнання: Підручник,робочий зошит, портрети українськиx письменників .
ХІД УРОКУ
1.Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення
Greeting 1.Привітання.
T: Good morning , pupils. It’s so nice to see you.
Ps: Good morning, teacher. It’s nice to see you.
Aim 2.Повідомлення цілій та мети уроку.
T:Today we will speak about a brilliant Ukrainian poet and artist Taras Shevchenko. I ho-
pe this lesson will be very useful for you.
Check on 3.Актуалізація опорних знань.
Homework Перевірка домашнього завдання . Вправа 8( стор . 69 )
Учні ланцюжком читають доповнені речення вправи .
Warming up 4. Уведення в іншомовну атмосферу .
Робота у групах .
Вчитель розподіляє клас на три групи ,кожна з яких отримує портрет українського
письменника . Група готує невелику розповідь,що це за люди,які твори вони напи-
сали .
2 . Основна частина уроку .
Reading 1.Подання тексту для читання . Вправа 2 (с. 74 ) .
1 ) Pre-Reading Activity . Етап підготовки до читання .
Вчитель записує виділені у тексті слова на дошці, учні працюють зі словником,
Записуючи переклад у зошитах .
2 ) Reading . Етап читання .
Учні ланцюжком читають текст вправи і перекладають рідною мовою .
Taras Shevchenko .
A brilliant Ukrainian poet and artist Taras Grigorovych Shevchenko ( March 9 ,1814-
March 10, 1861 ) was born in the village of Moryntsi in the family of serfs . He lost
his mother at the age of nine .Though his father was a shepherd,he could read and
write and it was possible for him to teach his children . Taras’s childhood was very hard .
When Taras was eleven, his father died . So, the boy was orphaned and grew up in
Poverty and misery .The boy had a special talent for drawing .
At the age of 14 he became a servant ( “a houseboy” ) in the house of his owner ,
P. Engelhardt .P. Engelhardt noticed Shevchenko’s artistic talent and apprenticed
him to the painter V. V. Shyriayev for 4 years . At that time he met the Russian pain-
ter K . Bryulov .
K . Bryulov painted the portrait of the Russian poet V . Zhukovsky and sold it for
2500 roubles . The money was used to buy Shevcenko’s freedom from P. Engelhardt
in 1838 . Shevchenko was admitted to St . Petersburgh Academy of Arts where he stu-
died under K . Bryulov .
T . Shevchenko’s literary activity began in 1838 .In 1840 he published his first collec-
tion of poems “Kobzar” .
Taras Shevchenko has an important place in the Ukrainian history .He was the founder
of the new Ukrainian literature . He established Ukrainian as the national literary
language .
It’s interesting to know that there is a monument to T . Shevchenko in the USA, in Wa-
shington D . C .
3 ) Post-Reading Activity . Етап розуміння змісту тексту .
а ) відповіді на запитання впр . 3 ( с. 75 ) .
б ) бесіда з учнями .
T : What new things have you known from the text ? What’s your favourite work of
Taras Shevchenko ? How often you read books of Ukrainian writers ?
Vocabulary Practice
4. Відпрацювання нового лексичного матеріалу.
Впр. 5 ( ст. 77 )
Listen to the text about T. Shevchenko’s works. Choose and tick the statements T (True)
or F (False) .
Writing 4.Розвиток навичок писемного мовлення . Впр. 5б (с 77)
Учні самостійно письмово виконують вправу .Після закінчення роботи двоє-троє учнів читають свої варіанти вголос . Ще 3-4 зошити учитель перевіряє вибірково .
3. Заключна частина уроку
Homework 1.Впр. 7 ( ст. 77 ), письмово.
Summarizing Рефлексія
Тoday we spoke about Taras Shevchenko and his poems .What new facts have you
learned today ? What part of lesson did you like ? What part was difficult for you ?