Урок з англійської мови для учнів 5 класу з теми: Погода. Природа, за підручником Карп,юк О.Д.
Мета уроку: повторити лексико-граматичний матеріал теми, розвивати пізнавальні здібності, мовленнєву реакцію учнів, готовність школярів до комунікації, формувати інтерес до природи та природних явищ, прищеплювати інтерес до рідного краю.
Клас: 5
Тема уроку: Погода. Природа.
Мета: формувати та вдосконалювати лексичний та граматичний матеріал; розвивати пізнавальні здібності, мовленнєву реакцію та готовність школярів до комунікації, формувати інтерес до природи та природних явищ, прищеплювати любов до рідного краю;розширювати світогляд та пунктуальність;розвивати творчі здібності учнів.
Обладнання: підручник, робочий зошит, аудіо записи. Малюнки.
Хід уроку
І. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення
1.1 Привітання й повідомлення теми та мети уроку
T: Good morning! I’m glad to see you! How are you? Are you in good mood? I hope you are fine. Sit down and be ready for the lesson. Now let’s start. Today we continue to learn more about Nature and Weather. We’ll revise, develop our reading, communicative and creative skills.
1.2 Warm-up
T: Now, please let’s play a game “Reporter”. Find out what kind of weather your classmates like the best in a particular season.
ІІ. Основна частина уроку
2.1 Speaking and reading Comprehension.
T: Now please look at the map and answer : Yes, it is or No it isn’t
T: Thank you for your answers, now let’s read the text ex. 2p. 178-179 and fill in the gaps with the words in brackets.
Now, tell me please if the sentences true or false.(ex.3p.179)
2.2 Listening Comprehension
T: Now your task is listen to the text and guess the season.(ex2p.180)
Ex.5p.181
T: Listen and read the poem.
2.3Work in groups
Pupils are divided into 3 groups and talk about their most favourite month of the year.
ІІІ. Заключна частина уроку
3.1 Домашнє завдання
- намалювати малюнок улюбленої пори року та погоди з описом
- Ex. 1p. 183
3.2 Підведення підсумків уроку
T: Now please do the last task
Find the weather words: Glass, wet, house, rainy, tree, lorry, windy, hot, tin, cold, beach, holiday, sunny, sugar.
T: Let’s sum up the results of our work. I think today’s lesson was very fruitful and useful. You were very active, so you all get a good marks. Thank you. Good luck.