План-конспект уроку з англійської мови за професійним спрямуванням.
Схематичний план уроку
|
Початок уроку. Організаційний момент. |
2 хв |
|
Повідомлення теми та мети уроку. Перевірка домашнього завдання. |
5 хв |
3. |
Мовна зарядка. Введення в іншомовне середовище. |
2 хв |
4. |
Словникова робота. |
4 хв |
5. |
Виконання лексичних вправ |
6 хв |
6. |
Читання |
8 хв |
7. |
Аудіювання |
8 хв |
8. |
Граматика |
7 хв |
9. |
Пояснення домашнього завдання. Підсумки уроку. |
3 хв |
Клас: 11 клас, ІІ курс
Тема уроку: Hand tools. Ручні інструменти.
Мета:
Навчальна:
Розвиваюча:
Виховна:
Тип уроку: комбінований
Вид уроку: навчально-практичне заняття з використанням інтерактивних технологій.
Обладнання: Презентація, вправи на ресурсі LearningApps, аудіозапис, картки для самостійної та групової роботи.
Очікувані результати:
Здобувач освіти повинен знати:
- лексику з теми;
- правила будови англійського речення,
- правила читання та перекладу тексту.
Учень повинен уміти:
- давати відповіді на питання здобувачів освіти та викладача, підтримувати бесіду;
- презентувати усно свої думки та твердження;
- отримувати нові знання та застосовувати їх у практичній діяльності;
- сприймати на слух інформацію англійською мовою;
- використовувати ІКТ під час виконання завдань.
Міжпредметні зв’язки: предмет «Слюсарна справа».
ХІД УРОКУ
I. |
підготовка до сприйняття іншомовного мовлення |
||||||||||||
Greeting |
1. Привітання, організація здобувачів освіти Т: Good day students!Are you in good mood? What is the day/date today? Who is absent today? So, give me the name of your future profession, which you’ll get in our vocational school? |
||||||||||||
Theme of the lesson Aim Checking homework
|
2. Повідомлення теми та мети уроку. Перевірка домашнього завдання. T: The theme of today's lesson is “Hand tools” and our aim is to get to remember the names of hand tools, talk about what this tools are used for. We will read the text about the tools, you’ll translate it to me. Also, we’ll have listening and grammar. T: But firstly lets check the homework for today. What is the homework for today? P: To learn about secondary education in Ukraine. |
||||||||||||
T: Your topics are fantastic! So, you see, that professional education is very important in our country. And we tried to be good workers. That’s why we study English to be well educated fitters! |
|||||||||||||
Warming up |
3. Уведення в іншомовну атмосферу. T: Now, I ask you to mathc the proverbs about work with their Ukrainian equivalents. (Addition 1)
|
||||||||||||
II. |
ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ |
||||||||||||
Presentation and Practice |
T: What hand tools do you know? Which of them is often used in your profession? Let’s see the computer presentation and do the task. https://drive.google.com/file/d/1K_g0-0ARc8R0le5J6DaVcGrRN9uuuWwI/view?usp=sharing
In this exercise you will find pictures to help you study the basic mechanics’ tools and improve your language level T: Now, let’s check how do you remember new words.
2) Виконуємо лексичну вправу T: You should ask what is each hand tool is used for. To complete your dialogues, use the exercise |
||||||||||||
Reading |
Здобувачі освіти по парам читають текст та переклад до нього. Hammer A hammer is a tool consisting of a weighted “head” fixed to a long handle that is swung to deliver an impact to a small area of an object. This can be, for example, to drive nails into wood, to shape metal, or to crush rock. Screwdriver A screwdriver is a tool, manual or powered, used for tightening and loosening screws. A typical simple screwdriver has a handle and a shaft, ending a tip. Typical screwdriver tips include: Phillips (+) and flat head (-). The end of the screwdriver must match up with the head of the screw in order to work! A flathead screwdriver is meant to be used with slotted screws. Phillips head screwdrivers are to be matched with Phillips head or crosshead screws. Wrench A wrench or spanner is a tool used to tighten or loosen bolts and nuts. The most common shapes are: open-end wrench, bow-end wrench and adjustable one. The wrench must fit the nut in order to turn it! Drill A drill is a tool used for making holes or driving fasteners into material such as wood or metal. It is fitted with a bit, either a drill or driver, depending on application. Drills vary in speed, power and size.
Do the matching exercise.
|
||||||||||||
Listening |
a) Pre- listening
b) Listening https://drive.google.com/file/d/17F1WdQoBkFWT1r-60W367pumAE36GiEL/view?usp=sharing
Listen to a conversation between a sales associate and a customer. Complete the conversation with the words from the box.
Sales Associate: - 1) ___________, welcome to Bob’s Hardware. Customer: - Hi. Can you tell me where the hand tools are? Sales Associate: - Sure. They’re right 2) ___________ ____________. What are you looking for? Customer: - Well, I need some 3) __________________ screwdrivers. Sales Associate: - Okay. 4) _______________ full sets or individual screwdrivers. Customer: - Oh, okay. But I only need a few sizes. What do you recommend? Sales Associate: - I 5) ____________ a full set. Customer: - Really? Why is that? Sales Associate: - It’s cheaper than buying them separately. Plus, 6) _______ the sizes some day. c) Post-listening Listen again. Mark the following statements as True (T) or False (F).
|
||||||||||||
Writing |
T: Now I suggest you to repeat constructions of Passive Voice Present Simple and translate into English some sententences. Present Simple Passive
|
||||||||||||
III. |
ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ |
||||||||||||
Homework |
Write a letter to your friend and tell him\her what hand tools you have at home and what for are you use them. |
||||||||||||
Summarizing |
Підведення підсумків уроку. Т: Our lesson soon will come to its end, lets summarize what we learn today. What do we learn today? What do we remember today? What activities do you like more? Do not you change the mind and want to work on your profession? |
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ: