Урок призначений для учнів 4х класів закладів середньої освіти. Тема уроку: "Котра година?". Діти навчаться запитувати та називати час англійською мовою
Спеціалізована школа І-ІІІ ступенів № 255 з поглибленим вивченням природничо-математичних предметів Дарницького району
м. Києва
План-конспект
відкритого уроку для учнів 4х класів
на тему:
«Котра година?»
вчитель англійської мови
І. В. Шморгун
Київ – 2018
Тема. Котра година?
Мета:
Очікуваний результат уроку: учні вмітимуть запитувати про час та відповідати, розповідати про свій робочий день на рівні фраз.
Інтегровані змістові лінії: здоров’я і безпека.
Дидактичні матеріали: роздатковий матеріл, презентація, годинник, аудіо.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
І. Організаційний момент
1. Привітання
- Good morning pupils. I am glad to see you. Sit down please.
ІІ. Активізація мовленнєвої діяльності
[ei]
Rain, rain, go away,
Come again another day,
Little Johnny wants to play,
Rain, rain, go away.
ІІІ. Повідомлення теми, мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.
IV. Вивчення нового матеріалу
Перегляд відео про перший в світі годинник
( It’s 5 o’clock.) (It’s half half past 4 o’clock) But:
REMEMBER!
a quarter – чверть
a quarter past – чверть після
a quarter to – чверть до
Exercise 1, p. 30. Match the clocks to the sentences.
It’s half past ten. 10:30
It’s a quarter past two. 02:15
It’s a quarter past four. 04:15
It’s a quarter to five. 04:45
It’s half past twelve. 12:30
It’s a quarter to three. 14:45
Exercise 2, p. 30. Listen and read. Draw the clocks in your copybook.
Vicky usually gets up at a quarter past 7.
Vicky’s school starts at half past 8.
Vicky usually goes to bed at half past 9.
Exercise 3, p. 31 Answer the questions.
I usually get up at…….
I usually have my breakfast at……
My school starts at……
I usually go to bed at……
Фізкультхвилинка
- Stand up and sing a song
V. Узагальнення і систематизація знань
1. Відпрацювання вивченого граматичного матеріалу
- Open Work book at p. 24, Exercise 1. Fill in about Ben, Jack and Peter.
Music, Art, Math (2 times), Science (2 times), swimming, Computer Science (2 times), tennis, football, basketball, volleyball.
This is Ben. He likes sport. He can play f________, b_______ and t____. He likes school. His favourite subject is M______. He is good at S_______, too.
This is Jack. His favourite subject is A______ because he can draw well. He likes C________ S_______, too. He doesn’t like S_________ and M_______.
This is Peter. He likes v________ and s_________. He can swim fast. His favourite subject is M________. He can play the guitar and the piano. He doesn’t like C___________ S________.
07:15
It’s a quarter past seven.
13:30
It’s half past one.
15:45
It’s a quarter to four.
11:30
It’s half past eleven.
12:45
It’s a quarter to one.
09:15
It’s a quarter past nine.
2. Повторення вивченого матеріалу
- I give you clocks. Your task is ask and answer. For example:
A: What time is it?
B: It’s five o’clock.
(робота в парах)
VI. Підсумок уроку.
- Tell me, what do you learn at this lesson?
Your homework for the next lesson is in Work book Exercise 4, p. 25
Write about your friends. Answer the questions.