Урок з англійської мови "School. School Parliament"

Про матеріал
Відкритий урок з англійської мови у 10 класі з елементами методики СОУП (самооргакізіція учнівського процесу). Одна група учнів створює презентацію на уроці, на ватмані малююють школу майбутнього, а потім захищають свій проект.
Перегляд файлу

Урок з англійської мови у 10 класі

Тема : «School»,

            «School Parliament».

Тип уроку: урок-конференція з елементами методики СОУП(самоорганізація учнівського процесу)

Objectives:  - to revise and enrich pupil’s vocabulary on the topics: “Extra school         activities”, “School food”, “At PE lesson”, “School rules”

 Мета:          (повторити і закріпити ЛО по темах.)

          - to develop listening, speaking and writing skills;

             (розвивати навички слухання, говоріння та письма.)

          - to develop pupil’s skills in expressing opinions, giving suggestions and arguments;

            (розвивати навички виражати свої думки та вміти їх аргументувати.)

          - to form pupil’s abilities of critical thinking;

            (формувати навички критичного мислення.)

          - to bring up the culture of communication, friendly and tolerant attitude to each other,      to teachers and school;

            (виховувати культуру спілкування, дружелюбне та толерантне ставлення один до одного, вчителів та школи.)       

 

Equipment: a laptop, screen and a projector for pupil’s presentations, cards with writing tasks, the video “The ideal School”.

Обладнання до уроку: ноутбук, екран та проектор для учнівських презентацій, письмові завдання на картках, ватман, кольорові фломастери для проекту “The ideal school”, відео.

 

 

 ХІД УРОКУ:

 

І. Організація класу:

    Привітання, повідомлення теми та мети уроку.

         T             Cl

 

    The motto of our lesson is “The more we learn the more we know.”

But one Chinese proverb says:  “I hear and I forget

                                                     I see and I remember

                                                     I do and I understand.”

 Answer the questions “Why do children go to school?”  and “What is school for you?”

 

II. Warming up: guess 2-3 nouns or adjectives associated with         P           Cl

 the word “school”:

        S – subject, Science, Sport, spacious, sociable,              

C – classroom, classmates, Chemistry, curriculum, clubs

H – History, headmaster, head teacher

O – oral practice, opinion, organized

O – order, outstanding

L – lesson, library, lab, lunch, learning

              P1,2,3           Cl

 

III. The main part of the lesson:

 

 1). Checking of the “Pupils’ presentations about School Parliament”.

 Imagine that we are in a Parliament building and we are going to listen to Ministers reports about our school. We have some journalists from our local newspapers “High Castle” and “Express.” Their tasks are to write the article about our school. And I invite two famous art-designers to create a project of ideal school.

 

The President of school opening speech

1. The report of minister of Secondary education

2. The report of minister of Primary education

3. The report of minister of  Sport

4. The report of minister of School Food

5. The report of minister of Culture Extra school Activities

6. The report of minister of  Attendance an Discipline

 

- Work in a group.

Your task is to write your recommendations to the President of your school on different problems.

 

2). Presentation of project work “The Ideal School”.

 

3). Watching a video about the “Ideal School in Finland”.

     What are you mostly impressed by?

    -  Pupils’ thoughts about the European school.

 

 

 

IV. Conclusion 

Well, our lesson is coming to the end. You’ve done a great job. So can you tell me what have you learnt today?

Your marks are…

Your homework is to be ready for the test.

doc
До підручника
Англійська мова (9-й рік навчання, рівень стандарту) 10 клас (Карпюк О.Д.)
Додано
12 березня 2023
Переглядів
205
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку