Тема: Pets and Animals
Мета:
практична:удосконалювати навички читання, письма, аудіювання, говоріння,перевірити рівень засвоєння лексичного матеріалу(назви тварин) та граматичного матеріалу(множина іменників), вчити ставити запитання і давати на них відповіді;
освітня:вживання вказівних займенників this –these, дієслова to be(is, are);
розвивальна: розвивати фонематичний слух, артикуляційний апарат, пам'ять, мислення, мовлення учнів;
виховна:виховувати любов до тварин, інтерес до вивчення англійської мови.
Обладнання: підручник, мультимедійний додаток “English with Smiley2”, “FlyHigh 1” pupil’s CD, картки, ІКТ
Хід уроку:
І. 1. Оргмомент. Привітання.
2. Мовленнєва зарядка
Listen to the song and be ready to answer my questions;
3. Оголошення теми та мети уроку
T: Today we have got an unusual lesson. We have got many guests, they come to see how we can read, write and speak English. We are speaking today about Pets and Animals. Let’s start!
ІІ. 1. Перевірка д/з
Open your books at page 110, exercise 2 “My Pets”. Let’s read one-by-one. Translate, please.
2. Аудіювання
a) Pre Listening. Look at the board and tell me, please
- What animal is it? (All together)
A cat, a dog, a snake, a bear, a bird, a rhino, a turtle.
b) Listening (“FlyHigh 1” pupil’s CD, tr.40). On your desks you have got pictures, listen to the song and tell me:
- What animals have you heard? (A cat, a dog, a snake, a bird)
3. Фізкультхвилинка
- What animal is this?
- This is a bear.
Stand up, let’s have some rest with Teddy bear.
4. Граматика. Множина іменників.
T: One animal. This is a fox.
Many animals. These are monkeys.
Look at the board and name the animals. All together
Exercise 1, p.110. Name the animals one-by-one (1-5).
5. Письмо
a) I’ll give you cards. You have to make up sentences. Work in pairs.
b) Read the sentences
c) Write down them in your copybooks.
6. Фізкультхвилинка “Head and Shoulders”
7. Говоріння
a) Rhyme ( “English with Smiley2”)
Listen to the rhyme and be ready to tell about animals.
b) Listen to me. This is a… (зразок учителя)
с) Who wants to tell me about animals? (розповіді учнів)
ІІI. Підведення підсумків
We did a lot of tasks today at the lesson. We worked very hard and nice. Your marks are…
Open your daybooks, write down your hometask. Ex.1, p.102.