урок з англійської мови"Українськи страви"

Про матеріал
розробка уроку з анг мови"Українськи страви" дуже цікавий та на допомогу вчителю з теми"Їжа"
Перегляд файлу

Тема уроку: Українські страви.

Мета

освітня:

  • ознайомити з новим лексичним матеріалом та активізувати його в мовленні;
  • вдосконалювати техніку читання;
  • повторити граматичний матеріал «Злічувані та незлічувані іменники»;
  • організувати монологічне мовлення учнів на матеріалі прослуханого/прочитаного;

розвиваюча:

  • розвивати пам'ять, здатність до здогадки, увагу;
  • стимулювати пізнавально-комунікативну мотивацію;
  • розвивати культуру усного мовлення;

виховна:

  • виховувати культуру спілкування;
  • підтримувати інтерес до вивчення англійської мови.

Обладнання:

українські і британські прапорці для об’єднання учнів в групи, картки із зображенням української, ноутбук, запис пісні-фізкультрозминки ‘I Can Eat a Lot’, запис пісні для фонетичної розминки ‘Ilike to eat apples and bananas’.

Тип уроку: урок-подорож, урок систематизації та узагальнення вивченого матеріалу.

Хід уроку

І. Початок уроку.

Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення

1. Привітання (1 хв.)

Т: Good morning! Nice to see you!

Ps: Nice to see you too!

2. Бесіда з черговими.

- Who is on duty today?

- Who is absent today?

- What day is it today?

- What date is it?

3. Фонетична зарядка (3 хв.)

T: Children, let’s warm our tongues a little and train some English sounds. We’ll sing a song “I like to eat apples and bananas”.

4. Повідомлення теми та мети уроку (1хв.)

Т: Today we are going to travel to Ukraine and learn about traditional Ukrainian food. We’ll learn what Ukrainian people usually eat, revise countable and uncountable nouns.

                                         

                                             

                                    ІІ. Основна частина.

  1. Уведення в іншомовну атмосферу

Повторення лексичного матеріалу - Vocabulary Warmer - Microphone (3 хв).

T: As we are travelling to Ukraine, we must pack our bags for this journey.

As for me, I pack my bag for Ukraine and in my bag I put…

apple and bread

What do you pack in your bag for Ukraine?

P 1. I pack my bag for Ukraine and in my bag I put apple, bread and cake

P 2. I pack my bag for Ukraine and in my bag I put apple, bread, cake and dessert

P 3. I pack my bag for Ukraine and in my bag I put apple, bread, cake, dessert and egg and so on.

T: And now dear children, let’s speak about your eating habits. Answer the questions.

What do you like to eat?

What don’t you like to eat?

What is your favourite drink?

Do you help your mother to cook?

Can you cook?

What dishes can you cook?

What do you usually have for breakfast?

What does Ann have for breakfast?

What traditional Ukrainian dishes do you know?

2. Listening of the reports. (Перевірка дом. завд.)

And now let’s check your hometask. You had to write the recipes of your favourite

Ukrainian dishes and some pupils prepaired the very interesting presentations.

3. Читання – Reading (9 хв.) PB ex.9 p.55

T: Complete the gaps with “some” or “any”. Read the dialogue and say what they can make:

-an egg and chips

-a ham omelette

-ham sandwiches?

PB ex.13 p.56

T: Read the dialogue between Vicky and Sam. Where are they? What time of the day is it?

Sam: What’s for breakfast?.

S: Cereal. Have we got any eggs?

V: No, sorry. Do you want a slice of bread?

S: Ok. Where`s the jam?

Vicky: Erm, we haven`t got any jam, but we`ve got some butter.

S: Great! Bread and butter for breakfast. Is the coffee ready?

Фізична та мовленнєва розминка Physical relaxation (2 хв.). (slide 8)

T: Pupils, you work very hard and it’s high time to relax a little bit and do some exercises and sing a song.

(Учні співають пісню ‘I can eat a lot’ і виконують дії).

4. Повторення граматичного матеріалу: злічувані та незлічувані іменники Grammar revision (5 хв.)

PB ex. 11 p. 55

T: Write “a”, “an” or “some”.

An egg                                                       a banana

Some meat                                                 some oil

An apple                                                    some chips

Some vegetables                                        a potato

PB ex.2 p.57

T: Our next stop is grammar spot. You’ll do exercise 2 page 57. Fill in the blanks with “much”, “many”, “is” or “are”.

Possible answers:

-How much salt do you need?

-How many packets of salt are you going to buy?

-How much sugar do you need for your cake?

-How many bottles of water are there in the fridge?

-There are cans of tuna fish on the table.

-There is fish in the freezer.

-There is chocolate in this ice cream.

.-There are bars of chocolate in my bag.

5. Усне монологічне мовлення – Speaking (9 хв.) ex.10 p.55

T: Work with your friend. Answer the questions and then check them with him/her. How well do you know your friend ?

-Does he/she eat meat?

-Is he/she a vegan?

-Does he/she like vegetables?

-Does he/she drink a glass of milk before going to bed?

-Does he/she skip meals?

-Does he/she eat many snacks?

T: And now we will visit a very famous restaurant.

 

        Waiter: Good morning, Mr/Mrs…..

Guest: Hello! Can I have the menu, please?

W:  Here it is, sir. What would you like for dinner?

G: I would like …………

W: Would you like something to drink?

G: I would like some juice/compote/tea/coffee….. Please, bring the bill!

W: Enjoy your meal! Here is the bill.

 

                          

 

                                       ІІІ. Заключна частина уроку

1. Домашнє завдання (1хв.)

T: Children, the lesson is coming to the end and now open your day-books and write down your home-task - Ex.2b, page.58.

2. Підведення підсумків уроку. Рефлексія. Виставлення оцінок за урок  (2хв.)

T: Today you’ve learned about some traditional Ukrainian food. Don’t you think the getting knowledge can help you in your real life? Your marks are …

 

 

 

 

docx
Додано
6 грудня 2020
Переглядів
451
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку