Розробка уроку з англійської мови у 4 класі за підручником О.Карп'юк
Тема: Похід за покупками.
Мета: Освітня: Повторити лексичні одиниці по темі (назви магазинів і товарів) та тренувати учнів у використанні ïх в усному мовленні. Вчити складати діалоги на задану ситуацію «В магазині» та користуватися ними на практиці.
Розвиваюча:Розвивати уміння сприймати і розуміти на слух англійську мову, формувати навички говоріння, письма, вміння працювати в парах, групах та самостійно. Розвивати пізнавальні здібності учнів (мислення, пам’ять, увагу).
Виховна: Прививати пізнавальний інтерес до вивчення англійської мови. Виховувати культуру спілкування, любов та повагу до своїх матусь, вчити ввічливості та уважності при покупці товару.
Тип: Закріплення знань, умінь, навичок.
Обладнання: Мультимедійний проектор, ноутбук, екран, презентація « Магазини», опорна таблиця « I think…», плакат з кросвордом, картки для самостійної роботи, картки з фразами покупця і продавця, картки із зображенням різних товарів.
Методичні прийоми: Віршована мотивація, створення ситуацій позитивного емоційного настрою, рольова гра «В магазині», релаксаційні паузи.
Хід уроку
І. Організація учнів до уроку. (5хв.)
1. Привітання.
T: - Good morning, pupils! Ps: - Good morning, teacher! T: - How are you today? I am fine. And you? Ps: - We are fine, thank you. T: - Sit down, please.
2. Повідомлення теми, мети уроку. Мотивація навчальноï діяльності учнів.
T: - Today’s lesson I want to start with a poem.
Shopping
A bear and a bunny
Have much money.
They go to the shop
For carrots and honey.
When the bear and the bunny
Ask for some carrots and honey,
The man in the shop says,
«Where is your money?»
How strange and funny
They really have money-
And that’s how they buy
Their carrots and honey.
T: - Do you go shopping?
-What do you usually buy?
Today we will have an opportunity to do shopping. The theme of our lesson is « Going shopping». I want you to:
- improve your English;
- learn to sell and buy things;
- have fun.
Look at the task of our lesson and say, «What do you want from our lesson?»
Ps: – I want to…
ІІ. Основна частина. (25 хв.)
1.Актуалізація опорних знань учнів.
а) Повторення ЛО по темі. Усна бесіда. Робота з презентацією.
T: - But, first, let’s refresh in memory words on this topic the names of shops and different goods. Look at the blackboard, read the word on it and answer my questions.
1 слайд
|
-What can we buy at the baker’s?
2 слайд
-What do they sell at the newsagent’s?
3 слайд
-Can we buy medicines at the bucher’s?
4 слайд
-What things can we buy at the chemist’s?
5 слайд
-What products do they sell at the dairy?
6 слайд
-Can we buy oranges and bananas at the greengrocery?
-What other fruit and vegetables can we buy there?
So, we can buy different things at the different shops.
b) Вправа на аудіювання з опорною таблицею: «I think…»Guess «What shop is it?»
I think …
|
T: - There are lots of waterproof boots, sandals, flip-flops, slippers around me. What shop is it? (Ps: I think it is shoe shop)
T: - I’m looking at bottles of oil, flour, pasta, rice. (Ps: I think it is grocer’s)
T: - They sell pens, pencils, magazines, newspapers. (Ps: I think it is newsagent’s)
T: - I can buy buns, rolls, pies, bread here. (Ps: I think it is baker’s)
c) Гра «Знайди зайве слово»
T: - You have got cards with sentences on your desks. Read sentences and find the mistake. Be ready to explain your choice.
Картка для самостійноï роботи.
1.They sell pens, pencils, medicines, newspapers, postcards at the newsagent’s. (medicines) 1.They sell pens, pencils, medicines, newspapers, postcards at the newsagent’s. (medicines) 2.Milk, cheese, meat and butter are dairy products.(meat) 3. Mum usually buys bread,buns,tomatoes and cakes at the bakery.( tomatoes) 4. At the greengrocery we can buy potatoes, carrots, cucumbers, magazines and lemons. ( magazines)
|
2. Введення в ігрову ситуацію.
T: - Now tell me, please
-Do you help your mothers?
- Do you usually help your mother or only in her birthday?
Let’s imagine, that your mothers have birthday today. And you are going to help them and make a surprise for them. Let’s make a cake and some salad, buy a nice postcard and flowers to greet our mothers. But, before we should make a shopping list.
-What things do we need?
3. Розгадування кросворду. Складання списку покупок.
- Look at the grid and find words in it, circle them.
(Діти виходять до дошки по черзі, обводять. Всі учні записують список покупок).
C |
S |
T |
N |
T |
Z |
K |
A |
Z |
P |
Q |
F |
L |
O |
U |
R |
E |
S |
C |
U |
C |
U |
M |
B |
E |
R |
S |
E |
S |
U |
G |
A |
R |
G |
Y |
F |
S |
P |
O |
S |
T |
C |
A |
R |
D |
T |
Y |
F |
L |
O |
W |
E |
R |
S |
E |
G |
K |
X |
E |
G |
G |
S |
L |
G |
J |
H |
E |
S |
R |
Q |
M |
A |
Shopping list 1. Tomatoes 2. Cucumbers 3. A pack of flour 4. 10 eggs 5. A pack of sugar 6. A postcard 7. Flowers
|
T: - The shopping list is ready. We can go shopping.
Фізкультхвилинка.
Stand up and look around
Shake your head and turn around
Stamp your feet upon the ground
Stamp, stamp, stamp, stamp
Clap your hands, clap-clap and then sit down
Stand up and look around
Make a bow and turn around
4. Складання діалогів на задану ситуацію «В магазині»
а) Підготовчий етап. Робота в групах.
T: - Who sells goods in the shop? (Shop assistant does)
-Who buys different things (Customer does)
Let’s play. You have cards with phrases on your desks. Read and guess who says it: a shop assistant or a customer?
(Діти читають по черзі і визначають).
- Who are you? (I am a …)
Place your card to this column.
(На дошці дві колонки з назвами. Діти розподіляють фрази до відповідної групи).
Shop Assistant
|
|
Customer
|
1. Can I help you..? 1. Have you got any..?
2. We have got fresh … in our shop 2. I would like … , please
3. There is/are cheap … in our shop 3. I want to buy … , please
4. It is / They are … 4. How much is it / are they?
5. Have a look at … 5. Give me … , please
6. Here you are. Anything else? 6. No, thanks.
b) Хорова робота.
Let’s read these phrases all together.
c) Складання діалогу – зразку.
(Вчитель – продавець, а учні - покупці).
d) Складання власних діалогів. Оцінювання учнів. Робота в парах.
T: - Each pair will sell and buy one thing or product from our shopping list. I’ll give you cards. Don’t forget to be polite. Use phrases from the blackboard. (3-4 phrases from each side).
(Учні отримують картки з зображенням товарів та ціною на товар. Більш слабі учні мають на зворотному боці карток початки реплік продавця і покупця).
T: - Time is up. Stop talking. Let’s act out your dialogues.
(Діти виходять до дошки, розповідають діалоги і прикріплюють до дошки свої картки із зображеннями товару.)
2£ |
4£ |
3,50£ |
5£ |
6£ |
1£ |
3£ |
III Заключна частина (5 хв.)
1. Домашнє завдання. Make up a dialogue.
2. Підведення підсумків.
Now, look at the blackboard, please.
- What things did we buy?
- What dishes can we make now?
- Did you learn to sell things?
- Did you learn to buy?
- Did you practice English?
- What phrases can we use when we are a shop assistant?
- What phrases can we use when we are a customer?
T: - The lesson is over. Good bye, pupils. You may be free.
Ps: - Good bye, teacher.