Урок з астрономії
Практична робота з контурною картою
(де ховається місячний заяць?)
Особливості рухуМісяця:
Фаза Місяця – освітлена частина
місячного диска, яка спостерігається з Землі
Тестові завдання
Тема уроку: Інтегрований урок астрономія + література + живопис «Місяць – супутник Землі» (11 клас)
«В будь – який області людського знання існує безодня поезії»
К. Паустовський
Мета уроку:
Сформувати уявлення учнів про Місяць як супутник Землі,закріпити і поглибити знання учнів з теми шляхом поєднання наукових фактів та єстетичних вражень;
Розвивати інтерес учнів до фізики шляхом створення яскравих емоційни хвражень; розвивати вміння спостерігати та узагальнювати, формувати вміння і навички самоперевірки знань і вмінь,
Виховувати всебічне сприйняття навколишнього світу, бережливе ставлення до природи та художній смак
Тип уроку. Урок вивчення нового матеріалу
Обладнання: мультимедійний проектор з комп’ютерною презентацією, телурій; глобус Місяця; зошити одного уроку; смартфони для онлайн – тестування.
Зміст етапів уроку
№ |
Етапи уроку |
Час(хв) |
Прийоми та методи роботи з класом |
I |
Повідомлення теми та мети уроку. Мотивація навчальної діяльності учнів. |
1 |
Постановка завдання та мети уроку.Інструктивний метод. |
II |
Викладання нового матеріалу. |
20 |
Пояснювально-ілюстративний метод Практична робота І з контурною картою Місяця. Практична робота ІІ«ФазиМісяця». |
IІІ |
Закріплення нового матеріалу шляхом розв’язання якісних та розрахункових завдань |
20 |
Проблемно-пошуковий метод Розв’язування задачі біля дошки. Закріплення та систематизація знань на основі розв’язування проблемних завдань з використанням міжпредметних зв’язків (література, живопис, музика) |
ІV |
Підведення підсумків уроку. |
3 |
Онлайн – тестування |
V |
Домашнє завдання. |
1 |
Пояснення, інструктаж учителя |
Хід уроку
План викладання теми на дошці зображено у вигляді фаз Місяця:
І. Повідомлення теми та мети уроку( ► 1 )
( Звучить «Місячна соната» Л.Бетховена)
Вчитель: Всі ви чули цей прекрасний твір. Якому астрономічному обєкту він присвячений? , Як ви вважаєте,чому ж в усі часи наш супутник надихав як вчених так і митців? Спробуємо відповісти на це питання на нашому уроці.
ІІ. Викладання нового матеріалу
1.Загальна Характеристика ( ►2 )
Вчитель повідомляє основні харавктеристики Місяця, учні стисло записують їх у зошитах:
2.Поверхня Місяця ( ► 3-5)
Розповідь вчителя про будову поверхні Місяця:місячні моря, кратери, гори.
Цікаві факти:
Учитель: Ачи знаєте ви, що на Місяці «ховається заяц»? Місячний заєць у фольклорі різних народів світу, - заєць, який живе на Місяці. Це уявлення виникло в результаті зорової ілюзії — темні плями на поверхні Місяця сприймалися як обриси зайця на місячному диску. Визначимо, які об'єкти його утворюють.
Практичне завдання І.Робота з контурною картою Місяця.
Використовуючи карту Місяця, знайдіть і підпишіть такі об'єкти: моря (Криз, Достатку, Хмар, Спокою), гірські хребти (Альпи, Кавказ), кратери (Архімед, Аристотель)
3.Рух Місяця(► 6)
4.Фази Місяця( ► 7-9 )
Учитель: Перед вівченням наступнї характеристики Місяця, пропоную вам переглянути сцену освідчення у коханні з фільму «Ромео та Джульєтта» (Відео)
Ромео
Синьйоро, місяцем отим клянуся,
що облямовує срібло́м верхівлі...
Джульєтта
О не клянися місяцем несталим,
що міниться дванадцять раз на рік,
щоб не мінилось так твоє кохання.
Ромео
Чим же клястися?
Джульєтта
Не клянися зовсім…
Питання: чому Джульєтта не хоче, щоб Ромео клявся у своєму коханні Місяцем?
Обертання Місяця навколо Землі є причиною постійної зміни видимості його освітленої частини. Видиму із Землі освітлену частину диска Місяця називають фазою Місяця. Є чотири фази: новий місяць (молодик, або новомісяччя), перша чверть, повний місяць (повня) і третя чверть.
Питання:Як визначити: старий чи молодий Місяць на небі? (Серп молодого місяця схожий на частину літери «Р», тобто «той,що росте», а серп старого – на літеру «С» ).
Практичне завдання ІІ Визначити та підписати за малюнками у зошиті відповідні фази Місяця
5.Сонячні тамісячнізатемнення( ► 10 )
Учитель:Наслідком прямолінійного поширення світла є такі явищаяк сонячне затемнення Місяцем та місячне затемнення Землею. Затемнення Сонця відбуваються тоді, коли місячна тінь проходить по поверхні Землі. Затемнення Сонця відбуваються лише у новомісяччя, тобто тоді, коли Місяць перебуває між Землею і Сонцем. (Учні пояснюють схеми)
6.Вплив Місяцяна Землю( ► 11 )
Учитель:Гравітаційні сили між Землею і Місяцем створюють таке цікаве явище, як морські припливи та відпливи.Амплітуда морських припливів залежить від рельєфу дна, характеру берегової лінії та ін. Найвищі припливи спостерігаються в затоці Фанді, що в Канаді, їхня максимальна висота 16,6 м
(Відео: Припливи на острові Мон- Сен- Мішель у Франції.)
7.Дослідження Місяця( ► 12-13 )
(Можна подати як захист учнівського міні-проекту)
ІІІ. Закріплення нового матеріалу
1.Місяць у творах живопису( ► 14-17 )
Завдання: переглянути відомі картини та визначити, в яякій фазі на них зображено Місяць.
2.Поетичний задачник.
Місяць – найближчий до нас астрономічний об’єкт, який захоплює та вражає і вчених, і поетів, і філософів…
(Відео:Дж.Мраз «Бела Луна» - музичний уривок.)
● «Океан Бур», «Море Спокою» - чи дійсно вони є на Місяці? (В місячних морях нема води, це темні впадини на його поверхні)
Только выше все всплывает
Месяц золотой,
Только стадо обегает
Пес сторожевой.
Редко, редко кочевая тучка
Бросит тень,
Неподвижная, немая ночь светла,
Как день. А.Фет
● В який фазі повинен бути Місяць щоб «ніч була світла, як день»? Чи взагалі це можливо?
Ми часто дивимся на Місяць. А що як і з Місяця хтось дивиться на нас? У пісні є таки рядки:
А на Луне, на Луне – на голубом валуне
Лунные люди смотрят, глаз не сводят,
Как над Луной, над Луной шар голубой, шар земной,
Очень красиво всходит и заходит.
Ю. Кім
● Чи дійсно з Місяця можна спостерігати як Земля сходить та заходить?(Оскільки Місяць завжди повернутий до Землі однією стороною, то на більшій частині його видимої півкулі Земля видна постійно і ніколи не заходить)
Поет Сергій Єсєнін, звертаючись до дівчини з міста Баку, писав:
Шаганэ ты моя, Шаганэ,
Потому, что я с севера, что ли,
Что луна там огромней в сто раз,
Как бы ни был красив Шираз,
Он не лучше рязанских раздолий.
Потому, что я с севера, что ли.
● Чи дійсно на півночі Місяць виглядає меншим, ніж на півдні? (Розміри Місяця не змінюються, але максимальну висоту над горизонтом Місяць має взимку, мінімальну – влітку, тому і здається ближчим.)
3.Перевірка засвоєних знань.
1) Задача. Чи можна побачити з Землі Море Нектарунеозброєним оком, якщо його середній діаметр – близько 340 км? Відповідь обґрунтуйте, беручи до уваги, що роздільна здатність ока α = 1'.
Дано: Розв'язання
Мінімальний розмір об´єкта d визначимо за формулою
D = 300 км d = S ·sinα
5
S = 384 000 км d = 3,84 · 10 · sin 1´ 112 км
α = 1 '
d - ?
Відповідь: так як D > d, то Море Нектару можна побачити неозброєним оком.
2) Онлайн – тестування.
За допомогою смартфонів
або за посиланням: https://learningapps.org/display?v=p4w5uigk319
Зразок тестових завдань
а) Місяць б) Сонце в) Меркурій
а) жодного б) один в) два
а) у 4 рази більша, ніж на Землі
б) у 6 разів менша, ніж на Землі
в) така ж сама, як на Землі
а) 50% б) 60% в) 100%
а) повні б) серпа в) першої чверті
а) б) в)
а) Місяць не обертається навколо Землі
б) Місяць не обертається навколо своєї вісі
в) період обертання Місяця навколо вісі дорівнює періоду його обертання навколо Землі
а) між Землею та Сонцем
б) за Землею
в) за Сонцем
9. Скільки часу триває день на Місяці?
а) 12 годин б) 27 земних діб в) 15 земних діб
ІV. Підведення підсумків уроку. Домашнє завдання.
Дякую за урок!
Список використаної літератури та електронних ресурсів