Розробка уроку з теми "Покриви тіла тварин" до підручника з біології для 7 класу за новою програмою, автори Остапченко Л.І
Тема. Покриви тіла тварин
Мета уроку: ознайомити з видами покривів у різних тварин, розкрити їх значення;
формувати навички виконання завдань за інструкцією; розвивати вміння доводити власну думку, аналітичне мислення, робити висновки; формувати шанобливе ставлення до будь-яких тварин, любов до природи.
Матеріали та обладнання: луска риб, пір'я птахів, шерсть ссавців, роги, фото й таблиці із зображеннями безхребетних та хребетних тварин, м'яч.
Основні поняття: кутикула, шкіра, похідні шкіри, луска, слиз, пір'я, шерсть, волосся, кігті, нігті, роги, копита, дзьоби, щитки, молочні, сальні, потові, пахучі залози.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
№ |
Етап уроку |
Прийоми діяльності і методи роботи вчителя |
Діяльність учнів |
Час |
1 |
Організаційний момент |
Привітання, підготовка робочого місця, відмічання відсутніх. |
Готують робоче місце до уроку. |
1хв |
2 |
Перевірка д.з. |
Перевірка правильності розв’язання кросворду. Роз’яснює незрозумілі питання. |
Відповідають по черзі. |
5 хв |
3 |
Актуалізація опорних знань з опорою на чуттєвий досвід учнів |
Питання для бесіди: 2. Як називається зовнішній шар клітин в кишковопорожнинних? 3. Чи однакові покриви тіла в усіх тварин? Від чого це залежить?
|
Відповідають на питання. |
2хв
|
4 |
Мотивація навчальної діяльності |
(«Проблемне питання») Що буде з організмом, якщо він втратить свої покриви? |
Відповідають на питання. Роблять висновок, що покриви необхідні. |
1хв |
5 |
Запис теми і мети на дошці |
Вчитель оголошує тему уроку. Разом з учнями формулюють мету уроку. |
Записують тему уроку в зошиті. Допомагають вчителю сформувати мету уроку. |
1хв |
6 |
Вивчення та осмислення нового матеріалу
|
1. Функції покривів Функції покривів
Основні Додаткові - захисна (механічний, - видільна від зневоднення) - дихальна - бар’єрна - опорно-рухова - терморегуляційна - рецепторна - сигнальна |
Складають в зошитах схему
|
2хв
|
2. Покриви безхребетних тварин.
1) кишковопорожнинні 3) членистоногі 4) молюски |
Опрацьовують матеріал підручника, за допомогою вчителя складають короткий конспект.
|
8хв |
||
3. Покриви хреберних тварин. Вчитель ділить клас на 5 груп, видає кожній групі листок з завданням, інструктує щодо виконання роботи. Допомагає учням скласти конспект. |
Групи обирають капітана та писаря. Виконують завдання на аркушах. |
10хв |
||
7 |
Закріплення |
Лабораторне дослідження. На с. 151 |
Виконують роботу в зошитах, роблять висновки. |
10хв |
8 |
Контрольно-коригувальний |
Вправа «Пошта». Вчитель інструктує учнів щодо виконання роботи.
|
Учні розподіляють приклади покривів тіла в дві скриньки:
А) Безхребетні |
3хв |
9 |
Підбиття підсумків |
Питання до учнів: |
Учні відповідають на запитання, роблять підсумки уроку. |
1хв |
10 |
Інструктаж з виконання д.з. |
Опрацювати §35 підручника; пит.1-4. |
Записують домашнє завдання в щоденник. |
1хв |