Тема уроку: Розмноження та розвиток птахів
Мета уроку:
Освітньо-пізнавальна: розкрити особливості розмноження та розвитку птахів, ознайомити з будовою яйця птаха, показати ознаки вищої організації тахів у порівнянні з плазунами.
Розвивальна: розвивати в учнів пізнавальний інтерес, вміння порівнювати і зіставляти.
Виховна: виховувати в учнів дбайливе ставлення до птахів ( не зганяти птахів з гнізд, не шуміти в період висиджування та вигодовування птахів).
Розвиток компетентностей: учні мають високі навчальні досягнення, вміють оперувати знаннями, здатні до рефлексії, створюють різні типи повідомлень, апробовують і застосовують функціональну грамотність та відповідні усвідомлені вміння.
Обладнання та матеріали: таблиці, зоологічні малюнки, додаткова література, сирі яйця курки.
Форми і методи роботи: розповідь, бесіда, самостійна робота, робота в парах, групова робота, рольова гра, розв’язання пізнавальних завдань.
Тип уроку: Застосування знань, умінь і навичок.
ХІД УРОКУ:
І. Організаційний момент:
1. Привітання
2. З’ясування емоційної готовності до уроку (обмін компліментами).
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів (конкурсна гра):
Клас ділиться на команди (групи)
Вчитель задає ряд питань одній команді, потім іншій. На конкурс відводиться 10-12 хв.
Запитання першій команді:
1. Хто народжується двічі?
(птах: спочатку яйце, потім – пташеня)
2. Яку функцію виконує хвіст?
(гальма, корма)
3. Які є типи польоту?
(плануючий, махальний)
4. Чи всі птахи захищають пір'я жиром?
(ні – чапля, бугай, папуга та інші)
5. Який подібний орган є у птахів і риб?
(дихальні мішки у птахів, плавальний міхур у риб)
6. Яке серце у птахів?
(чотирикамерне, велике)
7. Яка температура тіла у птахів?
(стала, середня 42,5 С)
8. Чи є у птахів нюх?
(є , але досить слабкий)
9. Чи є у птахів зуби?
(зубів немає)
10. Чому птахи навіть під час тривалого польоту не задихаються? (подвійне дихання)
Запитання другій команді:
1. Як називається наука про птахів?
(орнітологія)
2. Що є лише у птахів?
(пір'я)
3. З якої речовини складається пір'я?
(з рогової речовини)
4. Яких залоз немає у шкірі птахів?
(сальних та потових)
5. Навіщо птахам висока температура тіла?
(для польоту, щоб прискорити обмін речовин)
6. Який орган птаха носить назву обов'язкової складової частини пароплава, човна і в яких птахів його немає?
(кіль – кістка на грудях, завдяки якій птах літає. Ті птахи, в яких немає кіля – літати не можуть)
7. Чи існує “пташине молоко”?
(існує у голубів, пінгвінів. Це білкова піниста маса, яка використовується для вигодовування пташенят)
8. Чому дихання птахів називається “подвійним”?
(газообмін відбувається і при вдиху, і при видиху)
9. Який зір у птахів?
(монокулярний)
10. Що ви знаєте про такий орган як тільця дотику?
(це своєрідні індикатори дотиків, які допомагають птахам швидко знаходити і видобувати личинку з грунту, з-під кори дерев)
Підведення підсумків.
ІІІ. Мотивація начальної діяльності:
– Уявіть собі на хвилину, що в наших садах, парках, лісах і гаях зникли птахи, не чути їхнього співу і веселого щебетання. Такий ліс, парк чи сад став би глухим та сумним. Щоб цього не сталося, птахам необхідно відтворювати собі подібних, тобто розмножуватися.
ІV. Повідомлення теми і мети уроку.
V. Вивчення нового матеріалу:
1. Шлюбна поведінка птахів(рольова гра).
Запитання до учнів:
– Чому у самців птахів забарвлення яскравіше ніж у самок?
– Навіщо птахам забарвлення взагалі?
Розповідь «орнітолога» про складну поведінку птахів під час розмноження.
2. Влаштування гнізд(бесіда).
Запитання до учнів:
– Навіщо птахам гнізда?
– Де птахи влаштовують гнізда?
– Гнізда яких птахів ви бачили? Опишіть їх.
– Чи всі птахи влаштовують гнізда?
Відповіді учнів доповнює та коригує учитель.
3. Будова яєць птахів ( робота в парах).
Дане питання розглядається шляхом самостійних спостережень.
На кожному столі стоїть чашка Петрі з яйцем без шкаралупи і лежить шкаралупа.
Завдання:
1. Знайти підшкаралупову оболонку, повітряну камеру. Яке їхнє значення?
2. Знайти на випущеному у чашку Петрі яйці білок, жовток, канатики. Знайти зародковий диск.
3. Розкрити значення кожної із складових яйця і заповнити таблицю “Будова яйця”
Складові частини яйця
Значення
Зародковий диск
Жовток
Білок (білкова оболонка)
Повітряна камера
Підшкаралупна оболонка
Шкаратупа
4. Інкубація яєць ( рольова гра):
Повідомлення «зоотехніка» про сучасні методи інкубування яєць.
5. Птахи виводкові та нагніздні (розв’язання проблемних завдань):
1. З'ясувати відмінності між виводковими та нагніздними птахами?
2. Чому у більшості нагніздних птахів кількість яєць у кладці менша, ніж у виводкових?
3. Чому гнізда у нагніздних птахів, як правило, краще збудовані, ніж виводкові?
6. Турбота про потомство(бесіда):
Запитання до учнів:
1. Використовуючи свої спостереження розкажіть, як птахи турбуються про потомство ( відповіді учнів доповнює вчитель)
2. Як необхідно поводитись у природі під час розмноження птахів.
VІ. Закріплення вивченого матеріалу (метод «Мікрофон»):
1. У чому подібність і відмінність у розмноженні птахів та плазунів?
2. Наведіть відомі вам із практики приклади виводкових та нагніздних пташенят.
3. Поясніть, чому в синиць, сов, берегової ластівки яйця білі, в жайворонка – сіруваті, плямисті, а в зозулі – різноманітні за забарвленням.
VІІ. Підсумок уроку:
1. Вчитель оцінює роботу команд і окремих учнів.
2. Усно продовжіть висловлювання : « Сьогодні на уроці я …».
VІІІ. Домашнє завдання:
Опрацювати § 44 підручника і додаткову літературу із серії “Життя тварин”.
Робота в групах.
Завдання першій групі: підготувати повідомлення про осілих птахів;
Завдання другій групі: підготувати повідомлення про кочових птахів;
Завдання третій групі: підготувати повідомлення про перелітних птахів;
Індивідуальне завдання.
Підготувати інформацію про міграції птахів.