Урок з біології на тему: "Загальна характеристика хребетних тварин. Риби: будова, спосіб життя" (7 клас)

Про матеріал

Мета уроку: ознайомити із загальною характеристикою підтипу Хребетні; розкрити особливості зовнішньої будови та життєдіяльності представників надкласу Риби у зв'язку з умовами життя; розвивати логічне мислення, пам'ять, спостережливість, увагу, емоції, уяву, вміння самостійно працювати з матеріалом підручника за опорними схемами до уроку; вчити порівнювати й робити висновки; виховувати бережливе ставлення до тваринного світу, до організмів, що оточують нас у повсякденному житті.

Перегляд файлу

Дата: _____________

Тема:

 Загальна характеристика хребетних тварин.

Риби: будова, спосіб життя

Мета:

Освітня:

ознайомити із загальною характеристикою підтипу Хребетні; розкрити особливості зовнішньої будови та життєдіяльність представників надкласу Риби у зв’язку з умовами життя

Розвиваюча:

розвивати логічне мислення, пам’ять, спостережливість, увагу, емоції, уяву, вміння працювати з опорними схемами; вчити порівнювати й робити висновки

Виховна:

виховувати бережливе ставлення до тваринного світу,  до організмів, що оточують нас у повсякденному житті

Обладнання та матеріали:

  проектор, екран, ноутбук, опорні схеми до уроку

Тип уроку: вивчення нового матеріалу

Базові поняття та терміни:

тип Хордові, хорда, нервова трубка, зяброві щілини, обтічна форма тіла, зяброві кришки, бічна лінія, клоака, нерест

План уроку

 

Етап

Час

Форми і методи діяльності учителя

Результати

Мета

Організаційний

2 хв.

Привітання класу, «Створення позитивної психологічної атмосфери»

Створення позитивної психологічної  атмосфери, яка сприяє цілісному розвитку особистості, налаштування на активну роботу на уроці

Освітня

 

Актуалізація опорних знань та чуттєвого досвіду учнів

4 хв.

Бесіда

 

Повторення основних понять

Освітня

Розвиваюча

Мотивація навчальної діяльності учнів.

Оголошення теми та мети уроку

3 хв.

«Дивуй»

Формування в учнів мотиваційного поля, аналітичного мислення

Освітня,

Розвиваюча

Вивчення нового матеріалу

 

20 хв.

 

 

Розповідь вчителя з елементами бесіди

Ефективне засвоєння нового матеріалу, розвиток пізнавальних інтересів, уміння аналізувати, робити висновки.

 

Освітня,

Розвиваюча

Виховна

Узагальнення та систематизація знань

 

 

10 хв.

 

 

 

 

Робота в парах

(самостійна робота учнів з підручником за опорною схемою до уроку)

Закріплення вивченого матеріалу

 

Освітня

Виховна

Розвиваюча

Підведення підсумків уроку. Оцінювання

4 хв.

 «Мікрофон»,

 «Лист самоконтролю»

 

Усвідомлення учнями власного рівня знань, заохочення навчальної діяльності учнів

Освітня

Виховна

Повідомлення та пояснення домашнього завдання

2 хв.

Робота з матеріалом параграфа, запитання та завдання різних рівнів складності

 

Розвиток творчих здібностей учнів на уроці біології

Освітня

Розвиваюча

 

 

Хід уроку

І. Організаційний етап

Слайд 1: 

 «Створення позитивної психологічної атмосфери»

Учитель:

Доброго дня, діти! Я і ви разом як та рослина, яка має гарні квіти й листя. А чи можуть ці органи існувати окремо? Ні! Так і вчитель без учня не існує, і навпаки. Тому ми зараз об’єднаємо свої зусилля для вивчення нового матеріалу. Я розраховую на вашу активну роботу і сподіваюся, що дух партнерства допоможе нам у цьому.

ІІ. Актуалізація опорних знань та чуттєвого досвіду учнів

Учитель:

Який великий і різноманітний світ живих організмів. Давайте пригадаємо:

  • Яка наука вивчає різноманітність живих організмів і класифікує їх (класифікувати – визначити місце організмів в системі органічного світу)? – систематика;
  • Хто є батьком систематики? (К. Лінней);
  • Скільки царств виділяють в системі органічного світу? (5). Згадаємо їх …
  • Яка найвища одиниця систематики? (імперія);
  • Які імперії виділяють в живій природі? (Клітинні та Неклітинні);
  • До Неклітинних форм життя відносять … (віруси – одне царство);
  • Імперія Клітинні обєднує в себе два надцарства: … (Прокаріоти та Еукаріоти);
  • До Надцарства Прокаріоти належить одне єдине царство - … (Дроб’янки: відділи Бактерії та Ціанобактерії);
  • Залишилось ще три царства… Які? (надцарство Еукаріоти обєднує три царства: Рослини, Тварини, Гриби)

Повторити обє днання організмів в 5 царств на прикладі долоні.

Слайд 2:

Учитель:

  • Яке царство ми вивчаємо в цьому році? (Тварини);
  • Які типи тварин ми вже з вами вивчили?

 (діти відповідають, вчитель виводить схему на дошці)

Царство Тварини

 

Підцарство Одноклітинні Тип Губки Підцарство Багатоклітинні

  • Тип Кишковопорожнинні
  • Тип Плоскі черви
  • Тип Круглі черви
  • Тип Кільчасті черви
  • Тип Молюски
  • Тип Членистоногі
  • Тип Хордові

 

  • Підцарство Одноклітинні (амеба звичайна, евглена зелена, інфузорія-туфелька)
  • Чим особливий тип Губки? (несправжні багатоклітинні організми – не має справжньої диференціації клітин – одні клітини здатні перероджуватися на інші)
  • Підцарство Багатоклітинні: … Безхребетні
  • Тип Хордові. А цей тип є для вас невідомим. Сьогодні ми і почнемо вивчати цей тип – останній для вивчення в системі живої природи; найбільш високоорганізований в порівнянні з вивченими типами.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів

Слайд 3: 

«Дивуй»

Учитель:

 А з яких, організмів ми почнемо вивчати тип Хордові, про це ми зараз дізнаємося. Зверніть увагу на цю скриньку і спробуйте за моїми підказками відгадати що в ній?

  • ці тварини виведені уперше в Китаї і надійно приховувалися за стінам замків китайських імператорів;
  • у гарних умовах утримання вони можуть жити до 50 років;
  • казковий персонаж, який виконує різні бажання.

 золота рибка

Як ви вважаєте, про що буде йти мова на нашому уроці? Так, про риб. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Слайд 4: 

Учитель:

Риби

Є різні риби у воді: товсті, тоненькі і худі,

дрібненькі риби-малюки, а є й великі – от такі!

Є войовничі – із мечами,

є з довжелезними хвостами,

є рибки срібні й золоті,

є дуже мудрі, є й пусті...

Живуть вони в річках і в морі,

і все беруться до розмов,

але ніколи не говорять,

немов своїх не знають мов.

Набравши в ротики води, вони мовчать.

Мовчать завжди: в воді не можна говорити,

тож риби мовчки мусять жити.

Про риб багато знаємо ми,

І в той же час так мало;

І треба всім: і вам, і нам,

Щоб їх побільше стало!  

Леонід Полтава

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Слайд 5: 

Учитель:

На вивчення риб, відводиться 2 уроки. Отже, тема нашого першого уроку … (вчитель виводить тему на екран, разом з учнями формулює мету уроку).

 

Отже:

Все нове на кожнім кроці

Ви ще зовсім молоді.

Почувайтесь на уроці

Ніби риби у воді.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

IV. Вивчення нового матеріалу

1. Загальна характеристика типу Хребетні

Слайд 6:

Пояснення  вчителя, складання опорного конспекту 

 Ви знаєте, що всіх тварин поділяють на безхребетних та хребетних. Всі вивчені до сьогодні організми належать до безхребетних тварин.

 

Тип Хордові

 

Підтип Безчерепні     Підтип Черепні або Хребетні

  • Клас Головохордові               

  Надклас Риби Надклас Чотириногі

                   -  Клас Хрящові Риби             -   Клас Земноводні (Амфібії)

                                 - Клас Кісткові  Риби         -   Клас Плазуни (Рептилії)

                                                                         -  Клас Птахи

                                                                        -  Клас Ссавці (Звірі)

 Найпримітивнішу будову серед хордових, мають представники підтипу Безчерепні. Це примітивні морські хордові тварини, які утворюють єдиний клас Головохордові. Ланцетник європейський – трапляється в Чорному морі. Він має всі необхідні ознаки хордових, крім наявності черепа. Хорда у нього не перетворюється на скелет, а зберігається протягом життя. Має ознаки як хордових організмів, так і уявляєте собі – кільчастих червів: сегментована будова мзів, видільна система у вигляді трубочок.

 Хордові тварини нараховують понад 41 000 видів – це всього 3% від загальної кількості тварин планети. Вони живуть в усіх середовищах життя.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Слайд 7:

Основні ознаки хребетних тварин:

- двобічносиметричні організми;

- тришарові організми – на зародковому етапі, організми мають три зародкові шари, з яких потім утворюються всі тканини та органи;

- наявність хорди – внутрішнього осьового скелету (у більшості тварин вона в дорослому віці замінюється на хребет (хрящовий або кістковий) і лише у небагатьох форм залишається протягом життя (осетрові риби);

- хребет складається з окремих сегментів – хребців; мають скелет голови – череп;

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

- наявність нервова трубка → ЦНС (головний та спинний мозок), що розміщена в зародковому етапі над хордою на спинному боці тіла;

- під хордою знаходиться травна трубка, яка починається ротовим отвором і закінчується анальним → диференційований кишечник ;

! клоака – розширена частина заднього відділу кишечнику, яка обєднує три системи органів: травну, видільну та статеву – відкриваються протоки видільної та статевої систем)

- наявність зябрових щілин у глотці (зародковий етап розвитку) → зябра, легені.

Висновок:

  •      для всіх хребетних тварин характерні наступні системи органів: опорно-рухова, травна, видільна, дихальна, кровоносна, імунна, статева, органи чуття;
  •      всі вони об’єднуючись, формують цілісний організм, що працює узгоджено завдяки нервовій та гуморальній регуляції.

2. Риби: зовнішня будова, спосіб життя

Слайд 8:

Учитель: 

 Спираючись на власні знання та досвід, давайте разом з вами спробуємо розібратися в другому пункті нашого уроку: зовнішня будова, спосіб життя риб … на прикладі окуня річкового.

Бесіда:

  1. Чому Риби належать до Хребетних або Черепних? (мають хребет і череп).
  2. Де живуть риби? (у водному середовищі).
  3. Яка форма тіла? Чому? (обтічна, у хрящових торпедоподібна).
  4. З яких відділів складається тіло риб?(голова, тулуб, хвіст).
  5. Чим покрите тіло риб? (лускою).
  6. Яке значення луски? (захист від механічних ушкоджень).
  7. Шкіра має залози, що виділяють слиз. Як ви гадаєте, яка функція слизу? Пригадайте в яких ще вивчених організмів шкірні покриви виділяють слиз і значення його (дощовий черв’як, черевоногі молюски) … (зменшує тертя, захищає від проникнення хвороботворних організмів).
  8. Розглянемо забарвлення окуня. Спинний бік темний, черевний – світлий. Чому? (темний спинний бік – непомітно на фоні води, світлий –зливається з водою, якщо дивитися знизу → маскування).
  9. Що розміщено на голові  риб?(пара ніздрів, ротовий отвір, обмежений щелепами, пара очей, зяброві кришки, які прикривають органи дихання).
  10. Риби дихають...(зябрами).
  11. Як рухаються риби у воді?(за допомогою плавців).
  12. Які виділяють плавці?(парні (грудні, черевні) й непарні(спинні, анальний, хвостовий)).
  13. Яку функцію виконують кожен з видів плавців? (хвостовий – головний орган руху → функція руля, грудні та черевні – підтримують стан рівноваги, анальний та спинні – розсікають воду, надають стійкості рибі у воді).
  14. Які органи чуття характерні для риб? (органи зору – очі; органи нюху – нюхові ямки, до яких ведуть ніздрі, бічна лінія – особливий орган чуття, що сприймає найменші коливання води; органи слуху – внутрішнє вух).
  15. Чому взимку, коли водойми вкриваються кригою, потрібно робити ополонки? (льодостав перешкоджає надходженню кисню з повітря до води, риба може задихнутися).
  16. Що таке нерест? (нерест – процес відкладання самками риб ікри з подальшим заплідненням її сім’яною рідиною самців).
  17. Підіб’ємо підсумок, які пристосування мають риби до існування у водному середовищі? (форма тіла, зябрами, плавці, луска, слиз).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

V. Узагальнення та систематизація знань

Слайд 9:

Робота в парах

Самостійна робота учнів з підручником

Завдання:

використовуючи отримані знання, матеріал підручника §16 (с.67-68), заповнити опорну схему до вивченого матеріалу (див. додаток до уроку).

 

 

 

 

Слайд 10:

Перевірка та коригування завдання.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

VІІ. Підсумок уроку

 «Мікрофон»

  • Яка мета була нашого уроку?
  • Що нового дізналися?
  • Чого навчилися?
  • Що сподобалось, що не сподобалось?
  • Чи досягнули ми мети уроку?

Слайд 12:

«Лист самоконтролю»

 Чи досяг я мети уроку?

  Так   Ні

 Я працював на уроці на ______%

 заслуговую на оцінку ____.

 Чи потрібна допомога під час виконання домашнього завдання?

  Так   Ні

 Вчитель заслуховує листи учнів, вносить за необхідності корективи, виставляє оцінки.

Слайд 11:

VІІ. Домашнє завдання:

  • опрацювати §16;
  • відповісти на запитання до §16 (1-5, с. 68) – усно;
  • підготувати міні-плакат (формат А-4) про будь-який вид риб;
  • Індивідуальне завдання: спираючись на ресурси Інтернету спробуйте відповісти, яких риб можна побачити на деревах. Що дозволяє їм залишати воду?*

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Домашнє завдання доречно задати та пояснити перед підбиттям підсумків уроку.

Слайд 13:

Учитель:

Дякую за урок!!!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток до уроку

 

Опорна схема до уроку «Риби: будова, спосіб життя»

(на прикладі окуня річкового)

 

Середовище існування  _______________

 

Зовнішня будова окуня звичайного

 

 

 

         

 

 

 

 

 

 

                                               

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                     

1

 

docx
Додано
23 липня 2018
Переглядів
16308
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку