Урок 11 клас
Тема: Категорія « забруднення» Основні антропогенні забруднення навколишнього середовища. Види забруднення та їх вплив на компоненти природи, живі організми.
Мета: Навчальна
Розкрити суть поняття «забруднення»
Поширити знання учнів про основні антропогенні джерела забруднення навколишнього середовища
Розглянути види забруднень та їх вплив на компоненти природи. Живі організми;
Розвиваюча
Удосконалювати вміння встановлювати взаємозв’язки, формувати вміння і навички роботи з таблицями, схемами
Виховна
Формувати розуміння того, що людина – частина природи
Тип уроку: засвоєння нового матеріалу
Обладнання: презентація, таблиці, підручник
Хід уроку :
І.Організаційний етап
ІІ. Актуалізація опорних знань
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Все на землі, все треба берегти –
І птаха й звіра, і оту рослину,
Не чванься тим, що цар природи ти –
Бо врешті, ти його частинка.
Друже мій, люби життя,
Люби людей, природу,
А кривду кинь у забуття,
Як камінь в тиху воду.
Б.Лепкий
Так, сьогодні настав час діяти, тому що найголовнішою проблемою людства є проблема виживання, яка стосується всіх живих істот.
IV. Вивчення нового матеріалу
У системі «природа - суспільство» категорії «забруднення» і «стійкість» взаємопов’язані, хоча й різнополюсні. Так, забруднення - це похідна господарської діяльності суспільства, а стійкість є провідною функціональною властивістю природних систем. Забруднення природного середовища є одним із наслідків надмірного антропогенного впливу на природу
Забруднення - привнесення надмірної кількості хімічних елементів та їхніх сполук у природне середовище.
Інгредієнтне забруднення – надходження в біосферу речовин,кількісно і якісно чужорідних для неї в газоподібному, рідкому та твердому станах
Енергетичне забруднення – шумове, теплове, світлове, радіаційне, електромагнітне.
Деструкційне забруднення – вирубка лісів, порушення водотоків, кар’єрні розробки, дорожнє будівництво, ерозія, осушення площ.
Біоценотичне забруднення – дія на склад, структуру та вид популяції живих організмів.
Забруднення гідросфери
Антропогенний вплив на літосферу і грунти
IV. Узагальнення і систематизація знань
Підведення підсумків року
V. Подача д.з