Урок з фізики для 8 класу на тему: "Послідовне зєднання провідників"

Про матеріал
Урок з фізики (конспект+презентація+відеофрагменти) для 8 класу на тему: "Послідовне зєднання провідників"
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Електричний струм

Номер слайду 2

Економія енергоресурсів

Номер слайду 3

НЕ МОЖНА:- торкатися оголеного проводу, особливо стоячи на землі, сирій підлозі тощо;- користуватися несправними електротехнічними пристроями;- збирати, розбирати, ремонтувати електротехнічні пристрої, не від'єднавши їх від джерела струму Правила безпеки

Номер слайду 4

Актуалізація опорних знань (за допомогою пристрою /експериментальне завдання стор.167/){5 C22544 A-7 EE6-4342-B048-85 BDC9 FD1 C3 A}Запитання. Відповідь. Закон Ома. I = 𝑼𝑹За здатністю проводити електричний струм всі речовини і матеріали поділяють напровідники, діелектрики та навіпровідники. Сила струму I = 𝒒𝒕 , [I]=АЕлектричне коло з’єднані провідниками в певному порядку джерело струму, споживачі, замикальні (розмикальні) пристроїРезистордеталь, що забезпечує певний опір. Електрична напруга. U=𝑨𝒒, [U]=1 ВЕлектрична схемакреслення, на якому умовними позначеннями показано, з яких елементів складається електричне коло і в який спосіб ці елементи з’єднані між собою. Електричний опір - цепровідники, діелектрики та навіпровідники. Реостат - це. I = 𝒒𝒕 , [I]=АПослідовне з’єднання провідників - цез’єднані провідниками в певному порядку джерело струму, споживачі, замикальні (розмикальні) пристрої{5 C22544 A-7 EE6-4342-B048-85 BDC9 FD1 C3 A}Запитання. Відповідь. Закон Ома. За здатністю проводити електричний струм всі речовини і матеріали поділяють напровідники, діелектрики та навіпровідники. Сила струму Електричне коло з’єднані провідниками в певному порядку джерело струму, споживачі, замикальні (розмикальні) пристроїРезистордеталь, що забезпечує певний опір. Електрична напруга. Електрична схемакреслення, на якому умовними позначеннями показано, з яких елементів складається електричне коло і в який спосіб ці елементи з’єднані між собою. Електричний опір - цепровідники, діелектрики та навіпровідники. Реостат - це. Послідовне з’єднання провідників - цез’єднані провідниками в певному порядку джерело струму, споживачі, замикальні (розмикальні) пристрої

Номер слайду 5

Актуалізація опорних знань

Номер слайду 6

Тема. Послідовне з'єднання провідників

Номер слайду 7

послідовне паралельне

Номер слайду 8

Особливості послідовного з'єднання

Номер слайду 9

У разі послідовного з'єднання провідників загальна сила струму в колі та сила струму в кожному провіднику однакові: I = 𝑰𝟏=𝑰𝟐 

Номер слайду 10

Загальна напруга U на двох послідовно з'єднаних провідниках дорівнює сумі напруги 𝑼𝟏 на першому провіднику та напруги 𝑼𝟐 на другому провіднику: U =𝑈1+𝑈2 

Номер слайду 11

Якщо ділянка кола складається з кількох послідовно з'єднаних провідників, загальний опір ділянки дорівнює сумі опорів окремих провідників. R = 𝑹𝟏+𝑹𝟐 

Номер слайду 12

Отримані співвідношення справджуються для будь-якої кількості провідників: I = 𝑰𝟏=𝑰𝟐= …= 𝑰𝒏U =𝑈1+𝑈2+ … + 𝑈𝑛R =𝑅1+𝑅2+ …+ 𝑅𝑛 , (R=n·𝑅0) 

Номер слайду 13

Одержані висновки можна перевірити експериментально

Номер слайду 14

Правила, яких необхідно дотримуватисяпід час вимірювання сили струму амперметром. Амперметр вмикають у коло послідовно з тим споживачем, у якому необхідно виміряти силу струму. Клему амперметра, біля якої стоїть знак «+», потрібно з'єднувати з проводом, що йде від позитивного полюса джерела струму, клему зі знаком «-» - із проводом, що йде від негативного полюса. Не можна приєднувати амперметр до кола, в якому відсутній споживач струму, - це може призвести до псування обладнання або пожежі.

Номер слайду 15

Правила, яких необхідно дотримуватисяпід час вимірювання напруги вольтметром. Вольтметр приєднують паралельно до тієї ділянки кола, на якій необхідно виміряти напругу. Клему вольтметра, біля якої стоїть знак «+», слід з'єднувати з проводом, який іде від позитивного полюса джерела струму; клему зі знаком «-» - із проводом, що йде від негативного полюса джерела струму. Для вимірювання напруги на полюсах джерела струму вольтметр приєднують безпосередньо до клем джерела.

Номер слайду 16

Номер слайду 17

Номер слайду 18

РОЗВ'ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ1. Резистори, опори яких 2 і 3 Ом, з’єднані послідовно й підключені до джерела постійної напруги 15 В. Яким є опір цієї ділянки кола? Знайдіть силу струму в колі та напругу на кожному резисторі.

Номер слайду 19

Дано:𝑅1=2 Ом𝑅2=3 Ом𝑈=15 ВРозв’язання𝑅=𝑅1+𝑅2𝑅=2 Ом+3 Ом=5 Ом Відповідно до закону Ома: 𝐼=𝑈𝑅;            𝐼=15 В5 Ом=3 А 𝐼=𝐼1=𝐼2   =>    𝐼1=3 А;   𝐼2=3 А𝑈1=𝐼1𝑅1;         𝑈1=3 А∙2 Ом=6 В𝑈2=𝐼2𝑅2;         𝑈2=3 А∙3 Ом=9 В Відповідь: 𝑅=5 Ом; 𝐼=3 А; 𝑈1=6 В;𝑈2=9 В.𝑅 − ?𝐼 − ?𝑈1−?𝑈2−?

Номер слайду 20

2. Резистори, опори яких 30 і 60 Ом, з’єднані послідовно й підключені до батарейки. Напруга на першому резисторі 3 В. Яка напруга на другому резисторі?

Номер слайду 21

Номер слайду 22

Номер слайду 23

Експериментальне завдання. Створюємо гірлянду із п'яти ламп(робота в групах)

Номер слайду 24

Робота в групах

Номер слайду 25

Номер слайду 26

Бесіда за питаннями:1. Як обчислити силу струму в електричному колі за послідовного з’єднання його елементів? 2. Як обчислити повну напругу в електричному колі, якщо є виміряні значення напруг кожної з його ділянок, що з’єднані послідовно?3. Як обчислити загальний опір кола, яке складається з послідовно з’єднаних провідників?

Номер слайду 27

Домашнє завдання. Опрацювати §31 Вправа 31 (3; 4)

Перегляд файлу

1

 

 

Урок 49

Тема. Послідовне з’єднання провідників

Мета уроку:

  • познайомити учнів із послідовним з’єднанням провідників і закономірностями, що існують у колі з послідовним з’єднанням провідників;
  • розвивати вміння аналізувати навчальний матеріал, умову задачі, хід розв’язання задач;
  • виховувати уважність, зібраність, спостережливість;

Тип уроку: комбінований урок

Обладнання: навчальний тренажер (експериментальне завдання стор.167), навчальна презентація, комп’ютер, амперметр, вольтметр, джерело струму, електричні лампи на підставках (10 шт), з’єднувальні проводи.

План уроку:

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ ТА ВМІНЬ

IІІ. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

ІV. ВДОСКОНАЛЕННЯ ЗНАНЬ ТА ВМІНЬ

V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

VІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Хід уроку

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1)

НАВЧАЛЬНИЙ ТРЕНАЖЕР

установіть відповідність

(експериментальне завдання стор.167 підручника)

ЗАПИТАННЯ

ВІДПОВІДІ

Закон Ома

I =

За здатністю проводити електричний струм всі речовини і матеріали поділяють на

провідники, діелектрики та навіпровідники

Сила струму

 

I = , [I]=А

Електричне коло

з’єднані провідниками в певному порядку джерело струму, споживачі, замикальні (розмикальні) пристрої

Резистор

деталь, що забезпечує певний опір

Електрична напруга

U=,   [U]=1 В

Електрична схема

креслення, на якому умовними позначеннями показано, з яких елементів складається електричне коло і в який спосіб ці елементи з’єднані між собою

Електричний опір - це

фізична величина, яка характеризує властивість провідника протидіяти проходженню електричного струму

[R]=1 Ом

Реостат - це

пристрій зі змінним опором, призначений для регулювання сили струму в електричному колі

Послідовне з’єднання провідників- це

електричне коло, яке не має розгалуджень: елементи кола розташовані послідовно один за одним

 

 

2) Ми вже знаємо два способи з'єднання елементів в електричному колі:

а – послідовне; б – паралельне

          

З послідовним з’єднанням ви вже зустрічалися, а тепер розглянемо його детальніше.

 

IІІ. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

  1. Послідовне з’єднання провідників

Послідовне з’єднання - це з’єднання провідників, яке не має розгалуджень: елементи кола розташовані послідовно один за одним.

Зверніть увагу: якщо один із послідовно з’єднаних провідників вийде з ладу, то решта теж не працюватимуть, бо коло буде розімкненим.

1)Теоретичне дослідження

2)Експеримент

Розглянемо електричне коло з послідовно з'єднаних джерела струму, двох електроламп, амперметра та вимикача. Замкнемо електричне коло та  виміряємо силу струму на різних ділянках електричного кола.

                                                         

 

               

                             

У разі послідовного з'єднання провідників загальна сила струму в колі та сила струму в кожному провіднику однакові:

 

Експеримент

Виміряємо напругу на різних ділянках електричного кола, яке складене з послідовно з’єднаних провідників.

 

                                                        

 

 

 

Загальна напруга U на двох послідовно з'єднаних провідниках дорівнює сумі напруги U1 на першому провіднику та напруги U2 на другому провіднику:

 

 

 

 

3) Формула для розрахунку опору

Для обчислення загального опору R ділянки кола, яка складається з двох послідовно з’єднаних провідників опорами R1 і R2, скористаємося співвідношенням:

 

Застосувавши закон Ома, можемо переписати це співвідношення так:

 

Оскільки в разі послідовного з’єднання , одержимо:

 

Якщо ділянка кола складається з кількох послідовно з’єднаних провідників, загальний опір ділянки дорівнює сумі опорів окремих провідників:

Отримані співвідношення для сили струму, напруги та опору справджуються для будь-якої кількості послідовно з’єднаних провідників:

n – кількість провідників

ІV. ВДОСКОНАЛЕННЯ ЗНАНЬ ТА ВМІНЬ

      РОЗВ'ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ

1. Резистори, опори яких 2 і 3 Ом, з’єднані послідовно й підключені до джерела постійної напруги 15 В. Яким є опір цієї ділянки кола? Знайдіть силу струму в колі та напругу на кожному резисторі.

Дано:

Розв’язання

 

Відповідно до закону Ома:

 

 

Відповідь:

 

2. Резистори, опори яких 30 і 60 Ом, з’єднані послідовно й підключені до батарейки. Напруга на першому резисторі 3 В. Яка напруга на другому резисторі?

Дано:

Розв’язання

1 спосіб

2 спосіб

Відповідно до закону Ома:

Відповідь:

 

ЕКСПЕРИМЕНТАЛЬНЕ ЗАВДАННЯ

Складаємо гірлянду з п’яти ламп (робота в групах)

 

V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

Бесіда за питаннями

1. Як обчислити силу струму в електричному колі за послідовного з’єднання його елементів?

2. Як обчислити повну напругу в електричному колі, якщо є виміряні значення напруг кожної з його ділянок, що з’єднані послідовно?

3. Як обчислити загальний опір кола, яке складається з послідовно з’єднаних провідників?

 

VI. Домашнє завдання

Опрацювати § 31, Вправа № 31 (3,4)

 

zip
Пов’язані теми
Фізика, 8 клас, Розробки уроків
До підручника
Фізика 8 клас (Бар’яхтар В. Г., Божинова Ф. Я., Довгий С. О., Кі-рюхіна О.О. (за ред. Бар’яхтар В. Г., Довгого С.О.))
До уроку
§ 31. Послідовне з’єднання провідників
Додано
19 березня 2020
Переглядів
929
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку