Тема: Поняття про мультимедійні дані. Формати аудіо- та відеофайлів. Додавання відеокліпів, звукових ефектів та мовного супроводу до слайдової презентації
Мета:
ü навчальна:сформувати поняття: мультимедіа; мультимедійні програвачі; мультимедійна презентація; розглянути: формати аудіо- та відеофайлів; способи додавання аудіо-, відеофрагментів до слайдової презентації;
ü розвиваюча: розвивати логічне мислення; формувати вміння діяти за інструкцією, планувати свою діяльність, аналізувати i робити висновки;
ü виховна: виховувати інформаційну культуру учнів, уважність, акуратність, дисциплінованість.
Обладнання: комп'ютери кабінету з виходом в мережу Інтернет, мультимедійний проектор, презентація уроку
Тип уроку: урок засвоєння нового матеріалу.
Тема: Поняття про мультимедійні дані. Формати аудіо- та відеофайлів. Додавання відеокліпів, звукових ефектів та мовного супроводу до слайдової презентації
Мета:
Обладнання: комп’ютери кабінету з виходом в мережу Інтернет, мультимедійний проектор, презентація уроку
Тип уроку: урок засвоєння нового матеріалу.
ХІД УРОКУ.
І. Організація класу до уроку
1) Привітання із класом
2) Повідомлення теми і мети уроку
ІІ. Актуалізація опорних знань
Повторення
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
Мультимедіа (лат. multum + medium) — комбінування різних форм подання інформації, наприклад, текстової, звукової і графічної, на одному носії, останнім часом усе частіше використовуються анімація та відео.
Мультимедійною називають презентацію, в якій об’єднано різні види подання інформації.
Сьогодні ми більш докладно зупинимося на двох видах передачі інформації — звук та відео.
Формати аудіота відеофайлів
Аудіо (лат. audio — чую) — загальний термін, що стосується звукових технологій. Найчастіше під терміном аудіо розуміють звук, записаний на звуковому носії, рідше під аудіо мається на ува- зі запис, відтворення звуку та відповідна апаратура.
Ми постійно зустрічаємось у нашому житті з аудіофайлами — слухаємо музику, вибираємо мелодії дзвінків на телефонах тощо. а хто з вас зможе відповісти на такі запитання:
Які формати аудіофайлів використовуються в персональних комп’ютерах?
Відео (від лат. video — дивлюся, бачу) — під цим терміном розуміють широкий спектр технологій запису, обробки, передачі, зберігання й відтворення візуального і аудіовізуального матеріалу на моніторах. У побутовому значенні відео означає відеоматеріал, телесигнал або кінофільм, записаний на фізичному носії (відеокасеті, відеодиску тощо).
Мультимедійний контейнер (англ. сontainer format) — формат файлів, що може містити дані різних типів, стиснених різними кодеками і дозволяє зберігати аудіо-, відео- i текстову інформацію в єдиному файлі. Мультимедійні контейнери відкриваються біль- шістю медіаплеєрів.
Формати відеофайлів: 3GP, AVI, MOV, MP4, VOB, FLV, MPG. Виконання комплексу вправ для зняття м’язового напруження. (Варіант 3)
Мультимедійні програвачі
Для відтворення аудіо та відеофайлів використовують медіаплеєри (англ. Media player) — тип комп’ютерних програм, призначених для відтворення мультимедіа файлів. Більшість медіаплеєрів підтримують значну кількість форматів аудіо- і відео- файлів.
Деякі мультимедіа програвачі призначені для відтворення тільки аудіо- або відеофайлів і називаються, відповідно, аудіоплеєри і відеоплеєри. Розробники таких програвачів прагнуть зробити їх якомога зручнішими для відтворення відповідних форма- тів.
Операційна система Microsoft Windows уже містить у собі програвач медіафайлів Windows Media Player. Остання версія цього програвача, Windows Media Player 11, вбудована в операційну систему Windows Vista та Seven і доступна для скачування у Windows XP SP2 (http://www.microsoft.com/downloads/Browse. aspx? displaylang=ru&categoryid=4).
Операційна система Mac OS X поставляється із вбудованим про- гравачем QuickTime Player, що призначений для відтворення відео у форматі QuickTime (*.mov), і програвачем iTunes, призначеним для відтворення багатьох медіа-форматів.
Для Unix/Linux популярні такі мультимедійні програвачі: Amarok, Rhythmbox, VLC, Audacious, MPlayer, Хine і Totem.
Більш детально розглянемо Windows Media Player (WMP) — програвач звукових і відеофайлів.
Ознайомимося з головним вікном, можливостями та прийомами роботи.
Мультимедійні презентації
щоб додати звук, відео або анімацію (*.gif) до презентації, необхідно виконати такі дії:
Виконати команди: Вставка → Фільми та звуки → виберіть необхідну дію
Програми для обробки мультимедійних даних
Для перегляду та обробки мультимедійних даних існує велика кількість програм, що умовно можна поділити на групи.
ОС Windows містить спеціальні програми:
Також існує велика кількість безкоштовних та платних відеоредакторів — Pinacle Studio, Adobe Premiere, Corel VideoStudio, VirtualDub та інші.
Робота з програмою Movie Maker
Відеоредактор Windows Movie Maker призначений для створення, редагування і монтажу відеороликів. Файли, що створюються за допомогою відеоредактора Windows Movie Maker, зберігаються на диск у форматі Windows Media, що дозволяє включати в єдиний пакет відеозапис у поєднанні зі звуковою доріжкою (такі файли матимуть розширення .wmv) або лише звукову доріжку без відеоряду (вона записується у файл із розширенням .wma). Усі ці файли мо- жуть бути відтворені з використанням програвача Windows Media player.
Для того щоб викликати програму Windows Movie Maker, треба виконати послідовність команд:
Пуск → Усі програми → Стандартні → Windows Movie Maker.
Головне вікно програми
Цілком логічно виникає питання: де взяти фрагменти (графічні зображення, відеофрагменти) для кліпу? (Відповіді учнів з доповненням учителя)
Графічні зображення (команда Імпорт зображень) можна отримати за допомогою:
Завдання 1. Працюємо за комп’ютером
1. Перегляньте список інстальованих програм на вашому комп’ютері. Установіть, які програми для опрацювання мультимедійних даних є серед інстальованих. Визначте, використовуючи довідку цих програм, який їх тип і для чого вони призначені.
3. Запишіть, використовуючи Медіапрогравач Windows, Audio CD, включивши до нього звукові файли з папки, указаної вчителем, наприклад Тема 2\Завдання 2.6\Музика.
5*. Створіть у Медіапрогравачі Windows список відтворення з іменем, що відповідає вашому прізвищу, включивши до нього музичні твори з папки, вказаної вчителем, наприклад Тема 2\Завдання 2.6\Музика.
6*. Проведіть конвертування двох перших файлів формату MP3 з папки, указаної вчителем, наприклад Тема 2\Завдання 2.6\Музика, у формат WMA, використовуючи один з конверторів звукових файлів. Збережіть ці файли у папці Вправа 2.6.6, яку створіть у вашій папці.
Увага! Під час роботи з комп’ютером дотримуйтеся правил безпеки та санітарно-гігієнічних норм. (Інструктаж з правил техніки безпеки)
Завдання на с. 142-143 підручника
Додаткові матеріали для уроку розміщені в папці
D:/10 клас/Тема 2
Обговорюємо
Рефлексія
Опрацювати параграф підручника п.2.6